Matovič a Naď zhodnotili 2. kolo celoplošného testovania a zverejnili výsledky (video)

VLÁDA: Rokovanie 49. schôdze
Minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister obrany Jaroslav Naď, minister vnútra Roman Mikulec a premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie po rokovaní 49. schôdze vlády SR o výsledkoch prvého kola plošného testovania ľudí na COVID-19. Bratislava, 2. november 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na pondelňajšej tlačovej konferencii hodnotia druhé kolo celoplošného testovania a zverejnia výsledky.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

V rámci druhého kola celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 sa vo vybraných okresoch sa podarilo cez víkend otestovať 2 044 855 osôb.

Koronavírus, druhé kolo, celoplošné testovanie
Foto: Úrad vlády

Na tlačovej besede to povedal minister Naď. Spomedzi pretestovaných bolo 13 509 osôb identifikovaných ako infekčných. To predstavuje podiel 0,66 percenta.

Celoplošné testovanie na Slovensku – výsledky (2. kolo)

Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) oznámil, že od pondelku od 14:00 budú v 25 okresoch otvorené dobrovoľné odberné miesta, ktoré budú prevádzkované Hasičským a záchranným zborom (HaZZ).

„Kde presne to bude, v akých prevádzkových dobách, je už v tejto chvíli, predpokladám, k dispozícii na všetkých sociálnych sieťach ministerstva vnútra HaZZ,“ dodal Mikulec.

Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Predseda vlády Matovič porovnával podiel pozitívnych ľudí medzi dvoma kolami plošného testovania v červených okresoch. „Pri pilotnom testovaní napríklad v okrese Námestovo bolo 4,77 percenta pozitívnych ľudí, tak po prvom celoplošnom testovaní to bolo 1,8 percenta a po druhom 1,55 percenta,“ potvrdil Matovič s tým, že to je pokles o 88 percent.

To bol najväčší pokles spomedzi štyroch okresov pilotného testovania. Najmenší pokles bol v okrese Bardejov, kde podiel pozitívnych ľudí poklesol o 74 percent medzi pilotným a druhým plošným testovaním.

Dva rizikové segmenty podľa Krajčího

Percento pozitívne testovaných na koronavírus v domovoch sociálnej starostlivosti a nemocniciach je stále veľmi vysoké. Na tlačovej konferencii k výsledkom druhého kola plošného testovania to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Koronavírus, druhé kolo, celoplošné testovanie
Foto: Úrad vlády

„Potvrdilo sa, že toto sú dva rizikové segmenty, na ktoré sa musíme zamerať, aj čo sa týka testovania v budúcich týždňoch,“ uviedol Marek Krajčí. Ako dodal, vypadlo do 10 percent lekárov a 13 až 14 percent sestier. Stavy zdravotníckych pracovníkov na Slovensku však podľa ministra stále nie sú kritické.

Šéf rezortu zdravotníctva tiež dodal, že nemocnice na juhu už prijímajú pacientov zo severu a rozkladajú tak kapacity jednotlivých zdravotníckych zariadení.

Zasadanie ústredného krízového štábu

Pokiaľ ide o výsledky, podľa premiéra ich bude vyhodnocovať aj ústredný krízový štáb, ktorý zasadá od 15.00. „Predpokladám, že ten postup bude približne rovnaký, ako sme mali v tomto kole,” povedal vo večerných správach TV JOJ v súvislosti s prípadným ďalším kolom testovania v okresoch, ktoré budú stále vykazovať vysoké čísla infekčných osôb.

Premiér zároveň uviedol príklad Oravy, ktorá podľa neho zaznamenala vďaka dvom kolám pretestovania pokles infekčných osôb o 76,4 percenta. „Bodaj by takto dobre dopadli aj ostatné regióny,” zdôraznil.

Matovič skonštatoval, že najbližšie dva až tri týždne nepredpokladá žiadne zjemňovanie pandemických opatrení. „Do konca novembra musíme vidieť, či sme stlačili tú krivku niekde aspoň k tisíc prípadom denne. Keď budeme pri tej tisícke, poďme sa baviť o tom, ako si možno v niektorých zelených okresoch doprajeme väčšiu mieru slobody,” dodal premiér s tým, že uvoľňovanie opatrení by bolo spájané s pravidelným pretestovaním daného okresu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJaroslav Naď
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPandemická komisia vlády SRÚstredný krízový štáb SR