Aktualizované: Zverejnili ďalšie prevádzky na Slovensku, kde sa môže nachádzať choré mäso z Poľska

mäso
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 31. januára 18:02

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Tristo kilogramov mäsa z chorého hovädzieho dobytka z Poľska sa dostalo do slovenských reštaurácií a škôl.

Doposiaľ z poskytnutých údajov od Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) vyplýva, že mäso bolo dodané do troch školských stravovacích zariadení v Košickom kraji, jedného školského stravovacieho zariadenia v Prešovskom kraji a dvoch reštaurácií v Košickom kraji a dvoch reštaurácií v Prešovskom kraji.

Oznámenie cez systém rýchleho varovania

Slovenskí inšpektori dostali v stredu oznámenie cez systém rýchleho varovania od poľských kontrolných orgánov, že hovädzie mäso z bitúnka v poľskom meste Lodž, bolo dodané aj do niekoľkých prevádzok v SR.

Konkrétne išlo o prevádzky Cimbalak, s. r. o, Bardejov, Marek Kazimir – MK FOOD, Gaboltov a Ladislav Cabai Bidovce. Jedna z týchto prevádzok dokonca ani nebola schválená.

„Ťažko povedať, či títo traja dovozcovia prijali mäso preto, lebo ich oslovila cena. Ale určite to nebola zdravotná bezpečnosť a kvalita mäsa. Toto ešte prešetrujeme,“ povedal vo štvrtok na brífingu v Ivachnovej pri Ružomberku riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

„Na základe distribučného listu je deklarácia, že všetko mäso išlo do zariadení verejného stravovania. Veľmi ma mrzí, že to išlo do verejného stravovania. Najmä ma mrzí to, že je tam citlivá skupina detí, ktoré toto mäso konzumovali. Systém garancie poľského mäsa tak znovu stratil na hodnote,“ dodal.

Pribudli ďalšie prevádzky

Vo štvrtok Európska komisia upozornila cez Systém rýchleho varovania na ďalších šesť subjektov, ktoré na Slovensko doviezli hovädzie mäso z rizikových poľských prevádzkarní. Ako informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, tieto informácie nahlásili poľské kontrolné orgány, ktoré pokračujú v kontrolách.

Ide o tieto prevádzky: Marta Ivanova, Čečejovce, ul. Košická 2 – sklad potravín, Zahorecz Jozef, Levice, ul. Ľudovíta Štúra 10 – predajňa, Robert Csatari Mäso-Údeniny, Jelšava, ul. Štefánikova 359 – predajňa, Eva Odreašova Kysucké Nové Mesto ul. Hviezdoslavova 60 – predajňa, Mäsiarstvo u Urbánka, Trenčín Nám. Sv. Anny 15, Bistiak Vladimír, Varín ul. Martinčeka 62 – predajňa.

Cielené kontroly inšpektorov

V súvislosti s medializáciou škandálu na bitúnku v Poľsku nariadila Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky cielenú kontrolu zameranú na bezpečnosť chladeného a zmrazeného mäsa.

Úradné kontroly inšpektori vykonávajú v miestach určenia zásielok, veľkoobchode a tiež na úrovni maloobchodu vrátane ambulantného predaja. Inšpekcie na severe Slovenska sa vo štvrtok v noci zúčastnila aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

„Kontroly sme začali robiť hneď v utorok, napriek tomu, že zodpovedné poľské orgány informovali, že toto mäso sa nevyváža do členských krajín. Spotrebiteľom odporúčam zastaviť konzumáciu poľskej hovädziny, vzhľadom na to, že dôveryhodnosť poľských veterinárnych úradov je zdiskreditovaná. Siahnite radšej po slovenskom mäse, ktoré je plne pod kontrolou,“ povedala Matečná.

Novinári natočili škandalózne video

Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky dostala oznámenie cez systém rýchleho varovania od poľských kontrolných orgánov. V oznámení je uvedené, že bitúnok zodpovedný za nedodržanie predpisov ohľadne veterinárnych kontrol – č. WNI 14160202, 07-304 Jasienica Mazowiecka, bol uzavretý.

Hygienici okamžite po prijatí informácií od ŠVPS SR začali cielene kontrolovať dotknuté zariadenia a zamerali sa na výskyt problematického hovädzieho mäsa z Poľska, zabezpečenie jeho stiahnutia z trhu, zistenia spôsobu likvidácie a zistenia jeho prípadnej ďalšej distribúcie. Podľa vyhlásenia Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) po doručení výsledkov kontrol hygienikov z príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva bude úrad verejnosť informovať.

Poľskom otriasa škandál s bitúnkami. Investigatívni novinári z relácie Superwizjera televízie TVN24 natočili šokujúce video. Vidno na ňom, ako na bitúnok v poľskom meste Lodž privážajú kravy a býky, ktoré ani nevedia stáť na vlastných nohách.

Choré zvieratá ďalej spracovávajú na mäso. Takýto postup je v Poľsku nelegálny, reportéri však odhadujú, že v Poľsku sú takýchto bitúnkov stovky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáJozef BírešMarek Kažimír
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR