Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gabriela Matečná
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Foto: SITA/Branislav Bibel
26. 02. 2019 17:58 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Matečná varuje pred tvrdým brexitom, v rozpočte EÚ by na poľnohospodárstvo ostalo menej peňazí

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Prípadný odchod Spojeného kráľovstva (UK) z Európskej únie bez dohody spôsobí výpadok v Spoločnej poľnohospodárskej politike (CAP) vo výške 2,9 mld. eur.

V prípade tvrdého brexitu sa znížia zdroje Slovenska z CAP o 31,3 mil. eur ročne. Informovalo o tom v utorok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v tlačovej správe.

Miliónové straty

Spojené kráľovstvo doteraz bolo čistým platcom a jedným z najväčších prispievateľov do rozpočtu únie. Preto výpadok príspevku UK bude mať vplyv aj na zmenu alokácií zdrojov EÚ pre jednotlivé politiky. Brexit bude mať teda dopad na celkovú finančnú obálku CAP a už v roku 2019 musíme počítať s jej znížením. Tu sa črtajú dva možné scenáre, dofinancovanie z národných zdrojov alebo zníženie rozpočtu CAP, prípadne kombinácia oboch scenárov,“ vysvetlila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Čistá strata rozpočtu EÚ spôsobená brexitom bude vo výške 7,25 % rozpočtu EÚ. Pri proporčnom dofinancovaní by Slovensko krylo 0,64 % výpadku. Celkové dofinancovanie bude na roky 2019 a 2020 predstavovať sumu 157 mil. eur.

V prípadne tvrdého brexitu sa znížia zdroje Slovenska zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky v roku 2019 o 31,3 mil. eur a v roku 2020 tiež o 31,3 mil. eur. Výpočet berie do úvahy vplyv ako na prvý pilier (EAGF) tak aj na druhý pilier (EAFRD). V prvom pilieri odhadujeme stratu na 21,2 mil. eur ročne, v druhom pilieri 10,1 mil. eur ročne,“ uviedol Inštitút pôdohospodárskej politiky (IPP).

Dovážame aj čokoládu a whiskey

Odchodom Spojeného kráľovstva príde rozpočet CAP celej EÚ v čistom vyjadrení o necelých 2,9 mld. eur každý rok. Je to rozdiel sumy, o koľko bude UK menej prispievať do CAP (6,8 mld. eur ročne) a sumy, o koľko bude EÚ menej čerpať z CAP (necelé 4 mld. eur ročne).

Slovensko čerpá približne 1,1 % rozpočtu celej CAP. Z toho vyplýva, že strata pre SR by predstavovala práve 31,3 mil. eur ročne.

Samotné poľnohospodárstvo Slovenska by podľa MPRV brexitom nemalo byť značne zasiahnuté. Vývoz do Spojeného kráľovstva v sektore potravín, živých zvierat a nápojov je relatívne malý a tvorí len 57 mil. eur (0,07 % celkového slovenského exportu).

V našom exporte do Británie dominujú čokoláda a syry, nasledujú potravinové prípravky a cukrovinky. V našom importe dominujú čokoláda a alkoholické nápoje, najmä whiskey.

Zvýšenie nárokov na rozpočet

Agrorezort počíta s tým, že odchod Spojeného kráľovstva zo spoločného trhu bude znamenať aj zvýšenie nárokov na niektoré administratívne a odborné činnosti súvisiace napríklad s registráciou veterinárnych biopreparátov a liečiv alebo s hodnotením účinných látok prípravkov na ochranu rastlín, ako aj na hodnotenie samotných prípravkov na ochranu rastlín za účelom ich autorizácie.

To si vyžiada zvýšené nároky na personálne kapacity, technické vybavenie a tým pádom aj rozpočet,“ uzavrela Gabriela Matečná.

Odporúčané články

Donald Tusk sa pridal k tlaku na premiérku Mayovú, aby odložila brexit Britská Labouristická strana chce nové referendum o brexite

Neprehliadnite

Foto: Cyklista neprežil zrážku s Octaviou, vodič sa zrejme dostatočne nevenoval riadeniu Kotleba mal podržať Ficovu vládu za to, že ich nezrušia, odkrýva Kočnerova Threema Aktualizované: Začiatok týždňa je horúci, pre niektoré okresy platí výstraha prvého stupňa Minimálna mzda má budúci rok tvoriť polovicu z očakávanej priemernej mzdy Video: Zadržaný supertanker Adrian Darya 1 vyplával do medzinárodných vôd

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X