Matovič kritizoval Pellegriniho za nezvládnutý koronavírus, ale sám veľa opatrení nepredstavil (video)

Igor Matovič
Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 12. marca, 13:30

Budúci premiér Igor Matovič (OĽaNO) trvá na tom, že vláda nemá plán na riešenie situácie okolo koronavírusu. Uviedol to po štvrtkovom rokovaní krízového štábu v priestoroch hotela Bôrik v Bratislave.

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) mu podľa jeho slov ani nedal priestor na to, aby na rokovaní vystúpil s ich návrhmi na riešenie situácie. Na Slovensku je doteraz potvrdených 16 prípadov ochorenia na koronavírus.

„Žiadny plán vlády neexistuje. Premiér mi ani neumožnil vystúpiť, lebo som si ho dovolil kritizovať za to, že nemôže zabezpečovať respirátory dva mesiace po tom, ako prepukla kríza v Číne. Je legitímne, aby sme ho preto kritizovali, keďže mu nezáleží na tom, ako túto krízu zvládnuť, ale aby sa čím skôr zbavil zodpovednosti. Pellegrini sa nespráva ako premiér. Jeho vláda až dnes začína zabezpečovať pľúcne respirátory pre ľudí, u ktorých už je potvrdené ochorenie na koronavírus,“ uviedol Matovič.

Matovičov návrh

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a budúci premiér Igor Matovič navrhoval, aby mobilní operátori posielali na dennej báze ľuďom, ktorí sa vrátili z rizikových krajín, SMS správy, aby ostali 14 dní v domácej karanténe.

Viac o téme: Koronavírus

Povedal to na štvrtkovej tlačovej konferencii pred budovou Národnej rady SR (NR SR). Podľa jeho informácií totiž za posledné tri týždne navštívilo Taliansko, ktoré je jednou z najviac postihnutých krajín koronavírusom, približne 100-tisíc Slovákov.

„Rokovali sme s mobilným operátorom Orange a dohodli sme sa na tomto postupe. Sú ochotní zasielať informačné SMS ľuďom, ktorí sa vrátili z rizikových krajín, aby ostali doma. Musíme trochu pritlačiť ľudí, aby sa správali zodpovedne,“ uviedol Matovič.

Kritika Pellegriniho aj Sakovej

Domáca karanténa podľa Matoviča nie je o tom, aby tí, u ktorých nie je potvrdený koronavírus, boli celý čas zavretí doma, ale aby sa vyhýbali miestam s veľkým počtom ľudí. „Aj keď 99 percent z týchto ľudí môžu byť zdraví, stále tam môže byť jedno percento, ktoré môže nakaziť ostatných,“ priblížil Matovič.

Budúci premiér okrem iného Pellegrinimu a ministerke vnútre Denise Sakovej odkázal, aby sa nebalili a prišli s konkrétnym plánom. „Do minulého krízového štábu neexistoval,“ uviedol líder OĽaNO a dodal, že toto je krízová situácia a mali by sme mať krízový plán, aby sme nedopadli rovnako ako pri zháňaní ventilátorov na pľúcnu ventiláciu. „Vieme, čo sa deje, vieme, čo máme zabezpečiť, ale vláda začne toto riešiť až vtedy, keď je všetko vypredané,“ vyhlásil okrem iného Matovič.

Kritikou nešetril ani na nominantov terajších vládnych strán. „Mal som pocit z pána Štátnych hmotných rezerv SR, ako keby pristal z mesiaca,“ dodal líder OĽaNO a vyzval, aby za svoje organizácie pripravili konkrétne opatrenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter Pellegrini