Matej Tóth sa stal Chodcom roka na Slovensku

Matej Tóth
Matej Tóth Foto: SITA/Pavol Uhrin

BACÚCH 20. septembra (WEBNOVINY) – Chodcom roka na Slovensku sa stal deviaty raz v rade Matej Tóth z VŠC Dukla Banská Bystrica.

Zverenec Mateja Spišiaka dosiahol na augustových ME v Zürichu životný úspech, keď si na 50 km v pretekoch, kde víťazný Francúz Diniz utvoril svetový rekord 3:32:33 h, vybojoval striebornú medailu v slovenskom rekorde 3:36:21 h.

Matej Tóth má z víťazstva radosť

Tridsaťjedenročný odchovanec nitrianskej atletiky však mal skvelú aj jarnú časť sezóny: v marci si na Dudinskej päťdesiatke zlepšil osobný rekord na 20 km na 1:19:48 h, keď prvý raz prekonal hranicu 1:20 h. Vo všetkých troch súťažiach na 20 km – všetky sa počítali do prestížneho seriálu IAAF – dosiahol čas pod 1:21 h a vždy mu patrilo aj miesto na stupni víťazov.

V Lugane obsadil 3. miesto (1:20:42), v Dudinciach (1:19:48) i v Poděbradoch (1:20:00) zvíťazil. Tóth bol na jar niekoľko týždňov aj svetová chodecká jednotka v rebríčku portálu All-Athletics.com. V konečnom hodnotení chodeckého seriálu IAAF Race Walking Challenge obsadil 4. miesto.

„Z prvenstva v ankete mám radosť, je odzrkadlením môjho celoročného úsilia,“ vravel Matej Tóth. „Na ME som nastúpil na štart s cieľom získať medailu. Tlak okolia bol veľký, no ja som o nej začal reálne premýšľať až vo chvíli, keď som sa v zürišských pretekoch posunul na tretiu priečku. No ani vtedy nebolo isté, že ju získam, päťdesiatka je zradná trať. N štarte si nemôžete povedať, že musím byť od začiatku vpredu, lebo inak medailu nezískam. Takéto čosi na 50 km neplatí. Vždy treba šliapať s pokorou, počúvať svoj organizmus. Bol som pripravený zabojovať o medailu, ale mentálne som nebol nastavený tak, že sa nemôže stať, že bez nej neodídem. Ak by som na ME skončil štvrtý či piaty, bol by som tiež spokojný, no šťastný už určite nie. Preto som rád, že mám konečne medailu.“

Spišiak ukončil kraľovanie Benčíka

Tóth získal v ankete, ktorej výsledky slávnostne vyhlásili v sobotu po 7. ročníku medzinárodných chodeckých pretekov Chôdza na Bacúchu – Cena Jozefa Pribilinca, 108 bodov. Na druhej a tretej priečke skončili jeho oddieloví kolegovia z VŠC Dukla Mária Gáliková (81) a Dušan Majdán (72).

Ocenenie pre najlepšieho trénera roka 2014 si po dlhom kraľovaní Juraja Benčíka (tentoraz 4.) prevzal Tóthov 36-ročný kouč Matej Spišiak, ktorý pripravoval aj Dušana Majdána a Antona Kučmína.

Mládežníkom roka sa stal takisto ako vlani Miroslav Úradník z VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorého trénuje Roman Benčík. Na juniorských MS v americkom Eugene skončil na 10 000 m na 16. mieste, rovnakú priečku si vybojoval aj na májovom Svetovom pohári v čínskom Tchaj-cchangu. Okrem toho vyhral juniorskú súťaž na medzištátnom stretnutí v Poděbradoch a na Dudinskej päťdesiatke mu v pretekoch na 10 km patrila druhá priečka.

Slávnostné vyhlásenie ankety Chodec roka 2014 zorganizovali Športová akadémia Mladosť, OZ Rodáci z Bacúcha a ich priatelia.

Výsledky ankety:

DOSPELÍ: 1. Matej Tóth 108 b., 2. Mária Gáliková 81, 3. Dušan Majdán 72, 4. Anton Kučmín 46, 5. Martin Tišťan a Patrik Spevák po 20, 7. Mária Czaková (všetci VŠC Dukla B. Bystrica) 17.

MLÁDEŽ: 1. Miroslav Úradník (VŠC Dukla) 96 b., 2. Monika Hornáková (Spartak Dubnica n/V.) 63, 3. Patrik Spevák (VŠC Dukla) 58, 4. Michal Morvay (AC Stavbár Nitra) 46, 5. Martin Tišťan 44, 6. Dominik Černý (obaja VŠC Dukla) a Ema Hačundová (MŠK Borský Mikuláš) po 11, 8. Nikoleta Abbatantuono (ŠK ŠOG Nitra) 6.

TRÉNERI: 1. Matej Spišiak 45 b., 2. Roman Benčík 38, 3. Jozef Pavelka 13, 4. Juraj Benčík a Martin Pupiš po 3, 6. Zdeno Babík 2, 7. Ondrej Malík 1.