Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie koalície, Smerák Tomáš tieto výroky odmieta

Igor Matovič, Erik Tomáš
Zľava: Poslanec Národnej rady SR Erik Tomáš (Smer-SD) a poslanec a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osonosti (OĽaNO) Igor Matovič. Foto: SITA/koláž WBN

BRATISLAVA 23. júna (WebNoviny.sk) – Poslanec Erik Tomáš (Smer-SD) verí, že parlament uzatvorí 25. júna proces výberu ústavných sudcov. Uviedol to v relácii O 5 minút 12 RTVS.

Opozičný poslanec a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie vládnej koalície. Podľa jeho názoru sa koalícia nevie dohodnúť, čoho výsledkom sú už tri neúspešné voľby.

Tomáš tieto výroky odmieta s tým, že už sa podarilo zvoliť väčšiu časť uchádzačov o najcennejší sudcovský talár.

Zvolených je 13 kandidátov

Národná rada SR do súčasnosti zvolila 13 kandidátov z požadovaného počtu 18. Ústavný súd SR od februára tohto roka funguje v značne obmedzenom režime, keď stále chýba šesť sudcov z trinástich. Podľa Tomáša je to zodpovednosť vládnej väčšiny, ale aj bývalého prezidenta Andreja Kisku. Matovič tieto vyjadrenia označil za výhovorky s tým, že koalícia má v NR SR väčšinu a stále nedodala dostatočný počet sudcov.

Koalícia sa zúčastnila na voľbe. Rešpektujeme to, čo povedala pani prezidentka. Chceli sme len upozorniť, že situácia s Ústavným súdom SR nie je iba v politickej rovine, ale môže to mať právne následky. Očakával som, že bude viac zvolených kandidátov. Skutočne neviem, čo sa stalo, ale v utorok bude voľba a ja verím, že to úspešne ukončíme,“ povedal Tomáš.

Úpadok moci Roberta Fica

Poslanci zvolili ešte vo štvrtok 20. júna iba expolitika Radoslava Procházku, pričom pôvodne zástupcovia koalície hovorili o šiestich či štyroch menách. Matovič pripomenul, že opozícia sa v tomto prípade správa zodpovedne, ale nemá potrebný počet hlasov.

To, čo sa stalo minulý týždeň, sa zapíše do dejín, keď sme videli absolútny úpadok moci Roberta Fica (Smer-SD). Voľbu sudcov má v rukách vládna koalícia, ktorá sa zjavne nevie dohodnúť. My sme hlasovali a budeme sa aj naďalej správať zodpovedne,“ uviedol Matovič.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik TomášIgor Matovič
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SDÚstavný súd SR