Matka obete z boeingu smrti chce od Kyjeva vysúdiť státisíce

Boeing
Foto: ilustračné, SITA/AP

BERLÍN 30. novembra (WEBNOVINY) – Matka jednej nemeckých obetí júlového zrútenia malajzijského lietadla nad územím východnej Ukrajiny minulý týždeň podala na Európskom súde pre ľudské práva vo francúzskom Štrasburgu žalobu na ukrajinskú vládu, ktorú viní zo spolupodielu na smrti takmer 300 ľudí.

Obrazom: Experti prehľadávali trosky boeingu na Ukrajine (august 2014)

Podľa nedeľňajších informácií nemeckého denníka Bild žiada pozostalá od Kyjeva 800-tisíc eur za neúmyselné zabitie. Podľa jej názoru mal totiž Kyjev uzatvoriť vzdušný priestor nad oblasťou, v ktorej nedokáže zaistiť bezpečnosť leteckej dopravy.

Žena tvrdí, že tak vláda neurobila z dôvodu záujmu nestratiť poplatky za využívanie ukrajinského vzdušného priestoru. Ako podotýka Bild, do incidentu využívalo vzdušný priestor nad Ukrajinou 700 letov denne, čo predstavuje príjem niekoľko miliónov eur mesačne.

Video: Trosky zrúteného boingu opustili východ Ukrajiny

Malajzijské lietadlo smerujúce z Amsterdamu do Kuala Lumpuru sa zrútilo 17. júla v nepokojnej časti Ukrajiny, pričom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Západ obviňuje z činu proruských povstalcov, ktorých podľa neho priamo podporuje vláda v Moskve, tá to však odmieta.

Nájdené telá obetí zhromaždili v Holandsku, odkiaľ pochádzalo takmer 200 cestujúcich. Predbežná správa o okolnostiach pádu z dielne Holanďanov hovorí o poškodení plášťa stroja počas letu množstvom objektov letiacich vysokou rýchlosťou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom