Matej Beňuš a bratranci Škantárovci ovládli Australian Open

Ladislav a Peter Škantárovci
Bratranci Ladislav a Peter Škantárovci. Foto: Simon Cooper/PA via AP

PENRITH 7. februára (WebNoviny.sk) – Úvod sezóny v ďalekej Austrálli sa slovenským vodným slalomárom vydaril nad očakávanie. Kanoista Matej Beňuš a deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci sa stali víťazmi kvalitne obsadených pretekov Australian Open, ktoré boli vstupnou súťažou do olympijského roka.

Beňuš je v Austrálii aj s rodinou

V C1 mužov na olympijskom kanáli v Penrithe boli vo finále slovensko-české stupne víťazov. Za víťazným Beňušom skončili Lukáš Rohan a Stanislav Ježek. Už istý účastník olympijských hier v brazílskom Riu de Janeiro Beňuš absolvoval svoju jazdu bez trestných sekúnd a triumfoval s vyše trojsekundovým náskokom .

„S pretekmi som veľmi spokojný, vyhral som aj kvalifikáciu a potom finále o 3,3 sekundy v nabitej konkurencii. A to napriek tomu, že na divokej vode som len necelé dva týždne. Je to veľmi dobrý štart do olympijskej sezóny,” zhodnotil po pretekoch momentálne jediný slovenský vodný slalomár s istou miestenkou do Ria.

„O dva týždne nás tu čakajú ďalšie preteky – majstrovstvá oceánie, ktoré sú zároveň aj olympijskou kvalifikáciou pre Austráliu a Nový Zéland. Ja som v Austrálii aj s rodinou, čo mi určite pridáva na pohode,” dodal spokojne víťaz Svetového pohára z vlaňajška Matej Beňuš podľa SPR media.

Štvornásobné zastúpenie Slovenska v semifinále súťaže kajakárov

Bratranci Škantárovci triumfovali vo finále C2 o jedinú stotinku sekundy pred Talianmi Pietrom Camporesim a Niccolom Ferrarim. Tretí skončili Francúzi Pierre-Antoine Tillard a Edern Le Ruyet 103,63. Do finále sa neprebojovala druhá slovenská posádka deblkanoe Juraj Skákala, Matúš Gewissler. V semifinále obsadili s jednou chybou 14. miesto. Finálové zastúpenie malo Slovensko aj medzi kanoistkami.

V K1 sa Soňa Stanovská medzi 10 najlepších neprebojovala, ale v C1 obsadila konečné 8. miesto. Zvíťazila domáca favoritka Jessica Foxová. Veteránka Elena Kaliská len tesne prišla o finálovú účasť. Dvojnásobná olympijská víťazka skončila v semifinále K1 dvanásta.

Až štvornásobné zastúpenie malo Slovensko v semifinále súťaže kajakárov, ale do finále neprekĺzol ani jeden. Martin Halčin na 13. mieste zaostal za postupovou desiatkou iba o 25 stotín sekundy.

Australian Open vo vodnom slalome – Penrith (Aus.) – víkendový súhrn:
C1 muži

Finále: 1. Matej Beňuš (SR) 94,32 s (0), 2. Lukáš Rohan 97,63 (0), 3. Stanislav Ježek (obaja ČR) 97,75 (0).

Semifinále (do finále 10 lodí): 1. Adam Burgess (V. Brit.) 97,31 (0),…3. Matej Beňuš 97,54 (0) – postúpil do finále

C1 ženy

Finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 109,27 (2), 2. Rosalyn Lawrenceová 111,20 (0), 3. Alison Borrowsová (všetky Aus.) 116,03 (0),…8. Soňa Stanovská (SR) 129,91 (2).

Semifinále (do finále 10 lodí): 1. Jessica Foxová (Aus.) 113,43 (2),…6. Soňa Stanovská (SR) 142,25 (0) – postúpila do finále

C2 muži

Finále: 1. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 103,09 s (0), 2. Pietro Camporesi, Niccolo Ferrari (Tal.) 103,10 (0), 3. Pierre-Antoine Tillard, Edern Le Ruyet (Fr.) 103,63 (0).

Semifinále (do finále 10 lodí): 1. Pierre Picco, Hugo Biso (Fr.) 103,46 s (0), 2. Ladislav Škantár, Peter Škantár 105,33 (0) – postúpili do finále,…14. Juraj Skákala, Matúš Gewissler (všetci SR) 112,48 (2) – nepostúpili do finále

K1 ženy

Finále: 1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 98,33 s (0), 2. Ricarda Funková (Nem.) 103,85 (2), 3. Veronika Vojtová (ČR) 104,90 (2),

Semifinále (do finále 10 lodí): 1. Ricarda Funková (Nem.) 99,40,…12. Elena Kaliská 108,65 (0), 16. Soňa Stanovská (obe SR) 110,93 – nepostúpili do finále

K1 muži

Finále: 1. Vít Přindiš (ČR) 89,65 s (0), 2. Daniele Molmenti (Tal.) 90,09, 3. Peter Kauzer (Slovin.) 90,19.

Semifinále (do finále 10 lodí): 1. Pavel Eigel (Rus.) 90,63 s (0),…13. Martin Halčin 92,62 (0), 21. Jakub Grigar 95,08 (2), 35. Andrej Málek 104,13 (6), 39. Samuel Stanovský (všetci SR) 150,50 (52) – nepostúpili do finále

Viac k osobe Andrej MálekElena KaliskáJakub GrigarLadislav ŠkantárMartin HalčinMatej BeňušPeter a Ladislav ŠkantárovciPeter ŠkantárSoňa Stanovská