Materská by sa mala zvyšovať až na 75 % hrubej mzdy matky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tehotenstvo.jpg
Foto: Stockvault.net

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Materská dávka by sa mala zvyšovať nielen v roku 2011, ale postupne aj v ďalších rokoch s víziou cieľových 75 % z hrubej mzdy mamičky. Pre agentúru SITA to v reakcii na minulotýždňové rokovanie parlamentného sociálneho výboru uviedla jeho podpredsedníčka Natália Blahová (SaS). Sociálny výbor minulý týždeň vo štvrtok schválil návrh koaličnej poslankyne, aby sa materská dávka od začiatku budúceho roka zvýšila zo súčasných 55 % na 60 % hrubej mzdy matky. Súčasne by sa podľa návrhu poslankyne Blahovej malo predĺžiť obdobie poberania tejto dávky, a to z 28 týždňov na 34 týždňov. Ako uviedla, jej návrh odobrený sociálnym výborom je v súlade s vízou vlády predĺžiť poberanie materskej dávky na 52 týždňov a súčasne zvýšiť túto dávku na 75 % hrubej mzdy. Z vyjadrenia ministerstva práce a sociálnych vecí podľa Blahovej vyplýva, že konečná vízia vlády v súvislosti so zvyšovaním a predlžovaním obdobia poberania materskej dávky sa naplní najneskôr do štyroch rokov. „Priebežné zvyšovanie materského bude legislatívne ošetrované tiež priebežne. Záväzok zostáva,“ dodala poslankyňa Blahová.

Sociálny parlamentný výbor vo štvrtok schválil aj návrh poslankyne Blahovej, aby sa správny fond Sociálnej poisťovne v budúcom roku znížil z pôvodne navrhovaných 2,5 % na 2,4 % z výšky vybraného poistného. Podporu výboru dostal aj návrh poslanca Zoltána Horvátha (SDKÚ-DS), aby sa z možnosti dobrovoľného nemocenského poistenia vylúčili poberatelia starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodkov. Predseda sociálneho výboru Július Brocka presadil návrh, aby sa ochranná lehota tehotných žien v nemocenskom poistení predĺžila zo súčasných 6 mesiacov na 8 mesiacov. Minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál upozornil, že vďaka tomuto návrhu bude mať každá tehotná žena, ktorá stratí zamestnanie, nárok na materskú dávku. Poslanci sociálneho výboru schválili aj pozmeňujúci návrh, aby sa z príspevkov zamestnávateľov do tretieho penzijného piliera neplatili odvody na sociálne poistenie.

Exministerka práce a sociálnych vecí, poslankyňa Viera Tomanová (Smer-SD) počas rokovania výboru poukázala na to, že predložené pozmeňujúce návrhy zásadne menia celý charakter predloženého vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení. „Pozmeňovacích návrhov je viac ako sto. To je totálny chaos,“ povedala. Upozornila, že navrhované zmeny neprešli vonkajším pripomienkovým konaním, ani neboli na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady. Poslanec Branislav Ondruš (Smer-SD) postup koalície označil za legislatívny terorizmus. „Sme pod neuveriteľným tlakom, aby sme rozhodovali o veciach, ktoré musia byť predmetom širšej diskusie,“ zdôraznil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Branislav OndrušJozef MihálJúlius BrockaNatália BlahováViera Tomanová