Matovič avizuje sprísnenie opatrení aj "výstražné SMS", dôvodom je nárast počtu prípadov koronavírusu (video)

Igor Matovič, Ján Mikas
Premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.
  • aktualizované 9. júla 17:23

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) mal vo štvrtok spoločne s hlavným hygienikom Jánom Mikasom a ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím tlačovku o aktuálnej epidemiologickej situácii.

Operatívne krízové stretnutie

„Jediná zbraň, ktorú dnes v rukách máme je zodpovednosť, ktorá nám pomohla vyhrať prvú vlnu,“ povedal premiér Matovič. Dodal, že nárast počtu prípadov nákazy nie je lichotivý, a preto zvolal operatívne krízové stretnutie, kde sa dohodli na opatreniach, ktoré v najbližších dňoch uskutočnia.

Viac o téme: Koronavírus

V pondelok má zasadnúť konzílium epidemiológov a navrhnúť Úradu verejného zdravotníctva SR, či prijať, alebo neprijať opatrenia. Nebudú však podľa Matoviča o uvoľňovaní, ale o sprísnení režimu prípadne o jeho ponechaní. Podľa ministra Krajčího sa obmedzenia môžu týkať niektorých podujatí, diskoték či rodinných osláv.

Ďalším opatrením by podľa Matoviča mohlo byť, že pri príchode zo zahraničia z menej bezpečnej krajiny by ľudia dostali „výstražnú SMS správu“, aby išli do domácej karantény, kontaktovali regionálny úrad verejného zdravotníctva a na piaty deň absolvovali test na COVID-19. Ak by to porušili, hrozila by im vysoká pokuta.

Nové prípady rozdelil Mikas do troch skupín

Mikas uviedol, že najnovšie číslo 53 v kolónke nových prípadov koronavírusu, je ďaleko najvyššie za posledné obdobie.

Vyšší denný prírastok sme mali naposledy 22. apríla, kedy ich bolo 81. Novoinfikovaných by hlavný hygienik rozdelil do troch skupín – importované prípady, úzke kontakty (najmä rodinné) z už pozitívne testovanými osobami a roztrúsené prípadyy, ktoré sa objavia a sú pod epidemiologickým drobnohľadom. Mikas aj v tejto súvislosti vyzval občanov, aby zvážili organizovanie veľkých rodinných osláv, kde sa združuje niekoľko desiatok ľudí z celého Slovenska či ľudí spoza hraníc.

Matovič k novým prípadom na Slovensku doplnil, že sa nachádzame na začiatku druhej vlny a je iba na nás, aká bude vysoká.

Naživo: Tlačová beseda

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán MikasMarek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR