Matovič zostane v centre pozornosti aj ako minister. Sú pochybnosti, či zmení komunikačnú stratégiu

ZHROMAŽDENIE: Za zavraždených Jána a Martinu
Minister financií a predseda hnutia OĽANO Igor Matovič. Foto: SITA/Jakub Julény

Líder OĽaNO Igor Matovič zrejme svoju komunikačnú stratégiu nezmení ani ako minister financií. Sociálne siete, a hlavne Facebook, na ktorom je aktívny, budú aj naďalej hrať prím v tom, aké nástroje zvolí pri oznamovaní svojich posolstiev voličom a niekedy aj koaličným partnerom. Myslia si to politickí analytici, ktorých oslovil portál Webnoviny.sk.

Otázkou je, či Matovič prehodnotí doterajší prístup k médiám. Ako predseda vlády komunikoval okrem sociálnych sietí ešte na tlačových konferenciách a v diskusných reláciách rozhlasu a televízie. Uzavrel sa pred rozhovormi na spravodajských portáloch a v tlačených médiách.

Rezort financií je ticho

Ministerstvo financií neodpovedalo na otázku, či sa minister Matovič otvorí možnosti individuálnych rozhovorov. Pravdou je, že v minulosti slovenskí premiéri neradi poskytovali rozhovory. Politici môžu mať pocit, že vystupovaním naživo majú kontrolu nad vecou.

KORONAVÍRUS: Zasadnutie Ústredného krízového štábu
Zľava: Premiér Eduard Heger a minister financií Igor Matovič Foto: SITA/Úrad vlády SR

Politológ a odborník na sociálne siete Gabriel Tóth z Katedry Komunikácie hovorí, že sa nedá s určitosťou odpovedať na otázku, či Matovič zmení prístup k médiám po odchode z postu premiéra.

„Bude veľmi záležať od toho, ako sa k tomu postavia samotné médiá a aký priestor mu vytvoria. Igor Matovič je politik, ktorý je rád v centre mediálnej pozornosti, skôr by som predpokladal, že ponuku na mediálny priestor nebude dlhodobo ignorovať,“ usúdil Tóth.

Neobjavený žáner

Politológ Tomáš Koziak bol prekvapený, že Matovič neposkytoval doteraz rozhovory médiám. Osobný rozhovor je podľa neho jeden zo žánrov politickej komunikácie, ktorý patrí k najjednoduchším pre politikov.

„Stále má šancu do rozhovoru vstúpiť. Môže ho nechať autorizovať. Je to jednoduchšie ako debata v televízii. Neviem, prečo to nerobí, lebo by takto mohol ľahko získavať politické body. Mnohé veci by mohol vysvetliť. Čudujem sa, že Matovič tento výborný nástroj komunikácie neobjavil,“ zhodnotil politológ.

Debaty s oponentami

Do relácii v elektronických médiách chodil Matovič ako premiér sám a reagoval len na otázky moderátora. Nemal politického oponenta. Teraz by sa to malo zmeniť. Minister zvyčajne vedie polemiku so zástupcom opozície.

Podľa Koziaka Matovič bude musieť odborne ustáť svoju pozíciu. „Nebude to len o politických záležitostiach, v ktorých je takpovediac doma, ale toto bude o odborných veciach. Viem si predstaviť, že do takýchto debát zrejme nebude chodiť rád,“ mienil politológ.

Dodal, že ak bude mať Matovič oproti sebe zdatného ekonóma so skúsenosťami z riadenia štátnych financií, tak asi bude mať problém a bude sa chcieť tejto forme debaty vyhnúť.

Mečiar mal Pasienky, Matovič má Facebook

Najsilnejším komunikačným nástrojom Matoviča boli sociálne siete. Bolo zrejmé, že svoje statusy si písal sám. Občas zareagoval aj na bežných ľudí, ktorí ho komentovali. Neraz kritické komentáre oplácal rovnakou mincou.

Matovič si vyjadrenia na sociálnej sieti ako premiér zamieňal so svojou autenticitou. Na profesionalitu vždy neprihliadal. Neraz sa pozornosť verejnosti a médií upierala na Facebook, čo nové oznámi.

Za tretej vlády Vladimíra Mečiara v polovici 90-tych rokov sa o sociálnych sieťach netušilo. Ich náhradou boli mítingy s priaznivcami Mečiarovho hnutia HZDS v športovej hale na bratislavských Pasienkoch. Tam občas Mečiar oznámil niečo, čo sa stalo témou verejnej debaty.

Vladimir mečiar
Bývalý premiér a šéf HZDS Vladimír Mečiar Foto: SITA/Nina Bednáriková

Politológ Tóth si myslí, že sociálne siete zostanú ako hlavný komunikačný nástroj ministra financií Matoviča. „Jeho profil má obrovský dosah a umožňuje mu komunikovať rýchlo a priamo so svojimi voličmi. Dá sa teda očakávať, že to takto zostane aj naďalej,“ povedal.

Otázkou je, či sa komunikácia Matoviča predsa len zlepší po skúsenosti, ktorú má za sebou v pozícii predsedu vlády. Podľa Tótha nie je možné úplne predpovedať Matovičovu komunikáciu.

„Ale predchádzajúce skúsenosti skôr napovedajú, že sa výrazne nezmení. Igor Matovič komunikuje rovnako od svojho vstupu do politiky, preferuje konfrontačnú politiku a dbá na to, aby pôsobil autenticky. Zásadnú zmenu teda neočakávam,“ doplnil.

Iný minister ako premiér?

Podľa politológa Koziaka je jednou z ľudských vlastností schopnosť poučiť sa. Zatiaľ však považuje za predčasné hodnotiť, či sa Matovič poučil, lebo odkedy sa stal ministrom financií, ubehlo málo času.

Koziak je napriek tomu skeptický k Matovičovej premene. „Doteraz bol veľmi emocionálny pri verejných vystúpeniach. Mal radikálny slovník a prezentoval sa spôsobom ,čo na srdci, to na jazyku´. S tým sa bojuje dosť ťažko, je to človeku vlastné. Snáď bude trošku opatrnejší,“ dodal politológ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriel TóthIgor MatovičOTomáš Koziak
Firmy a inštitúcie HZDSOĽANO