Matica odovzdala ocenenia, o ktorých matičiari nič nevedeli

Ochrankyňa národa
Slávnostný galaprogram Ochrankyňa národa, spojený s pozdravmi hostí a ocenením osobností, pri príležitosti Národných matičných slávností 2013. Martin, 3. august 2013. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

MARTIN 4. augusta (WEBNOVINY) – Václav Klaus si v sobotu v Martine prevzal ocenenie Matice slovenskej, o ktorom matičiari nič nevedia.

Podľa predsedu Matice Mariána Tkáča rozhodlo o ocenení bývalého premiéra a prezidenta Českej republiky grémium Matice, ktorého členovia vyhodnotili, že zrejme nemajú lepšieho zahraničného politika, ktorého by ocenili.

Podľa člena Výboru Matice slovenskej Romana Michelka sa matičiari o ocenení Klausa i ďalších 25 osobností dozvedeli len z médií.

„Pred týždňom, kedy sa zverejnil Klaus, tak v podstate o týchto menách nebolo nič známe, predpokladám teda, že na základe protestov alebo reakcií z matičnej verejnosti sa dodali aj tieto ďalšie osobnosti. Možno by bolo dobré uviesť na pravú mieru, že to nie sú ceny Matice, ale ceny predsedu Matice, to treba asi zdôrazňovať, pretože žiadnym voleným orgánom tieto ocenenia neprešli. Netušíme vôbec, aká to je cena alebo aký je názov tej ceny,“ povedal Michelko.

Obrazom: Slávnostný galaprogram Ochrankyňa národa

Podľa neho je Václav Klaus kontroverzná osoba, ktorá má pozitíva aj negatíva. „Ako prvá reakcia väčšiny matičiarov, keď sa dozvedeli o Klausovi, okamžite išla otázka- a čo Mečiar? Takže zrejme tým, že je ocenený aj Mečiar a ak to ocenenie príjme, tak to asi zmierni isté výhrady,“ dodal s vysvetlením, že pri rozdeľovaní Československa boli predsedami vlád práve Mečiar a Klaus.

Tkáč potvrdil, že o ocenení Klausa sa nehlasovalo. „Osobnosti na ocenenie navrhovali riaditelia Domov Matice slovenskej, máme ich dvadsať na celom Slovensku. A v Martine máme takzvané grémium, kde sú vedúci pracovníci Matice. A my sme sadli a sme to vyhodnotili, že zrejme nemáme lepšieho zahraničného politika, ktorého by sme ocenili. My Klausa oceňujeme za to, že pred dvadsiatimi rokmi sa k Slovákom správal veľmi seriózne. Keď videl, že Slováci chcú svoj štát, nebránil nám. A to stojí za to ocenenie,“ povedal Tkáč.

Matica slovenská v sobotu pri príležitosti osláv 150. výročia ocenila aj 25 osobností slovenského života, medzi nimi napríklad aj Vladimíra Mečiara, Štefana Harabina, Petra Dvorského, kardinála Jána Chryzostoma Korca, Michala Martikána či Maťa Ďurindu. Slávnostný galaprogram Ochrankyňa národa sledovali v martinskom amfiteátri len približne dve stovky ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Václav Klaus
Firmy a inštitúcie MS Matica slovenská