Matovičov fond pomoci nemá darcov. Vraj má dosť peňazí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KORONAVÍRUS: Ekonomické opatrenia vlády
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) Foto: archív SITA/Branislav Bibel.

Vlani na jar s veľkou pompou ohlasoval premiér Igor Matovič zriadenie Fondu vzájomnej pomoci, ktorý mal pomôcť ľuďom zasiahnutým pandémiou v ťaživej sociálnej situácii. Už dlhšie však do neho neprúdia peniaze.

Tento rok nebol vo fonde zatiaľ zaznamenaný žiadny vklad. Neprispievajú doň ani samotní poslanci hnutia OĽaNO spolu s ich šéfom Matovičom.

Pred zriadením fondu sa najskôr uvažovalo, že by si poslanci znížili svoje platy. Nakoniec táto možnosť padla, pretože na platy poslancov sú naviazané príjmy ďalších verejných funkcionárov.

Zámerom bolo, aby sa z fondu pomáhalo ľuďom, ktorí prepadli cez sociálnu sieť štátu v rámci platných zákonov.

Záchranca Fiľo

Fond začal fungovať vlani na začiatku apríla. Na počiatku prispievali drobnými sumami bežní ľudia, ale hlavne poslanci koalície, niektorí ministri či manažéri štátnych firiem.

Najväčším donorom fondu je stále privatizér z Mečiarovej éry, spolumajiteľ ružomberských papierní, Milan Fiľo. Do fondu vložil 500-tisíc eur. Bez jeho vkladu by bolo na účte len necelých 200-tisíc eur.

Poslanci OĽaNO mali prispievať mesačne sumou 500 eur. Viacerí však neprispeli ani eurom. Rovnako ani opozícia. Peter Pellegrini ešte ako poslanec Smeru-SD uviedol, že ide o marketingový ťah premiéra.

Vyzbierané peniaze sa začali vyplácať ľuďom vlani až začiatkom októbra. Úrad vlády ešte predtým cez leto spustil webový portál, kde boli stanovené podmienky poskytovania pomoci. Vypláca sa v rozmedzí od 500 do 1 000 eur.

Z fondu odišla pomoc za vyše 92-tisíc eur

Na transparentnom účte fondu 4. februára 2021 bolo 600 842 eur. Z fondu odišlo ľuďom necelých 92-tisíc eur. V tomto roku mal fond do 26. januára nulový príjem.

Vlani v decembri prispel len poslanec OĽaNO Peter Kremský sumou 250 eur. Rovnakú čiastku dal v novembri tiež len on. Posledné vklady viacerých poslancov OĽaNO do fondu sa udiali minulý rok v auguste.

Poslanec Kremský portálu SITA.sk povedal, že do fondu posielal objem peňazí, na ktorom sa dohodli v klube OĽaNO na jar 2020.

„Keďže vo fonde je už dostatok peňazí, predbežne do neho ďalej prispievať nebudem,“ uviedol. Myslí si, že projekt mal veľký význam pre stovky ľudí, ktorých politici podporili, pretože im pomohol zvládnuť ťažkú situáciu a verí, že pomôže mnohým ďalším.

Poslanec OĽaNO Peter Kremský (vpredu) a minister financií, Eduard Heger. Foto: archív OĽaNO.

Poslanec OĽaNO Jozef Pročko na otázku, prečo poslanci ďalej do fondu neposielajú peniaze, odpovedal, že každý zákonodarca prispieva na dobročinné účely nemalými peniazmi.

Zdôraznil, že tak robí aj on, ale nechce to medializovať. „Každý poslanec sám zo svojho platu prispieva spôsobom, aký sám uváži a kde uváži, “ uviedol.

Neplatí Matovič, prestali aj poslanci

Premiér Matovič bol vlani nespokojný s tým, že mešká vyplácanie podpory. Úrad vlády informoval o mechanizme pomoci v auguste. Matovič hovoril, že „sa to toľko naťahuje, mne to odpadlo od chuti“.

Tvrdil, že mentálne fond opustil, ale nebráni, aby doň poslanci prispievali. Tí však vlani v septembri svoje príspevky utlmili.

Matovič do fondu prispel vlani v apríli najskôr sumou 1 491,20 eur. Peniaze poslala jeho manželka Pavlína s odkazom, že ide o prvú výplatu premiéra. Neskôr poslala ďalšia sumu 3 000 eur s tým, že držia palce „matovičiatka“.

Peniaze idú na drevo, hypotéku či poistku za auto

Úrad vlády spolupracuje pri rozdeľovaní financií s neziskovou organizáciou Ľudia ľuďom. Každý žiadateľ pod svojim menom na webovej stránke fondu opíše svoju ťaživú situáciu. Niektorí to urobia pomerne plasticky a obšírnejšie, iní sú struční. Okrem peňazí z fondu im môžu prispieť aj bežní ľudia.

V centrálnom registri zmlúv sú zverejnené všetky dohody o poskytnutí finančnej pomoci z fondu. Z nich vyplýva, že pomoc išla napríklad na splatenie dlhu, na nákup oblečenia, potravín, hygienických potrieb, palivového dreva, liekov, obuvi, dezinfekcie, ochranných rúšok, rukavíc.

Alebo na zaplatenie nájmu a energií, hypotéky, poistky za auto, parkovania, na zabezpečenie potrieb na dištančnú výučbu či zaplatenie poplatkov za právnu pomoc a škôlku.

Finančnú pomoc nie je možné použiť na nákup alkoholu, omamných látok, cigariet alebo ju minúť na hazard. Prijímateľ musí peniaze minúť do jedného roka od poskytnutia pomoci.

Tiež je povinný najmenej tri roky uchovať faktúry, potvrdenia za platbu či bločky, aby mohol preukázať, že peniaze využil v súlade s uzatvorenou dohodou.

Ľudia odhaľujú svoje príbehy

Sociologička Zuzana Kusá zriadenie fondu pochopila tak, že bude vykrývať medzery v systéme sociálnej ochrany, ktorý nebol natoľko vnímavý k potrebám rôznych skupín, ktoré prepadli cez štátne programy.

„Medzi tým sa dáždnik ochrany roztvoril viac, čo mohlo prispieť k tomu, že časť poslancov si povedala, že k ľuďom prúdia verejné zdroje a nemusia ich vykrývať vlastnými peniazmi,“ povedala pre Webnoviny.sk.

Kusá je však kritická k systému žiadostí o pomoc, v ktorých musia ľudia verejne predstaviť svoj príbeh. „Nie som fanúšička toho, pretože je to ponižujúce,“ poznamenala.

Podľa nej je transparentnosť sama o sebe dobrá, ale v konkrétnych situácia môže zraňovať dôstojnosť ľudí. Zdôraznila však, že treba oceniť snahu ochrániť rôzne skupiny občanov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJozef PročkoPeter KremskýZuzana Kusá
Firmy a inštitúcie OĽANOSMER-SD