Matovič sa na svoje odvolávanie teší. Ministrov a poslancov vyzýva, aby slobodne hlasovali

Igor Matovič, tlačová konferencia
Premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.
  • aktualizované 23. júla, 10:49

Cieľom štvrtkového zasadnutia vlády bude pre predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽaNO) požiadať ministrov, aby vyzvali poslancov k slobodnému hlasovaniu. Uviedol to vo štvrtok pred rokovaním vlády.

Nikoho nechce presviedčať

Matovič povedal, že nikoho nechce presviedčať, každý by si mal urobiť názor na základe tých informácií, ktoré v stredu 22. júna poskytol na tlačovej konferencii. Chce, aby každý mal rovnaké množstvo informácií.

Viac o téme: Matovičova diplomová práca

Povedal, že program na piatok má naplánovaný tak, aby ho neovplyvnilo to, či bude predsedom vlády alebo nie. Dodal, že je vyrovnaný s oboma možnosťami.

Premiér uviedol, že sa na odvolávanie celkom teší. Vysvetlil to tým, že má rád, ak padajú argumenty z jednej aj z druhej strany. Myslí si však, že opozícia si mohla nájsť lepší dôvod na odvolávanie ako „túto banalitu“. Nad zverejnením práce ešte nerozmýšľal.

„Mojím cieľom dnes na zasadnutí vlády bude vyzývať všetkých, aby naozaj povedali svojim poslancom, aby hlasovali úplne slobodne,“ povedal. Vláda podľa neho nepadne a ani strana neodíde z koalície.

Mičovský nie je ešte presvedčený

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Ján Mičovský (OĽaNO) ešte nie je presvedčený o tom, že Igor Matovič patrí na post predsedu vlády. Svoj názor minister povie počas rozpravy v národnej rade.

„Vyjadrím sa v súlade so svojim presvedčením, svedomím a štátnou službou, ktorú zastávam,” povedal pred rokovaním vlády Mičovský.

Podarí sa opozícii podľa vás odvolať premiéra Matoviča?

Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) povedal predseda vlády všetko, čo uznal za vhodné a myslí si, že to či bude alebo nebude diplomová práca zverejnená je len na Matovičovi.

Matoviča plánuje vo štvrtok 23. júla odvolávať opozícia. Primárnym motívom odvolávania je kauza jeho diplomovej práce. Odvolanie premiéra tak prichádza po 123 dňoch fungovania vlády.

Hľadanie cesty, ako rozložiť koalíciu

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) po rokovaní uviedol, že všetci členovia vlády sa postavili za Matoviča a celá kauza diplomovej práce je len hľadanie cesty, ako rozložiť vládnu koalíciu. Ako ďalej uviedol, táto téma ich skôr spája, ako rozdeľuje. „Predpokladáme, že sa to prejaví aj v hlasovaní a vystúpeniach v národnej rade,“ pokračoval Naď.

Šéf rezortu obrany potvrdil, že premiér viackrát vyzval všetkých členov vlády, aby dali voľnú ruku poslancom pri hlasovaní v parlamente. „Som zvedavý, ako to dopadne. Nemyslím si, že by vláda alebo Igor Matovič mali padnúť na téme diplomovky,“ dodal. Podľa Naďa má slovenská spoločnosť úplne iné problémy ako citované či necitované časti diplomovej práce.

„Slovensko by malo žiť spravodlivosťou, bojom proti mafii a tým, akým spôsobom využiť peniaze, ktoré nám ponúkla Európska únia,“ pokračoval a dodal, že sa nebráni možnosti robiť komplexnú revíziu všetkých diplomových prác.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán MičovskýMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina