Maťo Ďurinda: Slovensko nedáva šancu domácej produkcii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tublatanka
Tublatanka Foto: Tublatanka

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská rocková skupina Tublatanka má na trhu ďalší výberový album obsahujúci nový singel, no už teraz myslí na budúcnosť. V roku 2013 oslávi 30. výročie fungovania na scéne a pri tejto príležitosti sa chce vybrať na veľké slovenské turné. Okrem toho by na jeseň mala vydať ďalšiu štúdiovú nahrávku. Jej líder Maťo Ďurinda sa v rozhovore pre portál Webnoviny.sk priznal, že sa cíti fajn a koncertovanie ho stále napĺňa, no bol veľmi kritický k fungovaniu slovenských rádií, ale aj televízií. Slovensko je podľa neho jedinou krajinou, ktorá z éteru úplne vytlačila domácu produkciu.

Nedávno vám vyšiel ďalší výberový album s názvom Cítim sa fajn – Najväčšie hity No. 3. Bol to váš nápad alebo s tým prišlo vydavateľstvo?

Bolo to prirodzené, pretože už predtým sme vydali dve výberovky, ktoré mapovali určité obdobia – Najväčšie hity No. 1 – Pravda víťazí a Najväčšie hity No. 2 – Ja sa vrátim! Tublatanka má za sebou vyše 29 rokov činnosti, vydávania pesničiek, nakrúcania videoklipov, koncertovania, vydávania cédečiek a iného hudobného diania, preto bolo načase zmapovať aj posledné obdobie kapely. Všetky tieto cédečká majú rovnakú grafiku, zároveň aj booklet je vždy vytvorený z novinových výstrižkov. Sú tam zachytené míľniky kapely a je k tomu pridané množstvo predtým nepublikovaných fotografií. Zároveň na každom takomto CD sa nachádza nejaký bonus. Aj pre tento album sme spravili novú pesničku, ktorá sa volá Nový vírus.

Obdobie 1995 až 2010, ktoré na výberovke mapujete, bolo dosť turbulentné. Menila sa vám zostava, slovenská, ale i svetová scéna prechádzala zmenami. Ako hodnotíte tieto roky?

Áno, myslím, že po roku 2000 nastal príliv stále väčšej komercie vo všetkých médiách a tá komercia je teraz úplne všade. Sadnete si do reštaurácie, čakáte na jedlo a odvšadiaľ sa na vás valí komerčná, a žiaľ, tínedžerská diskotéková muzika. Či si zapnete televíziu alebo rádio, idete po nákupnom centre, je všade.

Tublatanka
Foto: Tublatanka

Myslíte si, že je to iba slovenský fenomén?

Táto komerčná hudba je globálna, takže ľudí obklopuje vo všetkých demokratických štátoch.. Rozdiel je len v tom, že na Slovensku je len tá globálna hudba a domáca scéna tu prestala mať šancu. V slovenskom rádiovom éteri je utlačená do úzadia. Len občas tu vznikajú nejaké nové hity, veľmi sporadicky sa tu dáva šanca interpretom s pôvodnou slovenskou tvorbou. Situácia je pre Slovákov veľmi zlá.

V iných štátoch je taktiež táto globálna scéna, no oveľa väčší priestor dostáva aj domáca hudba. V Nemecku je veľké množstvo nemeckej muziky, vo Francúzsku francúzskej a podobne je na tom aj Maďarsko, Chorvátsko či Poľsko. Ale na Slovensku… myslím, že každý Američan by tu mohol byť prekvapený, lebo sa tu môže cítiť ako doma, ale zároveň si pomyslí, že čo je to za chorá krajina, ktorá nemá vlastnú hudbu.

Aké sú teda v roku 2012 či na budúci rok možnosti Tublatanky?

Našťastie, my nie sme závislí od rádií. Razíme si vlastnú cestu, sme kapela, ktorá si robí vlastné rockové skladby. Máme fanúšikov, ktorí si kupujú naše cédečká a počúvajú ich ako celok a nie prostredníctvom hitov, ktoré niekde úchytkom započujú. Naši fanúšikovia sa už napríklad veľmi tešia na koniec roka 2013, kedy vydáme náš nový štúdiový album. Môžem im byť naozaj vďačný, že držia našu skupinu nad hladinou, majú nás radi a chodia na naše koncerty.

Ťažké to majú najmä interpreti všetkých odnoží popmusic, ktorí sú závislí od hranosti v rádiách a je tu pre nich veľmi ťažké preraziť. Nové talenty a nové piesne sú na Slovensku častokrát zabíjané, nie je pre nich šanca, aby piesne prirodzene v rádiách rotovali a aby z tých najlepších vznikli hity. Tu sa akože hit vytiahne niekde z brucha. Pesnička je po prvý raz pustená, a už ju niektoré rádiá označia ako nový slovenský hit. To je úplne neprirodzené a trápne.

Prečo si myslíte, že to tak ľudia z rádií robia. Nemajú radi slovenskú hudbu?

Ja som veľakrát počul také šumy, že na Slovensku nie je kvalitná produkcia. Ja týmto slovám ale neverím. Na Slovensku je veľa kvalitných hudobníkov, skladateľov, textárov, spevákov, skupín, ktoré robia vlastnú tvorbu. Ich tvorba, ktorá je fakt kvalitná, by mala rotovať, a až potom by sa ukázalo, či niektorá pesnička má na to, aby sa stala hitom.

Slovensko je podľa mňa úplne ojedinelá krajina, ktorá nedáva šancu domácej produkcii. Situácia je tu zúfalá. Ja nie som žiadny nacionalista, ale čo je neprirodzené, to je neprirodzené. Pre každého je prirodzená materinská reč, a tou je slovenčina.

Želám si, aby naša domáca hudobná produkcia mala šancu byť hraná v slovenskom rádiovom éteri. Naša scéna je z roka na rok viac a viac rozbitá a pomaly zomiera. Prídu Vianoce a budú sa hrať americké a anglické vianočné pesničky. Preboha, to čo má až tak veľmi spoločné s našimi Vianocami? Veď Slovensko má svoju kultúru, reč a vianočné tradície.

allowfullscreen>

Napriek týmto slovám sa vaša výberovka volá Cítim sa fajn? Cítite sa fajn?

Táto výberovka je, dá sa povedať, z najlepších rokov Tublatanky, kedy sme už boli v zrelom veku. Začalo to asi v polke mojej tridsiatky a minulý rok som oslávil guľaté, veľmi výrazné päťdesiate narodeniny. Napriek tomu sa ešte cítim fajn.

Som rád, že som zdravý, mám veľa energie, môžem hrávať koncerty, môžem na ne cestovať. Koncerty robíme stále veľmi poctivo, stojí nás to veľa krvi a potu, po koncertoch si žmýkame košele niekde v šatni. Fanúšikovia určite ocenia, že to neflákame. Našťastie sa cítime fajn a na koncertoch to môžeme ukázať.

Už ste spomenuli, že na vašej výberovke Cítim sa fajn – Najväčšie hity No. 3 je aj nová pesnička Nový vírus. Čo je to za skladbu?

Je to úplne nová pesnička, ktorú sme tam zaradili ako bonus. Po autorskej stránke je to tak, že hudbu som napísal ja, text mi k nej napísala moja manželka Mirka, za čo jej ďakujem.

Nový vírus je kritika konzumnej spoločnosti a kritika toho, čo sa na nás šíri zo všetkých médií. Mnohým tzv. trendovým ľuďom ide dnes len o prestíž. Je to aj vírus toho, že všetci chcú byť silou mocou „in“, v značkovom oblečení od hlavy po päty, strašne bohatí, úspešní, slávni, voziť sa na drahých autách a vlastniť majestátne domy. Je to chorý vírus našej doby, ľudia prestávajú mať cit! To je v skratke pointa piesne.

Čítal som, že k nej vznikne aj videoklip…

Áno, nakrúcali sme ho v stredu (13. novembra, pozn. autora). Myslím, že ten klip prinesie pointu, ten text tam bude viditeľný, veľa sme nad ním rozmýšľali.

Tublatanka
Foto: Tublatanka

Tublatanka mala počas svojej histórie rôzne personálne obsadenie. Ako v súčasnosti vychádzate s jej bývalými členmi?

S Paľom Horváthom aj Ďurom Černým vychádzame dobre, napriek tomu, že ich stretávam veľmi sporadicky. Paľa Horvátha som nevidel asi sedem – osem rokov. Naposledy sme sa s Paľom videli u mňa v skúšobni, kedy sme si aj s Ďurom Černým zahrali pár starých pesničiek Tublatanky z prvého albumu.

Ďuro je vo vynikajúcej bubeníckej kondícii, bubnuje fakt dobre. Naposledy som ho stretol na jednom festivale, kedy hral so skupinou Slobodná Európa. Viem, že Ďuro sa díval zboku na Tublatanku, potom sme sa zvítali a po našom koncerte som sa zase ja díval na neho so Slobodnou Európou.

Ďuro Černý sa však vo februári dosť nelichotivo vyjadril na vašu adresu v súvislosti s použitím skladieb Tublatanky v kampani Slovenskej národnej strany (SNS)…

Viem, že Ďuro bol kritický k tomu, že som robil kampaň pre SNS a že som pre nich natočil reklamu. Myslím si, že je úplne prirodzené, že mal voči tomu výhrady. Samozrejme, aj ja na jednej strane ľutujem, že som pre nejakú stranu šiel robiť kampaň, pretože tá vždy spôsobí množstvo rozruchov a vyvolá protichodné názory, či by to bola táto alebo iná politická strana, vždy sa to stretne s kritikou verejnosti, ale aj fanúšikov skupiny.

Aj značná časť fanúšikov združených vo fanklube alebo na Facebooku Tublatanky bola proti tomu, aby som ja s Ďurom Toporom účinkovali v nejakej reklame politickej strany a bola použitá naša pesnička. Aj fanúšikovia boli k tomuto kritickí.

Zobrať politickú kampaň je vždy dvojsečná zbraň. Na jednej strane to ľutujem, na druhej strane mi bolo sympatické to, že strana chcela zaviesť to, aby slovenská hudba nezomierala a bola podporovaná, aby tu bol stanovený zákon, že 30 percent hranosti v slovenskom rádiovom éteri a televíziách bude rotovaná domáca produkcia, tak, ako je tomu v Poľsku, Maďarsku, Francúzsku, Nórsku a ďalších krajinách. To mi bolo sympatické, a preto som do tej kampane išiel.

Samozrejme, že za reklamu som bol zaplatený. Vedel som, že Ján Slota odchádza z politiky a po zvážení som túto ponuku prijal. Ja dúfam, že veľmi nepriaznivá súčasná situácia pre slovenskú hudbu sa v budúcnosti zmení, pretože slovenský éter je už skoro len zahraničný, v podstate americko-anglický.

Tublatanka
Foto: Tublatanka

Ak by teda SNS, ale aj iná politická strana opäť prišla s podobnou iniciatívou, ste ochotní ju znova takto podporiť?

Myslím, že áno. Za určitých okolností áno, pretože to považujem za rozumné. Je rozumné, aby štát dal nápomocnú ruku, lebo naša krajina je malá, nemá silný kapitál z biznisu, a tak nie je expanzívny ako USA alebo Veľká Británia.

Je veľmi zlé, že vyše 55 percent honorárov zarobených z tantiémov autorov piesní odchádza do zahraničia. To už nikomu nevadí, že slovenskí občania sa stávajú otrokmi vo vlastnej krajine aj v oblasti kultúry?

Slovensko je podľa mňa ojedinelá krajina, ktorá zo svojho éteru skoro úplne vytlačila súčasnú domácu produkciu a len alibisticky občas nechá vzniknúť neprirodzeným spôsobom nové hity. Situácia je tu zúfalá.

S Tublatankou sa spája aj meno Martin Sarvaš. Nechýbajú vám jeho texty?

Áno, Martin pre Tublatanku spravil veľké množstvo práce, obrovské množstvo vynikajúcich textov. Chceli by sme s ním spolupracovať aj na ďalšom albume, ktorý chystáme na rok 2013. Dúfam, že si na to nájde čas, lebo momentálne je na veľvyslanectve v Nemecku. Sme teda od seba dosť vzdialení, ale snáď si nájdeme k sebe cestu, veď aj cez internet sa dajú robiť skladby.

Môžem mu posielať mp3ky a dohadovať sa, čo by to malo byť za pesničku, čo tam cítim ja, čo on a určite nájdeme spoločný prienik. Sarvašove texty nechýbajú na žiadnych albumoch Tublatanky a do budúcnosti by som chcel, aby sa to nezmenilo, pretože Martin má vždy čo povedať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján SlotaMaťo Ďurinda
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana