Matovič odkázal prezidentovi, že je prospechársky klamár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Matovič
Igor Matovič Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič podľa predsedu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igora Matoviča hrubo, úmyselne, prospechársky a opakovane klamal vo svojom odôvodnení k nevymenovaniu Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

Gašparovič, ktorý vyzýva k upokojeniu vášní a slušnosti, by si podľa Matoviča mal vstúpiť do svedomia a ospravedlniť sa.

„A ja by som mu odporúčal aj odstúpiť,“ dodal. Hlava štátu podľa Matoviča klame v troch veciach.

Na prokuratúre nevypovedal

„Po prvé, pán Čentéš ma vo veci korupcie pri voľbe generálneho prokurátora nikdy nevypočul. Po druhé, 27. júla 2011 som na generálnej prokuratúre vôbec nevypovedal, vypovedal som o dva dni neskôr a v úplne inej veci – vo veci politických nominácií,“ uviedol dnes na tlačovej besede líder OĽaNO.

Za tretie úmyselné klamstvo označil prezidentove argumenty, podľa ktorých zásadne zmenil svoju pôvodnú výpoveď. „Pán prezident to nemá ako vedieť a hlavne, nie je to pravda,“ dodal Matovič.

Prezident podľa Matoviča úmyselne vzbudzuje vo verejnosti dojem, že ho Jozef Čentéš vypočúval vo veci voľby jeho samého. Gašparovič doslova píše „…prečo Čentéš a nie iný, do veci nezainteresovaný prokurátor“. Matovič pripomína, že nevypovedal vo veci voľby generálneho prokurátora, ale vo veci politických nominácií.

Čentéš sa pochybenia nedopustil

Oslavy SNP v Banskej Bystrici
Foto: SITA/Branislav Račko

Zároveň zdôraznil, že Čentéš sa žiadneho pochybenia počas priebehu voľby generálneho prokurátora, ako to uvádza Gašparovič, nemohol dopustiť. Predseda OĽaNO totiž u Čentéša vypovedal 29. júla 2011 a parlament ho za kandidáta zvolil 17. júna, teda o mesiac a pol skôr.

Ak je skartácia Matovičovej výpovede jediným relevantným dôvodom prezidenta pri nevymenovaní Čentéša, a tento dôvod podľa Matoviča stojí na vode, celé odôvodnenie stojí na vode.

„Dokument, ktorým prezident zdôvodňuje svoje nevymenovanie Čentéša za generálneho prokurátora, je plný lží a zavádzania. Preto je úplne nedôveryhodný a irelevantný,“ konštatoval predseda obyčajných ľudí. Pripomenul tiež, že na klamstvo hlavy štátu upozornil aj samotný Čentéš v dokumente pre ústavný súd.

Ak prezidenta desí, „toľká zloba, hrubosť a nenávisť v politike a médiách“, Matoviča desí, že máme prezidenta klamára.

Ak prezidenta desí „toľká zloba, hrubosť a nenávisť v politike a médiách,“ Matoviča desí, že máme prezidenta klamára.

Prezident Ivan Gašparovič nebude reagovať na neustále osočovania zo strany opozičných politikov, ktorí podľa neho využívajú tému nezvolenia Jozefa Čentéša na sebaprezentáciu v médiách namiesto toho, aby ponúkali reálne riešenia občanom.

Podľa vyjadrenia, ktoré agentúre SITA poskytol prezidentov hovorca Marek Trubač, prezident o nevymenovaní Jozefa Čentéša rozhodol v zmysle Ústavy SR a rozhodnutia Ústavného sudu SR na konci minulého roka.

Vyjadrenia Ivana Gašparoviča

Gašparovič v odôvodnení napríklad píše: „Poslanec Igor Matovič, vtedy zvolený na kandidátke koaličnej politickej strany SaS, v relácii Noviny televíznej stanice JOJ už skôr uviedol, že štyria poslanci boli kúpení a dvaja sú vydieraní.

Či to je pravda, to ja neviem, ale jednoducho sa to tu hovorilo, pomaly už aj stĺpy to tu rozprávali. Podobné opakované výroky viacerých poslancov a politikov sa stali predmetom trestného konania vedeného Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky (ďalej len generálna prokuratúra), v rámci ktorého Jozef Čentéš (prečo Čentéš a nie iný, do veci nezainteresovaný prokurátor) 27. júla 2011 vypočul poslanca Igora Matoviča“.

Neskôr, 9. januára, sa zasa vyslovil: Vy, občania, viete pochopiť, že: ak celý priebeh voľby generálneho prokurátora bol spochybňovaný samotnými jej aktérmi aj kruhmi terajšej opozície a politologickej obce.

Ak sám kandidát Čentéš mal o nej pochybnosti a v priebehu voľby sa dopustil závažného pochybenia údajne „nevedomou“ skartáciou i „nevedomým“ vymazaním údajov z počítača (lebo neskartoval akýkoľvek spis, ale výpoveď politika, ktorá v pôvodnom znení mohla poškodiť predstaviteľov terajšej opozície).

Ak sa kandidát Čentéš pridal na stranu tých, ktorí urýchlili hlasovanie, aby sa vyhli rešpektovaniu rozhodnutia ústavného súdu, ako som mohol nepochybovať o manipulácii voľby i o vhodnosti kandidáta Čentéša pre post generálneho prokurátora? A ak mám dodnes tieto pochybnosti, lebo ich nikto nevyvrátil, ako som mohol rozhodnúť inak?

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičIvan GašparovičJozef ČentéšMarek Trubač