Celoplošné opatrenia sa na Slovensku zatiaľ zavádzať nebudú, situácia je podľa Matoviča pod kontrolou (video)

VLÁDA: Rokovanie epidemiológov
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie v rámci rokovania konzília odborníkov - epidemiológov na Úrade vlády SR k aktuálnej epidemiologickej situácii s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom na Slovensku. Bratislava, 9. júl 2020. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.
  • aktualizované 13. júla 19:28

V pondelok zasadalo konzílium epidemiológov, výsledky na tlačovej konferencii predstavili premiér Igor Matovič (OĽaNO) s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím a hlavným hygienikom Jánom Mikasom.

Viac o téme: Koronavírus

Ako uviedol Matovič, celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú. „Situáciu majú regionálne úrady verejného zdravotníctva pod kontrolou,“ dodal. Ak sa však epidemiologická situácia bude zhoršovať, k opatreniam by sa na Slovensku opäť pristúpilo.

Mikas informoval, že konzílium odborníkov sa rozhodlo zaradiť medzi menej rizikové krajiny aj Veľkú Britániu. Opatrenie má nadobudnúť účinnosť v pondelok. Zo zoznamu zatiaľ nevypadáva žiadna krajina, zostáva v ňom Chorvátsko aj Česká republika. Apeluje však na ľudí, aby boli v dovolenkových destináciách stále obozretní.

Krajčí pripomenul, že rezort chce ochrániť klientov v domovoch sociálnej starostlivosti. Zamestnanci týchto zariadení, ktorí boli v zahraničí a majú pocit, že sa mohli nakaziť, sa môžu dať otestovať.

Prostredníctvom aplikácie COVID-pass cez korona.gov.sk si budú môcť objednať test, ktorý im bude uhradený z verejného zdravotného poistenia.

Rezort chce tiež umožniť testovanie pacientov v nemocniciach. V nich sa môže otestovať aj priamo zdravotnícky personál, ktorý bude mať podozrenie, že môže byť nakazený. Testy v nemocniciach sa budú podľa šéfa rezortu zdravotníctva preplácať zo zdrojov Európskej únie.

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič