Matovič by radšej uvítal, keby prokurátor Kováčik nariadil domové prehliadky u Kaliňáka a Počiatka

Oľano
Zľava: Poslanci NR SR za OĽaNO Ján Budaj, Veronika Remišová, líder hnutia OĽaNO a poslanec NR SR Igor Matovič a poslanec NR SR za OĽaNO Gábor Grendel . Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zrejme nepochopil udalosti posledných týždňov na Slovensku. Uvádza sa to v stanovisku predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igora Matoviča k medializovaným informáciám o návrhu Kováčika na disciplinárne stíhanie prokurátora Vasiľa Špirka.

„Brutálne popravený Ján Kuciak neúnavne písal o systéme, ktorý robí všetko pre ochranu páchateľov a trestá odvážnych ľudí, ktorí na ich skutky upozornia. Preto by som výrazne radšej privítal správu, že špeciálny prokurátor Kováčik nariadil vykonať domové prehliadky u bývalých ministrov Počiatka a Kaliňáka, ako správu o tom, že miesto pochvaly odvážneho prokurátora Vasiľa Špirka ho ide opäť len kriminalizovať,“ skonštatoval Matovič. „Vrana vrane oči nevykole, a bohužiaľ, zrejme ani z Kováčika nebude prokurátor, ktorý bude ohlasovateľov korupcie chrániť,“ zdôraznil.

Denník N v stredu informoval, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik podal na prokurátora Vasiľa Špirka návrh na disciplinárne stíhanie. „Návrh špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na disciplinárne konanie bol predložený 28. marca na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky. K podrobnostiam, ktoré budú predmetom posudzovania disciplinárnej zodpovednosti prokurátora disciplinárnou komisiou, sa v súčasnosti nebudeme vyjadrovať,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Trestné oznámenie na exministra Kaliňáka

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko v marci oznámil, že podáva trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka a tiež vysokých policajných funkcionárov, konkrétne policajného prezidenta Tibora Gašpara, šéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška a bývalého riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera. Dôvodom podľa neho je, že sa ho pokúšali kompromitovať prostredníctvom nezákonných obvinení.

Tie boli navyše vyšetrované Národnou protikorupčnou jednotkou NAKA, ktorá na to podľa prokurátora nemá oprávnenie. Špirko tiež uviedol, že voči jeho rodine boli použité informačno-technické prostriedky a pri jeho dome sa pohybovali podozrivé osoby. Špirko za tým vidí skutočnosť, že vyšetroval prípad verejného obstarávania na ministerstve vnútra, kde podľa svedka dochádzalo k vyplácaniu finančných provízii v celkovej hodnote až 200 miliónov eur. Diskreditáciou jeho osoby malo podľa Špirka dôjsť k sabotovaniu tohto vyšetrovania.

Opakované obvinenia z minulosti

Prokurátor Vasiľ Špirko, ktorý pôvodne dozoroval vyšetrovanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka v kauze Ladislava Bašternáka, čelil v minulosti opakovaným obvineniam. V októbri minulého roku čelil obvineniu z prečinu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ešte predtým v júli 2016 prokurátora obvinili zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Špirka obvinili z toho, že získal informácie od daňového podvodníka Ľuboša V. o podozreniach z trestných činov na ministerstve vnútra a potom ich spísal ako jeho trestné oznámenie. Ľuboš V. ich aj podpísal, no potom podal trestné oznámenie, v ktorom tvrdil, že nevedel, čo robí a prokurátor ho podviedol. Špirko údajne tiež dal trestné oznámenie podpísať zapisovateľke, ktorá však pri úkone nebola prítomná. V prípade obvinenia z roku 2016 zasiahol generálny prokurátor Jaromír Čižnár a uznesenie o obvinení zrušili. V prípade druhého obvinenia Špirka očistila disciplinárna komisia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KováčikIgor MatovičJán KuciakJán PočiatekJaromír ČižnárRobert KaliňákVasiľ Špirko
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti