Aktualizované: Matovič účelovo manipuluje s informáciami, reaguje kancelária parlamentu na obvinenia

NR SR, parlament
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.
  • aktualizované 25. apríla o 16:11

BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Kancelária NR SR ostro vystupuje proti tvrdeniam poslanca Igora Matoviča (OĽaNO-NOVA). Pred novinármi tak reagovala hovorkyňa NR SR Zuzana Čižmáriková na adresu otvárania obálok poslancom v Národnej rade SR.

Každá zásielka môže byť podozrivá

„Poslanec iba účelovo manipuluje s informáciami. Kancelária NR SR musí postupovať podľa príslušných zákonov a podľa odporúčaní, ktoré dostáva či už z ministerstva vnútra alebo Úradu na ochranu verejných činiteľov,“ povedala a upozornila na to, že ešte minulý rok v novembri NR SR dostala smernicu z ministerstva vnútra, ktorá im presne nariaďuje, ako majú postupovať nielen s listovými, ale aj s inými zásielkami.

„Nerobí sa nič neštandardné. Každá zásielka môže byť podozrivá, v poslednej dobe sme mali tri kontaminované, rádioaktívne zásielky. Každá listová zásielka bez odosielateľa je preverená,“ povedala s tým, že aj zamestnanci sú preverení a musia dodržiavať listové tajomstvo. Rozhodnutie vzniklo až teraz, lebo podľa nej sa všetko muselo preveriť, preštudovať a aj smernica mala nejaký vývoj a musela sa vytvoriť.

Danko má otváranú každú zásielku

O tom, že zamestnanci NR SR musia odkladať zásielky, ktoré majú vulgárny obsah, Čižmáriková uviedla, že sami poslanci si nechceli preberať listy s vulgarizmami a zamestnanci s tým mali problém. Podľa nej daný poslanecký klub je upozornený, že má na podateľni zásielku s vulgarizmami. Tam ho zamestnanci archivujú, ak si ho klub neprevezme, tak po troch mesiacoch ho skartujú.

Dodala, že predseda parlamentu má otváranú každú zásielku. Na otázku, či vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspán, ktorý rozhodnutie otvárať obálky podpísal, nie je podriadeným Dankovi, hovorkyňa uviedla, že „zamestnanci Kancelárie NR SR sú zamestnanci NR SR, a nie predsedu NR SR“.

Zároveň povedala, že Úrad na ochranu verejných činiteľov vydal odporúčanie, čo je podozrivá zásielka a toho sa zamestnanci NR SR držia. Podľa nej Andrej Danko nemá s riadením Kancelárie NR SR nič spoločné a o nariadení nevedel. „Nenariaďuje kancelárii, ako má postupovať. Rovnaké usmernenie dostal Úrad vlády aj Kancelária prezidenta SR,“ uviedla.

Kancelária NR SR „klamstvá“ odmietla

Kancelária NR SR a jej vedúci Daniel Guspán sa odmietajú zúčastňovať na prekrývaní politických škandálov poslanca Igora Matoviča. „Dôrazne sa ohradzujeme voči klamstvám o údajnom čítaní listových zásielok, ktoré sú adresované poslancom Národnej rady SR,“ uviedol vo vyhlásení Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou parlamentu. Informoval, že za posledných 14 dní platnosti novej smernice o bezpečnostných opatreniach bolo na základe špecifických pravidiel z Úradu na ochranu ústavných činiteľov zásielok, preverených 39 listových zásielok zo 789 doručených, čo predstavuje 4,9 percenta.

„Poslanec Igor Matovič dnes obvinil Kanceláriu Národnej rady SR a jej zamestnancov z porušovania listového tajomstva. V predmetnej veci vedúci kancelárie Daniel Guspán sám kontaktoval Generálnu prokuratúru SR a podal vysvetlenie. Celú záležitosť tak Kancelária NR SR berie ako uzavretú a žiadame preto poslanca Matoviča, aby svojimi klamstvami nešpinil meno Kancelárie NR SR a jej zamestnancov,“ uzavrel odbor komunikácie.

Reakcia ministerstva vnútra

„Vzhľadom na to, že sa objavili podozrivé zásielky, ako biely prášok alebo rádioaktívne látky, ktoré boli zaslané aj predstaviteľom vlády, Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR vydal odporúčanie ako postupovať v prípade prijatia podozrivej zásielky,“ uviedol v reakcii rezort vnútra s tým, že toto odporúčanie zaslali aj parlamentu.

Úrad v odporúčaní uvádza, že je potrebné venovať pozornosť spôsobu, akým bola zásielka doručená. Poukazujú pritom napríklad na skutočnosti, keď obálka nemá uvedeného odosielateľa alebo odosielaciu poštu. Ďalšie znaky, na ktoré sa podľa úradu treba zamerať, je napríklad príliš veľká váha nepomerná k hmotnosti, mastné škvrny, viditeľné prachové častice alebo viditeľné obrysy vodičov alebo iných komponentov cez obal.

Úrad v tejto súvislosti odporúča, aby bola na otváranie zásielok vyčlenená jedna osoba, ktorá má byť vybavená ochrannými rukavicami a rúškou. V prípade, že zásielka uvádza informáciu, že sa v nej nachádza nebezpečný materiál, je podľa úradu potrebné kontaktovať kompetentné orgány.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoDaniel GuspanIgor Matovič
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSNS Slovenská národná strana