Máte po 50-ke? Venujte pozornosť svojej prostate

Roger Moore
Predstaviteľ Jamesa Bonda Roger Moore vyhral boj sa rakovinou prostaty. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Hoci o prostate kolujú vtipy a počuť o nej z reklám, mnoho mužov netuší, na čo tento orgán vlastne slúži. Je to žľaza, ktorú majú len muži, má veľkosť a tvar asi vlašského orecha a nachádza sa tesne pod močovým mechúrom. Obklopuje vrchnú časť močovej rúry, ktorou sa moč a ejakulát dostávajú von z tela. Problémy s prostatou má množstvo mužov, no boja sa o nich hovoriť. Návšteva urológa však môže odstrániť problémy s častým močením alebo včas odhaliť rakovinu prostaty. Odborníci sa zhodujú, že tieto ťažkosti stretnú každého muža, ak bude žiť dostatočne dlho.

Nezabudnite na preventívne prehliadky

Rakovina prostaty je tretie najčastejšie sa vyskytujúce zhubné ochorenie u slovenských mužov. Aj keď je vyšetrenie nepríjemné, dokáže odhaliť ochorenie v skorých štádiách a tým dáva veľkú šancu na záchranu života. Každý muž po päťdesiatke má zo zákona právo na preventívnu prehliadku u urológa každé tri roky. Ak je v rodine pozitívna rodinná anamnéza, pravidelné prehliadky by mali muži absolvovať už od 45. roku života.

Prostata
Foto: commons.wikimedia.org Foto: Thinkstock

Povedzte stop ťažkostiam s močením

Najčastejším ochorením prostaty u mužov po päťdesiatke je benígna prostatická hyperplázia, teda nezhubné zväčšenie prostaty. Toto ochorenie nesúvisí s rakovinou a nie je životu nebezpečné, no môže významne ovplyvniť každodenné aktivity muža. Najčastejšie sa objavujú ťažkosti pri močení, ktoré býva prerušované, nepríjemné, objavuje sa časté a náhle nutkanie na močenie. Postupom času je tak časté, že komplikuje každý výlet či návštevu kultúrneho podujatia, muž i jeho partnerka navyše môžu trpieť poruchami spánku, ktoré sú spôsobené vstávaním na toaletu niekoľkokrát za noc. Toto ochorenie tiež môže časom spôsobiť aj poruchy erekcie.

Tieto problémy považujú mnohí muži za nevyhnutnú súčasť starnutia a svoje príznaky ignorujú alebo sa ich snažia zmierniť sami pomocou rôznych voľnopredajných liekov. Kontrola prostaty u urológa je bezbolestná, jednoduchá a rýchla, a keď sa nezhubné zväčšenie prostaty potvrdí, odporučí rôzne druhy liečby, ktoré postup ochorenia zastavia a jeho príznaky tak úplne odstránia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom