Matoviča zrejme počká nová výzva. Hľadanie dohôd s nechcenou Kolíkovou

Mária Kolíková, Veronika Remišová
Podpredsedníčka Za ľudí a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a vicepremiérka a predsedníčka strany Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Vybral si ju zakladateľ Za ľudí Andrej Kiska ako svoju nástupkyňu, ale ani rok neprešiel od jej zvolenia na sneme a Veronika Remišová už môže skončiť vo funkcií šéfky strany.

Remišová dopláca na to, že navonok pôsobila iba mierne kriticky voči bývalému premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) a dostatočne dôrazne sa neozývala, keď to od nej istá časť straníkov očakávala.

S veľkou pravdepodobnosťou doterajšiu šéfku Za ľudí môže nahradiť súčasná ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Ani ona však nemusí jasnou zárukou, či stranu dokáže posunúť ďalej a po voľbách sa Za ľudí znova ocitne v parlamente.

Kolíková sa pred časom o svojej kandidatúre na post šéfky strany vyjadrila, že možné je všetko.

Za ľudí sa blíži k snemu

Zatiaľ tri krajského organizácie Za ľudí v Nitre, Prešove a v Košiciach odsúhlasili mimoriadny snem. V utorok večer 25. mája krajské organizácie v Bratislave a Žiline budú tiež o tejto otázke hlasovať.

Po súhlase piatich krajov by sa musel uskutočniť mimoriadny snem. Predsedníctvo Za ľudí by potom rozhodovalo, v akom termíne sa zvolá.

Remišová sa stala predsedníčkou na sneme vlani v auguste. Hlasovalo za ňu 76 delegátov, za protikandidáta Miroslava Kollára 33 delegátov. Remišovú podporil ju aj Kiska, ktorý sa z politiky stiahol zo zdravotných dôvodov krátko po parlamentných voľbách.

Nechcela agresívnu komunikáciu

O rozdelení strany Remišová hovorí od čias vládnej krízy, ktorá sa udiala tento rok v marci.

„Pre časť vedenia bolo prijateľným riešením rozbitie vládnej koalície a predčasné voľby. Ja som bola vtedy na druhej strane. Pre mňa predčasné voľby boli absolútne neprijateľné,“ povedala nedávno Remišová v televízii JoJ.

Vyhlásila, že jej komunikácia zodpovedala presne tomu, čo bolo cieľom – aby sa koaličná kríza vyriešila „Agresívna komunikácia nikomu nepomáha,“ povedala.

Remišová nereagovala na otázky portálu Webnoviny.sk, čo hovorí na argumenty iniciátorov predčasného snemu a či sa zmenila aj nálada v členskej základni od jej zvolenia za predsedníčku Za ľudí.

Marcinková videla vlažnú Remišovú

Poslankyňa Za ľudí Vladimíra Marcinková medzi argumenty na zvolanie mimoriadneho snemu zaradila narastajúcu nespokojnosť s tým, ako sa komunikuje navonok najmä v mene predsedníčky strany, a to počas koaličnej krízy a pri návrhu na odvolanie ministerky Kolíkovej.

„Čakali sme, že pani predsedníčka sa výraznejšie postaví za našu ministerku, na ktorú veľmi nevyberaným spôsobom útočili v pléne parlamentu aj niektorí koaliční partneri. Práve v tom čase sme čakali, že pani predsedníčka zaujme ráznejšie stanovisko. Nestalo sa to,“ povedala Webnovinám Marcinková.

Marcinkova foto 1 1.jpg
Poslankyňa Vladimíra Marcinková (Za ľudí) Foto: FC Vladimíra Marcinková

Podľa nej aj počas koaličnej krízy bola komunikácia zo strany šéfky strany vlažná. Marcinková pripomenula, že podpredseda parlamentu Juraj Šeliga a ministerka Kolíková boli ochotní vzdať sa svojich funkcií, aby vytvorili väčší tlak na vtedajšieho premiéra Matoviča a dospeli k záveru koaličnej krízy.

Nespokojné hlasy vychádzali vraj aj zdola

Marcinková hovorí, že nespokojnosť nevychádzala iba od funkcionárov strany, ale aj od členskej základne. Impulzom boli odchody poslancov Miroslava Kollára, Tomáša Valáška a dnes už bývalej poslankyne Andrey Letanovskej.

„Na toto veľmi citlivo reagovali najmä v regiónoch, že strácame silu. Tie hlasy pokračovali aj smerom ku komunikácii. Je to niečo, na čo upozorňovali najskôr zdola. Mnohé veci sme vyhodnotili ako reálne a vnímame, že východiskom by boli personálne zmeny vo vedení,“ povedala Marcinková.

Miroslav Kollár je dnes spolu s Andreou Letanovskou v mimoparlamentnej strane Spolu. Valášek je už vo farbách Progresívneho Slovenska (PS).

Kto má najlepšiu výbavu

Marcinková je za to, aby sa na mimoriadnom sneme hovorilo kompletne o novom vedení. Hovorí, že sa vzdá funkcie v predsedníctve a bude sa o ňu znovu uchádzať. Podľa nej je na delegátoch a novom predsedovi alebo predsedníčke strany, aký tím navrhne.

Či bude hlavný súboj medzi Remišovou a Kolíkovou, poslankyňa nevedela povedať, pretože nie je zrejmé, či bude Remišová opäť kandidovať, a to isté platí aj o Kolíkovej.

Podľa Marcinkovej je dnes dôležité to, kto má najlepšiu výbavu, aby stranu previedol ťažkými časmi, pretože počas koaličnej krízy sa ukázalo, ako keby talent Remišovej na to nestačil.

„Vyžaduje si to ráznejší prístup. Pani Remišová je v komunikácii pomerne mierna, diplomatická, čo nemusí byť nevýhoda, ale v tomto zložení vládnej koalície to nie je ideálna pozícia. Ak by som mala byť úplne otvorená, myslím si, že Mária Kolíková alebo aj Juraj Šeliga sú ľudia, ktorí v komunikácii majú jasnejšiu pozíciu,“ uviedla Marcinková.

Pod prahom či okolo prahu zvoliteľnosti

V poslednom prieskume agentúry Focus pre TV Markíza dosiahla strana Za ľudí podporu 3,5 percenta. V inom prieskume agentúry Median SK pre RTVS by Za ľudí volilo 5,3 percenta ľudí. Remišová tento výsledok aj zverejnila na svojej stránke na sociálnej sieti.

Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že Veronika Remišová sa veľmi usilovala stať nástupkyňou po bývalom predsedovi Andrejovi Kiskovi, ale výsledok je zatiaľ nepresvedčivý. „Chápem tých, ktorí by chceli situáciu zmeniť a vymeniť predsedníčku,“ mienil Mesežnikov.

Mati remis kolik nrsr.jpg
Zľava: Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) Foto: Kancelária NR SR

Podľa neho sa nedá vopred povedať, či by Kolíková dokázala stranu zachrániť. „To sa nedá predpovedať, jedine to možno vyskúšať. Má niektoré pozoruhodné vlastnosti, je vytrvalá, čo sa prejavovalo v jej nasadení pri súdnej reforme, ale v straníckej politike sa neangažovala,“ poznamenal.

S kým Matovič nepočítal

V prípade, že by sa Kolíková stala šéfkou Za ľudí, tak by sa ako líderka stretávala na koaličných rozhovoroch so šéfom OĽaNO Matovičom. S ním má problematické vzťahy od koaličnej krízy, kedy sa vyjadrila, že nebude vo vláde pod premiérom Matovičom.

Podľa Mesežnikova Matovič dostane v straníckej linke na koaličné rokovania niekoho, s kým nepočítal, že môže byť zvolený. „Je to politika. Ak by bola Kolíková zvolená, bude nútený s tým existovať,“ dodal politológ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Grigorij MesežnikovIgor MatovičMária KolíkováVeronika RemišováVladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie OĽANOZa ľudí