Matovič oblafol Sulíka, seniori peniaze dostanú. K podpore sa pridal aj Hlas (komentár)

Richard Sulík, Igor Matovič
Zľava: Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a šéf rezortu financií Igor Matovič (OĽaNO). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Zaočkovaní seniori sa majú na čo tešiť. Poslanci im schválili 200, respektíve 300 eur, ako odmenu za to, že pochopili význam očkovania proti koronavírusu. Tí, čo ešte na vakcínu neboli, majú šancu do konca tohto roka. Za návrh hlasovalo až 97 členov zákonodarného zboru

Je to krátke zhrnutie toho, čo sa podarilo ministrovi financií Igorovi Matovičovi. Ak si niekto myslí, že vysoká podpora v parlamente ukazuje na vysokú zhodu o návrhu lídra OĽaNO, tak je na omyle. Cesta k dohode bola tŕnistá.

Stáva sa z Matoviča politik schopný vyjednávať?

Všetci sme si už zvykli na štýl Matovičovej politiky. Ráno sa zobudí, niečo mu napadne a ihneď to predstaví verejnosti, ktorá to má akceptovať. A beda, ak je niekto proti jeho „skvelým nápadom“.

Pravdepodobne to bolo podobné aj v prípade odmeny pre seniorov za očkovanie. Najprv ponúkol dnes schválených 300 eur. Jeho najväčší oponent vo vláde Richard Sulík bol proti a súhlasil s maximálne 150 eurami. Samozrejme nastala ďalšia z nespočetných vládnych kríz.

Opozícia sa tešila, že konečne sa splní jej sen a vláda pôjde kadeľahšie, aby sa mohli mohli vrátiť k tomu, čo robili do roku 2020. Všetko nasvedčovalo tomu, že nasleduje ďalšia Matovičova porážka, ale vtedy prišiel minister financií s návrhom zvýšiť odmenu na 500 eur. Malo ísť o poukážky, údajne to mala byť pomoc zničenému gastrosektoru a prevádzkovateľom rekreačných zariadení. Boris Kollár k tomu chcel pridať ďalších 100 eur v hotovosti.

Už vtedy bolo jasné, že to podporu v koalícii nebude mať a začalo sa vyjednávať. Ukázalo sa, že Matovičov „geniálny ťah“ mal svoje ratio. Po nespočetných rokovaniach koaličných rád, partneri vyhlásili, že sa dosiahol kompromis. Seniori dostanú v hotovosti 300 eur, ak sú plne zaočkovaní. Znamená toľko, koľko minister navrhol v prvotnom návrhu.

Navonok to vyzerá tak, že ide naozaj o geniálny ťah, ako dosiahnuť svoj cieľ. Či to bolo náhodou alebo nie, môžeme iba predpokladať. Možno Matovič konečne dozrel v politika, ale keďže ministra financií dobre poznáme a vieme, že nie je schopný dosiahnuť kompromis, čo je základom politiky vo viacstraníckej vláde, bola to zrejme len zhoda náhod a Matovič „politik“ bude len do ďalšieho rána a jeho nového „geniálneho nápadu“.

Pellegrini cúvol a podporil návrh

Niekoho iste prekvapí, že za Matovičov návrh hlasovali aj poslanci zo strany Hlas-SD, ale ostatné vyjadrenia nasvedčovali, že sa tak stane.

Už som viackrát písal o tom, že Peter Pellegrini sa čoraz viac snaží zapáčiť vládnej koalícii. Vidí, že spoločná cesta s Robertom Ficom nikam nevedie a preto treba pracovať na tom, aby zastavil rastúce preferencie Smeru.

V Matovičovom návrhu dať aspoň časti dôchodcov peniaze, možno ešte aj pred Vianocami videl dobrú cestu, ako si budovať imidž sociálne cítiaceho politika. Je mu jasné, že ho jeho politický otec ho za to nepochváli, ale ich súdržnosť musí ísť preč, ak mu chce zobrať časť voličov. Zároveň je to cesta, aby sa znovu ukázal, že v rokovaniach o nejakej budúcej vláde s ním treba počítať.

Podporou návrhu poslal odkaz aj samotnému Matovičovi, aby ho v budúcnosti menej spomínal pri vymenovaní nežiadúcich partnerov. Možno sa mu to aj podarí a v novej vláde bez Smeru budeme mať aj nového Petra Pellegriniho.

Ale bude naozaj nový, alebo je to iba cieľ ako sa dostať k moci? Na to by si Matovič a spol. mali dávať pozor.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičPeter PellegriniRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD