Matica slovenská zrušila plánovanú konferenciu s Harabinom a Mečiarom, dôvodom bola politizácia

Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar Foto: archívne, SITA/Nina Bednáriková

NITRA 25. apríla (WebNoviny.sk) – V Dome Matice slovenskej v Nitre dnes mala byť konferencia na tému 25 rokov slovenskej štátnosti s hosťami Vladimírom Mečiarom a Štefanom Harabinom. Podujatie nakoniec zrušila Krajská rada Matice slovenskej v Nitrianskom kraji.

Odlišné pozvánky

Agentúra SITA má k dispozícii dve rôzne pozvánky k tejto akcii. V jednej pozýva Miestny odbor Matice slovenskej v Nitre, Dom Matice slovenskej v Nitre, Krajská rada Matice slovenskej Nitrianskeho kraja na „besedu 25 rokov slovenskej štátnosti“. V druhej pozýva Iniciatíva 2016 na „konferenciu z cyklu 25 rokov slovenskej štátnosti Ako ďalej na Slovensku a v EÚ“, uvedený je tu aj presný program.

Po štátnej hymne mal účastníkov privítať Róbert Švec, predseda nacionálne orientovaného Slovenského hnutia obrody, ktoré velebí Slovenský vojnový štát a jeho prezidenta Jozefa Tisa. Slovenské hnutie obrody sa chce pretransformovať na politickú stranu a kandidovať v parlamentných voľbách.

Za Maticu slovenskú v Nitre mal účastníkov privítať Ján Petruška. Nasledovať mali vystúpenia troch hostí – bývalého poslanca Federálneho zhromaždenia ČSFR Štefana Paulova, expremiéra Vladimíra Mečiara a sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Po diskusii mala konferenciu ukončiť pieseň Kto za pravdu horí.

Vyjadrili apolitickosť

Krajská rada Matice slovenskej v Nitrianskom kraji sa rozhodla podujatie zrušiť. „Predseda krajskej rady to zdôvodnil ako prejav apolitickosti Matice slovenskej. Urobil tak na základe nových zistení, že organizátormi konferencie sú aj združenia s aktuálnymi politickými ambíciami a aktivitami,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Matice slovenskej Veronika Matušková.

Ako dodala, až teraz zistili, že na toto podujatie boli vyhotovené dve odlišné pozvánky. „V jednej sa uvádzala historická téma s názvom 25 rokov slovenskej štátnosti, avšak druhá mala politický obsah, o čom nebola Matica slovenská informovaná. Vedenie Matice slovenskej rozhodnutie krajskej rady o zrušení podujatia, ktoré ani neiniciovalo, iba vzalo na vedomie,“ povedala Matušková.

Ako mediálni partneri sú na druhej pozvánke uvedené weby Infovojna a Hlavné správy, ktoré sú zaradené medzi konšpiračné weby na stránke www.konspiratori.sk. Medzi partnermi podujatia bolo napríklad občianske združenie Rastic, ktoré sa zasadzovalo za vystúpenie Slovenska z NATO, Spoločnosť Andreja Hlinku či Aliancia za nedeľu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Róbert ŠvecŠtefan HarabinVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie MS Matica slovenská