Aktualizované: Matovič je hrdý na voličov OĽaNO, Slovensko bude mať v Bruseli prvého rómskeho europoslanca

Igor Matovič, Peter Pollák
Zľava: Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič a novozvolený europoslanec za hnutie OĽaNO Peter Pollák počas brífingu k prvému novozvolenému europoslancovi rómskej národnosti v Európskom parlamente (EP) 2019. Bratislava, 27. máj 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 27. mája 17:33

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – Dobrý úmysel v eurovoľbách sa podaril, za čo je predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič na voličov hrdý. Povedal to na pondelkovej tlačovej konferencii v súvislosti so zvolením Petra Polláka za prvého rómskeho europoslanca za Slovensko.

Nepopulárne rozhodnutie bolo správne

„Uvedomujem si, že krok vzdať sa v prospech Petra mal za následok odliv istej časti našich voličov, no o to viac ma teší, že naši voliči ukázali, že nie sme rasistická ani fašistická republika,“ približuje Matovič. Hanba z toho, že v Európskom parlamente (EP) budú sedieť fašistickí poslanci, je podľa neho vygumovaná práve zvolením Petra Polláka.

„Je to človek, na ktorého môžeme byť ako Slovensko hrdí. Svojím životným príbehom, autoritou a odbornosťou ukázal, že do Európy vysielame za Slovensko dobrého človeka a fundovaného odborníka. A za to sa chcem voličom poďakovať,“ konštatuje predseda OĽaNO.

Budúci europoslanec Peter Pollák na tlačovej konferencii poukázal na fakt, že aj keď hnutie spravilo nepopulárne rozhodnutie, ukázalo sa, že je správne. „Išli sme do rizika, že prídeme o voličov len na základe toho, že som príslušníkom rómskej menšiny,“ objasňuje Pollák.

Vyrovnávanie regionálnych rozdielov

Zároveň zdôrazňuje, že jeho prioritnou témou ako europoslanca bude nešíriť strach v Európe. „Budem sa taktiež venovať problematike vyrovnávania regionálnych rozdielov v Európe. Som totiž presvedčený o tom, že Európska komisia si musí viac všímať práve chudobné regióny Európy, kde žijú aj rómske komunity,“ približuje Pollák.

Dodáva, že bude nositeľom aj rómskej témy a verí, že aj európske inštitúcie prispejú k tomu, aby sa táto problematika riešila. V Európskom parlamente však bude obhajovať Slovensko ako celok.

Matovič chce vytvoriť novodobú SDK

Opozičné parlamentné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) je pripravené na rokovania o možnej predvolebnej spolupráci a hovorí tiež o potrebe vytvorenia širokej spolupráce. Agentúru SITA o tom informoval komunikačný odbor hnutia s tým, že zo spolupráce nie sú vynechané ani menšie politické strany či subjekty.

Podľa lídra Igora Matoviča je nutné vytvoriť novodobú SDK. „Hnutie OĽaNO považuje akékoľvek spájanie sa len a len za prospešné a preto opakovane ponúka spoluprácu aj menším stranám, kde by potenciálne hrozil prepad hlasov ich voličov. Opakovane hovoríme o nutnosti vytvorenia novodobej SDK, ktorá zabezpečí, aby sa spojili tí, ktorým na očiste Slovenska úprimne záleží,“ povedal Matovič.

Na spoluprácu v pondelok vyzvali prezidenta Andreja Kisku aj predstavitelia koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia. Kiska reagoval tak, že je potrebné, aby sa na Slovensku spájali a spolupracovali podobne orientované politické strany.

Spolupracovali aj v roku 2016

Igor Matovič tiež pripomenul, že hnutie OĽaNO obdobne spolupracovalo aj pred parlamentnými voľbami v roku 2016.

V posledných parlamentných voľbách sme podali partnerskú ruku hnutiu Daniela Lipšica a tiež hnutiu Jána Budaja. Podarilo sa nám tiež vytvoriť silnú alianciu strán v župných voľbách, ktorých výsledkom bola dramatická porážka Smeru-SD. Rovnako sme k spájaniu vyzývali aj v prezidentských voľbách a nakoniec, napriek pochybnostiam, k nemu aj došlo,“ dodal Matovič. Parlamentné voľby na Slovensku budú zrejme v riadnom termíne na jar budúceho roka.

VIAC O TÉME: VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU (EUROVOĽBY) 2019

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter Pollák
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti