Matovič predstavil svoju vládu, najviac ministrov má OĽaNO a najväčším prekvapením je Mikulec (video)

Richard Sulík, Veronika Remišová, Igor Matovič, Boris Kollár
Zľava: Predseda strany SaS Richard Sulík, podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár počas tlačového brífingu, na ktorom dezignovaný premiér predstavil mená členov vlády. Bratislava, 18. marec 2020. Foto: SITA
  • aktualizované 18. marca 10:32

Dezignovaný premiér a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič spoločne s koaličnými partnermi Borisom Kollárom (Sme rodina), Richardom Sulíkom (Sloboda a solidarita – SaS) a Veronikou Remišovou (Za ľudí) v stredu pred Národnou radou SR oficiálne predstavil mená ministrov svojej novej vlády.

Nová štvorkoalícia si rozdelila posty: (OĽaNO) 8, 3 (Sme rodina), 3 (SaS), 2 (Za ľudí). Už v pondelok prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že vymenuje všetkých navrhovaných ministrov bez výhrad.

Najväčším prekvapením Mikulec

Za OĽaNO bude ministrom financií Eduard Heger, ministrom obrany Jaroslav Naď, ministrom zdravotníctva Marek Krajčí, ministrom pôdohospodárstva Ján Mičovský, minister životného prostredia Ján Budaj a ministerkou kultúry Natália Milanová.

Najväčšim prekvapením je Roman Mikulec, ktorý bude ministrom vnútra. Od bývalého šéfa vojenskej spravodajskej služby Matovič očakáva, že prinesie na ministerstva vnútra zdravší pohľad a poriadok. Mikulec bude zároveň veliť krízovému štábu pre boj s koronavírusom. „Je to vojak, keď zavelí, dá všetkých do pozoru,“ povedal Matovič o novom ministrovi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ustanovujúca schôdza parlamentu v piatok

Členovia vlády za hnutie Sme rodina budú Andrej Doležal ako minister dopravy a Milan Krajniak ako minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Podpredsedom vlády pre legislatívu a strategické plánovanie bude Štefan Holý.

Členovia vlády za SaS budú minister školstva Branislav Gröhling a minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Minister hospodárstva a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku bude predseda SaS Richard Sulík. Za ľudí bude mať vo vláde ministerku pre investície a regionálny rozvoj a podpredsedníčku vlády Veroniku Remišovú a ministerstvo spravodlivosti – Mária Kolíková.

Nová vláda musí do 30 dní predstaviť svoje programové vyhlásenie a získať podporu parlamentu. To by nemal byť problém, nakoľko Matovič má v pléne 95 poslaneckých hlasov.

Parlament sa v novom zložení na ustanovujúcej schôdzi zíde v piatok 20. marca. Scenár sľubu poslancov, tak ako ho poznáme, bude pre koronavírus poznačený mimoriadnymi hygienickými a bezpečnostnými opatreniami. Predsedom parlamentu má byť Boris Kollár, smeráci na post podpredsedu zrejme nominujú súčasného premiéra Petra Pellegriniho.

Noví ministri by mali do funkcií nastúpiť v sobotu 21. marca. Deň predtým, v piatok 20.marca, skončí Pellegriniho vláda, ktorá podá demisiu.

Rozdelenie ministerstiev

  • ministerstvá 8 (OĽaNO), 3 (Sme rodina), 3 (SaS), 2 (Za ľudí)

Matovičova vláda

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

Všetky správy
Online (minúta po minúte) z priebehu volieb
Kandidátky a kandidáti
Kompletné výsledky
Zvolení poslanci
Preferenčné hlasy

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárZa ľudí - Kiskova politická strana