Matovič vedie so Sulíkom vojnu, ktorá môže zasiahnuť celú koalíciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
KOALÍCIA: Plníme sľuby, pomáhame ľuïom
Podpredseda vlády SR a minister hospodárstva Richard Sulík, podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová, predseda vlády SR Igor Matovič a poslankyňa NR SR za stranu Za ľudí Jana Žitňanská. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

Označenie „idiot“, ktorý včas nenakúpil antigénové testy a do Vianoc mal odstúpiť. Životmi na to doplatí 4 300 ľudí, desiatky tisíc ľudí bude trpieť celoživotnými zdravotnými komplikáciami a odhadované ekonomické škody majú byť jedna miliarda eur.

To všetko pripísal v týchto dňoch na konto ministra hospodárstva a šéfa koaličnej SaS Richarda Sulíka premiér Igor Matovič (OĽaNO). A napriek tomu nepôjde za prezidentkou s návrhom na odvolanie Sulíka z vlády.

Premiér sa v pondelok vyjadril k možnému odvolaniu Sulíka tak, že „odložme teraz nepodstatné otázky možno na obdobie, keď to budeme mať za sebou“. Myslel tým skutočnosť, že za podstatnejšie považuje pripraviť celoplošné testovanie a docieliť pokles nakazených.

„Osobne si myslím, že v tomto období je lepšie, aby minister hospodárstva zostal ministrom hospodárstva. Áno, aby chodil takto s nápisom na čele, že bol superarbitrován za neschopnosť a čo spôsobil,“ vyjadril sa Matovič v pozadí s grafom, kde bol nápis – Dopady nekúpených antigenových testov ministerstvom hospodárstva.

Premiér viac razy otočil

Poslanec Miroslav Žiak (SaS) hovorí, že v strane nerozumejú tomu, o čo sa premiér snaží. „Budeme robiť čo najlepšie našu robotu, lebo škriepky Slovensku nepomáhajú,“ povedal Žiak portálu SITA.sk.

Premiér nemá k Sulíkovi dôveru. Hovoril o tom už pred Vianocami, ale vo funkcii ho necháva. Otázkou je či, sa ho chystá odvolať po upokojení vypätej situácie v súvislosti s pandémiou. Žiak odpovedal, že premiér mal niekoľko vyjadrení a „následne otočil“.

Cez víkend premiér Matovič v RTVS  tvrdil, že dostal odkaz, že ak bude tlačiť na odvolanie Sulíka, tak rozbije koalíciu. Sulík to odmietol a povedal, že ak by aj SaS odišla z koalície, tak počet poslancov klesne z 95 na 82 a koalícia by fungovala ďalej.

Poslanec Žiak nevie, či by sa pridali ďalší vládni poslanci k SaS po jej odchode z koalície. „Ale môžu byť signály, že by sa popridávali poslanci, ktorí by nesúhlasili s tým, aby SaS bola vylúčená z koalície,“ poznamenal.

Za „čistú špekuláciu“ považuje, že by sa k SaS pridali aj liberálne orientovaní poslanci OĽaNO.

Paktovanie vo vnútri vládneho zoskupenia?

Poslanec Juraj Gyimesi (OĽaNO) Webnovinám povedal, že jeho postoj k pôsobeniu SaS v koalícii je dlhodobo známy a „veľmi kritický“, ktorý nesúvisí len s nákupom antigénovým testov.

Podľa poslanca vec nestojí na tom, či „premiér bude robiť ramená“ a odvolá ministra Sulíka, čo „by bolo logickým vyústením jeho pôsobenia na ministerstve hospodárstva“.

Gymesi foto.jpg
Poslanec OĽaNO Juraj Gyimesi (vľavo) a prokurátor špeciálnej prokuratúry Ján Šanta Foto: FB Juraja Gyimesiho

Gyimesi za kľúčový označil odkaz, že SaS by následne „povalila vládu“. „Môžu sa zakrývať tým, že koalícii zostane 82 poslancov. V SaS veľmi dobre vedia, že poslanecký klub Za ľudí nie je až taký stabilný a SaS má s niektorými mimoriadne blízke vzťahy,“ uviedol poslanec.

Po parlamentných chodbách sa podľa Gyimesiho šíria reči, že „sú viacerí vládni poslanci, ktorí paktujú s SaS viac, než by bolo zdravé“.

Sulík a Matovič ako animovaný seriál

Koaličný konflikt vedú Matovič a Sulík na sociálnej sieti aj ako postavičky z kresleného seriálu rodiny Simpsonovcov. Po pondelkovej tlačovke, na ktorej premiér svojmu koaličnému partnerovi vyčítal, čo všetko spôsobil oneskoreným nákupom testov, Sulík reagoval zverejnením obrázku Barta Simpsona.

Ten na tabuľu píše, že sa na Igora nehnevá. O niekoľko hodín neskôr Matovič tiež odpovedal obrázkom Barta (akože Sulíka, pozn. red.), ktorý okrem iného píše: „Vraj testy mám kúpiť, aby ľudia nemreli, ale mne sa výhovorky zachceli…“.

Simpson sulik.jpg
Odkaz ministra hospodárstva Richarda Sulíka premiérovi Igorovi Matovičovi na sociálnej sieti. Foto: FB Richarda Sulíka

Sociológ Milan Zeman zo Sociologického ústavu SAV považuje tento spôsob komunikácie za veľmi detinský.

„Niekedy sa môže použiť nejaká replika z filmu či rozprávky na oživenie, ale teraz to nie je vôbec vtipné vzhľadom na vážnosť situácie, kedy ani po zavedení lockdownu počty nakazených neklesajú,“ zdôvodnil Zeman.

Sociológ upozornil, že hazardovať s dôverou ľudí sa neoplatí, pretože tí nebudú rozlišovať, kto je hlavným vinníkom. Za vážne považuje, že konfrontácia premiéra a člena vlády naberá na obrátkach a nevidieť jej koniec.

„Nechcem hodnotiť mieru zavinenia pri nákupe antigénových testov, ale spôsob, ako sa celý problém dlhodobo prezentuje, podlamuje dôveru voči celej vláde,“  zhodnotil sociológ.

Simpson mat.jpg
Premiér Igor Matovič takto reagoval na obrázok, ktorý zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti Richard Sulík. Foto: FB Igora Matoviča

Slovenský príbeh nie je výnimkou

Český politológ a bývalý poradca českého prezidenta Václava Havla Jiří Pehe hovorí, že podobné problémy, ktoré zažíva vládna koalícia na Slovensku vidno v Českej republike, ale aj v iných krajinách, kde najsilnejšia strana vládnej koalície závisí na slabších partneroch.

„Fakticky sa v koalícii odohráva súboj, ktorý by sa normálne odohrával medzi opozíciou a vládou. V Českej republike je premiér Babiš konštantne v útoku proti sociálnej demokracii a tá naopak proti Babišovi. Vidno to aj v Poľsku, kde sa malý koaličný partner dostáva do sporu s Kaczyńským,“ priblížil Pehe.

Podľa neho si partneri dávajú ostré odkazy, ale nakoniec zostanú pohromade lebo vedia, že rozpad koalície by ich poškodil viac.

Slová politikov však strácajú svoju váhu, ak ich nenaplnia do dôsledkov a len si odkazujú. Pehe hovorí, že politici sa správajú pragmaticky, keď na jednej strane chcú koalíciu udržať, aby mohli zostať pri moci, ale zároveň si chcú vybaviť účty s oponentami.

„Sú to dva nezlučiteľné ciele. Ak sa ich snažíte naraz splniť, tak vo vzťahu k voličom je to kontraproduktívne a utrpia obidve strany. Je to iracionálne správanie sa z politického hľadiska, ale deje sa opakovane, a nielen na Slovensku,“ uzavrel Pehe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jiří PeheJuraj GyimesiMilan ZemanMiroslav Žiak
Firmy a inštitúcie OĽANOSaSSociologický ústav SAV