Matovičov poslanec by nenechal homosexuálov behať bez pomoci

Homosexual
Foto: SITA/AP
Poliaček
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – Poslanec Štefan Kuffa (OĽaNO) považuje homosexuálov za chorých ľudí, považuje preto za nezodpovedné, aby sme ich nechali behať po uliciach bez pomoci.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kedysi homosexualitu zaradila medzi duševné choroby. (…) Nechať chorých ľudí behať po uliciach a nechať ich bez pomoci je veľmi vážna chyba,“ povedal v parlamente na margo apelov Martina Poliačika (SaS), aby Slovensko zaviedlo inštitút registrovaných partnerstiev.

Teplý Janko, studená električka

Poliačik vo svojom vystúpení k programovému vyhláseniu vlády totiž rozpovedal rozprávku „O teplom Jankovi“ ako ilustráciu osudu homosexuála, ktorého otec vyhodil z domu.

Janko si neskôr našiel partnera, po rokoch spolužitia ho však na ulici zrazila „studená električka“ a jeho partnerovi pre právne vákuum v nemocnici odmietli poskytnúť informácie o Jankovom zdravotnom stave.

Partner nemohol ani kryť Jankove faktúry a po smrti hlavného hrdinu zdedil jeho majetok otec, ktorý ho pred rokmi vyhodil z domu.

Budeme túto menšinu naďalej ignorovať? Budeme štyri roky trpieť, že sú tu ľudia, ktorí sa nemôžu domôcť základných práv v tejto spoločnosti,“ pýtal sa členov Smeru-SD, keďže v programovom vyhlásení nenašiel zmienku o iných menšinách ako národnostných.

Privilégiá pre rodinu

Líder OĽaNO Igor Matovič považuje Poliačikove argumenty za klišé, keďže aj dnes je možné uzavrieť dohodu a informácií o „cudzom“ človeku sa domôcť. „Nevytvárajme problém tam, kde nie je,“ adresoval Poliačikovi. Matovičov kolega z klubu Richard Vašečka si nemyslí, že by mali homosexuáli na registrované partnerstvo právo.

„Privilégiá, ktoré má rodina, sú tu preto, lebo je to pre blaho spoločnosti,“ povedal. Poznamenal tiež, že katolícka cirkev neapeluje na diskrimináciu homosexuálov, ale ich orientáciu považuje „len“ za morálne zlú a zvrátenú. Dodal, že hoci je to zvláštne, sociálnodemokratická strana vo vláde je garantom, že táto oblasť sa najbližšie štyri roky nijako nepohne.

Poslanec stretol len jedného gaya

Branislav Škripek, tiež z klubu OĽaNO, spochybnil, že na Slovensku žijú „až“ štyri percentá, teda najmenej 220-tisíc homosexuálov. „Ja som stretol v živote len jedného,“ ponúkol ako argument. Poliačik Škripeka uistil, že na Slovensku ich žije ešte viac a ani exposlanec za SaS Stanislav Fořt nebol jediným „teplým“ členom snemovne.

Poslanci zložili sľub
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Kuffovi odkázal, že WHO homosexualitu zo zoznamu chorôb dávno vyškrtla. „Vyrazili ste mi dych. (…) Ak si myslíte že by tam mala byť, tak ja vám dám zopár súkromných hodín na túto problematiku,“ ponúkol sa.

Poliačik sa nádeja, že keď aj americký prezident Barack Obama považuje homosexuálne partnerstvá za agendu, ktorá mu pomôže vyhrať voľby, aj Slovensko by sa mohlo pohnúť vpred.

Kuffa vyňatie homosexuality zo zoznamu chorôb považuje za chybu, homosexuálov by posielal k psychiatrom a do liečební.

„Naspäť to tam patrí. Týmto ľuďom sa treba venovať, máme psychiatrov, liečebne. Je to skupina ľudí, ktorým sa treba špeciálne venovať,“ ponúkol svoju víziu pomoci homosexuálnej menšine.

Za nebezpečné považuje prípadné adopcie pármi rovnakého pohlavia, pretože sexuálna orientácia detí podľa neho súvisí s výchovou. „Ako prídu k tomu deti, ktoré by boli adoptované u dvoch otcov alebo u dvoch matiek? Dvaja muži ako vychovajú chlapca? Ako bude orientovaný?“ pýtal sa. Podobný názor má aj Vašečka, ktorý sa preto svojho sedemročného syna usiluje vhodne formovať. „Veľmi otvorene sa zhovárame na tieto témy,“ oznámil poslaneckým kolegom.

Homosexuáli zvažujú trestné oznámenie

Romana Schlesinger z občianskeho združenia Queer Leaders Forum je zhrozená z vyjadrení, ktoré odzneli v piatok v Národnej rade SR.

Homosexualita
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

Reagovala na vyjadrenie poslanca Štefana Kuffu (OĽaNO), ktorý považuje homosexuálov za chorých ľudí, preto považuje za nezodpovedné, aby sme ich nechali behať po uliciach bez pomoci.

„Zvážime ďalšie právne kroky na ochranu ľudskej dôstojnosti a cti, napríklad podanie trestného oznámenia na pána poslanca Kuffu,“ uviedla Schlesinger.

Cíti sa skutočne trápne, že musí v roku 2012 reagovať na niečo dávno uzavreté a v každej demokratickej krajine prekonané.

„Homosexualitu dnes za chorobu považujú militantné skupiny, pravicoví radikáli a krajiny ako Uganda,“ dodala pre agentúru SITA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav ŠkripekIgor MatovičMartin PoliačikRichard VašečkaRomana SchlesingerŠtefan Kuffa
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti