Ministerka Matečná sa dohodla s generálnym prokurátorom na užšej spolupráci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná na mimoriadnom výbore odpovedala na otázky jeho členov. Tie sa týkali najmä situácie v agrorezorte a činnosti Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná v posledných mesiacoch absolvovala niekoľko osobných stretnutí s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom na tému agrorezortu. Dohodli sa na užšej spolupráci medzi oboma inštitúciami. „S generálnym prokurátorom sme sa dohodli, že ak na jeden poľnohospodársky pozemok budú dvaja žiadatelia o dotácie a plochu a kontrolóri nebudú vedieť, kto má na ne nárok, budeme tieto prípady, ak budú v primeranom množstve, posielať priamo na prokuratúru. Tiež sme sa dohodli, že budeme školiť orgány činné v trestnom konaní ohľadom priamych podpôr a agrodotácií. Toto je krok, ktorý bude nápomocný v rozhodovaní sporného práva,“ povedala v rozprave počas rokovania mimoriadneho pôdohospodárskeho výboru Gabriela Matečná.

Na zasadnutí Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie hovorili poslanci vo štvrtok o vážnej situácii v rezorte a o čerpaní agrodotácií na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Ministerka pôdohospodárstva spoločne s generálnym riaditeľom PPA Jurajom Kožuchom a šéfkou Slovenského pozemkového fondu Adrianou Šklíbovou odpovedali na otázky členov výboru, ktoré sa týkali najmä zistení Generálnej prokuratúry SR o zlyhaniach v agrosektore, uzatvorenia zmluvy na IT zákazku v rezorte napriek zákazu Úradu pre verejné obstarávanie a postoja agrosektoru k Memorandu o reforme poľnohospodárstva SR.

Ministerka sa vyjadrila k pochybeniam na PPA

K pochybeniam na Pôdohospodárskej platobnej agentúre, ktoré konštatoval aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár, Matečná dodala, že v silách agentúry nie je možné skontrolovať všetky pozemky a dotácie, no aj tak Slovenská republika patrí ku krajinám s najnižším percentom pochybení pri dotáciách v rámci EÚ. „Po dvadsiatich rokoch sa o poľnohospodárstvo SR začali ľudia zaujímať, z čoho mám radosť. Chápem, že úlohou opozície je upozorňovať na nedostatky. Nie je ale možné, aby sme na PPA mali 100 % úspešnosť kontrol. Pochybenia ale nastali len pri 0,14 % celkovej výmery poľnohospodárskej pôdy SR. V iných krajinách je toto číslo podstatne horšie. Samozrejme, ostro odsudzujem nekalé a agresívne praktiky, ktoré sa objavili na východe Slovenska. S týmto ale nevieme urobiť na ministerstve nič, na to máme súdy, prokuratúru a orgány činné v trestnom konaní,“ pokračovala v rozprave Gabriela Matečná.

K otázke uzatvorenia zmluvy na IT zákazku v rezorte napriek zákazu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa vyjadril generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch. Pôdohospodárska platobná agentúra už podľa svojho riaditeľa pristúpila k trestom pre niektorých svojich zamestnancov. „Urobili sme jednu administratívnu chybu – nevšimli sme si jeden dokument ÚVO, ktorá ale nemala vplyv na celý proces. Ani zákazka nebola vyhodnotená ako netransparentná. Vyvodili sme však následky, zamestnanci ktorí túto chybu urobili, mali znížené platové ohodnotenie,“ ozrejmil generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Postoj k memorandu farmárov

Rezortná ministerka pri otázke týkajúcej sa postoja agrorezortu k Memorandu o reforme poľnohospodárstva SR, ktorú vypracovali pri protestoch v Bratislave protestujúci farmári uviedla, že skupina farmárov, ktorá prišla protestovať do Bratislavy tvrdila, že nič z Košickej výzvy, ktorú spísali, nebolo splnené. „To nie je pravda. Ak by farmári prišli na osobné stretnutie na ministerstvo pôdohospodárstva zistili by, že väčšina z nej bola splnená. Oni však toto stretnutie odmietli,“ priblížila rezortná ministerka.

Protestujúci farmári pred časom v Bratislave vytýkali ministerke Gabriele Matečnej aj uprednostňovanie väčších farmárov na úkor tých malých. „K uprednostňovaniu farmárov poviem, že mladý farmár je na Slovenskom pozemkovom fonde podľa niektorých nariadení naopak uprednostňovaný pred väčšími. Mladí farmári na Slovensku ale nemajú dostatok skúseností. Často prídu na fond s nesplniteľnými požiadavkami v doprovode svojich rodičov. Každopádne robíme všetko preto, aby sa mladí a malí farmári dostali k pôde, ak na ňu majú nárok, čo najskôr,“ doplnila Gabriela Matečná.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať