Matovič: Výrobca vakcíny Sputnik V je ochotný zrušiť zmluvu bez sankcií

Igor Matovič
Foto: archívne, SITA/Marek Lukáč.
  • aktualizované 4. marca 13:23

Výrobca vakcíny Sputnik V ponúkol Slovensku zrušiť zmluvu na zabezpečenie dvoch miliónov vakcín. Ako uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti, takúto ponuku dostal v stredu 3. marca neskoro večer.

Krajiny sa o Sputnik V pobijú

Výrobca vakcíny tak údajne urobil z dôvodu, že vakcína je na Slovensku predmetom nenávisti a koaliční partneri hrozia „až“ rozpadom vlády.

Viac o téme: Koronavírus

Zmluvu o zabezpečení vakcíny môže vraj Slovensko zrušiť bez akýchkoľvek sankcií. Výrobca podľa Matoviča dodal, že 40 krajín, ktoré na Sputnik V čakajú, „sa o vakcíny určené pre ľudí na Slovensku pobijú“.

„Osobne ich plne chápem, ak by som bol na ich mieste, tiež by mi bolo nepríjemné, ak by môj liek, ktorý zachraňuje životy, niekto zneužíval na politické zápasy. Tým dupľom, ak 40 iných krajín prosí o čím skoršie dodávky. Tak poprosím kolegov, nech sa rýchlo (ešte dnes) vyjadria a nezávislé médiá, nech umožnia svojim čitateľom tiež vyjadriť názor,“ dodal Matovič.

EMA začala priebežné hodnotenie vakcíny

Predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) vo svojom profile na sociálnej sieti napísala, že nákup vakcíny nie je dôvodom, prečo žiadajú rekonštrukciu vlády. Podotkla, že dôvodom je neudržateľný štýl Matovičovho vládnutia.

Ak podľa nej ruskí partneri nevedia vziať späť urážky a obvinenia premiéra voči všetkým, ktorí majú v čomkoľvek iný názor, alebo ak nevedia zariadiť, aby premiér prestal blokovať návrhy koaličných partnerov, ktoré majú pomáhať ľuďom, tak nevedia pomôcť.

Pripomenula, že Európska lieková agentúra od štvrtku začala priebežné hodnotenie vakcíny, preto by bolo podľa nej chybou zmluvu o Sputniku V rušiť. „Čo by nám veľmi pomohlo je, ak by premiér Matovič prestal prekrúcať a manipulovať aj v týchto ťažkých chvíľach,“ uzavrela.

Reakcie Sme rodina a SaS

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) opätovne otáča situáciu a vydiera občanov a aj koaličných partnerov. Ani po roku v pozícii premiéra podľa šéfa liberálov a ministra hospodárstva Richarda Sulíka nepochopil, že vládnuť sa nedá cez sociálnu sieť Facebook.

„Dohody sa nerobia cez verejné osočovanie koaličných partnerov, ale za rokovacím stolom. To platí aj o desiatkach miliónov eur daňovníkov, ktoré sa nemíňajú z večera do rána, ale s rozvahou. Igor Matovič opäť raz len ukázal, že do kresla premiéra nedorástol a jeho najnovším statusom len podčiarkol nevyhnutnosť rekonštrukcie vlády,“ doplnil Sulík. Stanovisko poskytol hovorca liberálov Ondrej Šprlák.

Hnutie Sme rodina jednoznačne deklarovalo, že so Sputnikom V nemá žiadny problém. Pre agentúru SITA to uviedla Linda Tribusová z tlačového oddelenia hnutia. „Neriešime geopolitiku. Treba sa teda pýtať ďalších strán, ktoré s ňou mali problém. Dôležitá je však bezpečnosť,” doplnila s tým, že ak vakcína neprejde Európskou liekovou agentúrou, môže ju schváliť Štátny ústav pre kontrolu liečiv, poprípade rozhodnutie padá na ministra zdravotníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJana Cigániková
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaVláda SR