Matovič chce zásadne zmeniť Slovensko, vláda „údržbárov“ mu nestačí

Igor Matovič
Igor Matovič.

Budúca vládna koalícia by mala byť zložená z troch bývalých opozičných parlamentných strán, konkrétne hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina, Sloboda a Solidarita (SaS) a strany Za ľudí.

Ak by takáto koalícia vznikla, v parlamente by tvorila ústavnú väčšinu. Iba tak je možné presadiť zásadné reformy, aby sme neboli len vládou „údržbárov“.

Po dvojhodinovom rokovaní s predsedom Sme rodina Borisom Kollárom to vyhlásil šéf OĽaNO Igor Matovič, ktorý sa s veľkou pravdepodobnosťou stane budúcim predsedom vlády. Obaja politici odmietli hovoriť, o ktoré ministerstvá majú záujem.

OĽaNO chce kreslo ministra vnútra

Matovič však naznačil, že OĽaNO bude mať záujem o kreslo ministra vnútra, keďže doteraz sa prezentovali ako silné protikorupčné hnutie.

„Mojím cieľom je Slovensko zásadne zmeniť, na to potrebujeme ústavnú väčšinu,“ vyhlásil Matovič. Počíta s tým, že súčasťou koalície bude aj strana Andreja Kisku Za ľudí. Uviedol, že zajtra sa s ním stretne. „Pevne verím, že táto strana nezostane bokom, dokážeme nájsť prieniky a neprevládnu vzájomné animozity. Slovensko chce od nás vidieť dohodu,“ uviedol Matovič.

Boris Kollár odmietol hovoriť, o ktoré rezorty má Sme rodina záujem. „Keď chceme stavať štátne nájomné byty, tak by som nechcel ministerstvo vnútro. Budeme sa hlavne pozerať na náš program a ministerstvá, ktoré tomu prináležia,“ vyhlásil Kollár. Druhá najsilnejšia strana budúcej koalície je práve Sme rodina. Tá by mala nominovať kandidáta na post šéfa parlamentu. Kollár podotkol, že sa budú o tom v koalícii rozprávať.

Transparentné výberové konania

Pokiaľ ide o zmenu na poste policajného prezidenta, Matovičovi je sympatická možnosť, že by policajný prezident bol „iba manažér“ a bolo by vecou ministra vnútra, kto bude riadiť políciu.

Zároveň by však policajný prezident nemal možnosť sa informovať o priebehu vyšetrovania konkrétneho prípadu a konkrétnu vec by riešil len vyšetrovateľ a dozorujúci prokurátor. Matovič vyhlásil, že posty v štátnej správe by sa nemali stať „vojnovou korisťou“ a plánuje transparentné výberové konania.

O stabilitu poslaneckého klubu OĽaNO sa v parlamente neobáva. Verí v integritu svojich poslancov a keď budú hlasovať za vládny program, tak potom podporia aj vládne návrhy zákonov v parlamente.

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

Všetky správy
Online (minúta po minúte) z priebehu volieb
Kandidátky a kandidáti
Kompletné výsledky
Zvolení poslanci
Preferenčné hlasy

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor Matovič
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina - Boris Kollár