Matovič prorodinným balíčkom obral Hlohovčanov o milióny eur (video)

Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Mesto Hlohovec sa podľa primátora Miroslava Kollára pripája k štrajkovej pohotovosti miest a obcí. Ide podľa neho o reakciu na „Matovičov prorodinný balíček, ktorý zaplatí zo 600 miliónov, ktoré každoročne zoberie samosprávam“. Súčasťou balíčka je zvýšenie detských prídavkov, zvýšenie daňového bonusu a príspevok na krúžky.

„Pre Matovičov prorodinný balíček prídu obyvatelia Hlohovca v ďalšom volebnom období najmenej o sedem miliónov eur. My by sme tiež vedeli za sedem miliónov robiť rodinnú politiku, ako ju aj robíme celé roky doteraz,“ povedal Kollár vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.

Za sedem miliónov by v Hlohovci bolo podľa neho možné prebudovať areál bývalej strednej školy na triedy základnej školy a materskej školy. Kollár pripomenul, že Hlohovec má už dnes miesto v materských školách pre všetky deti, ale vďaka zrekonštruovaným priestorom by bolo možné zatvoriť triedy v neefektívnych budovách.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Takto ušetrené peniaze by mohli byť použité na platy učiteliek. Radnica plánuje zrekonštruovať aj ďalších objekt v tom istom areáli na denné centrum pre seniorov a ďalšie skupiny ľudí, ale za terajších podmienok z neho podľa primátora Kollára asi nebude nič.

Samosprávy zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) vstúpili pred týždňom do štrajkovej pohotovosti a avizovali prípravu celoslovenského štrajku.

Podporu ZMOS-u vyjadrilo aj Združenie samosprávnych krajov – SK8. K avizovanému štrajku sa plánuje pridať aj Únia miest Slovenska. Ministerstvo financií v reakcii na kritiku financovania prorodinného balíka pomoci vo svojom stanovisku pripomína, že samosprávam ponúka pomocnú ruku, a to v návratnej aj nenávratnej forme.

So ZMOSom, Úniou miest Slovenska aj SK8 chce rokovať o možnosti poskytnutia kompenzačných návratných výpomocí vo vzťahu k rastu cien energií, úprave daňového mixu alebo odpustením časti poskytnutých návratných výpomocí z minulosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMiroslav Kollár
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRÚnia miest SlovenskaZdruženie samosprávnych krajov SK8ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska