Matovičov poslanec vzýval v parlamente Boha

Parlament rokoval o verejnej voľbe prokurátora
V Národnej rade Slovenskej republiky sa dnes pokračovala rozprava o novele rokovacieho poriadku, ktorý by poslancom umožnila voliť generálneho prokurátora namiesto tajnej, verejnou voľbou. Poslanci strany Smer-SD v sále rozvinuli slovenskú zástavu a varovali koalíciu, aby neohrozovala demokratický vývoj na Slovensku. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Neradostnú platovú situáciu v školstve poslanec Národnej rady SR Richard Vašečka (OĽaNO) ilustroval vlastným platom, ktorý ešte nedávno ako stredoškolský učiteľ dostával.

Ako na úvod štvrtého rokovacieho dňa druhej schôdze parlamentu povedal na margo programového vyhlásenia vlády, na platovom dekréte mu po štrnástich rokoch aj s osobným príplatkom svieti suma 643 eur v hrubom, teda približne 500 eur v čistom.

V tomto zmysle upozornil, že bez posilnenia sociálneho zabezpečenia učiteľov sa nepodarí posilniť ich autoritu.

Vašečka bol už druhým členom klubu OĽaNO, ktorý v pléne vzýval nadpozemské sily, konkrétne kresťanského Boha. Pomodlil sa za predsedníctvo parlamentu, poslancov, ministrov či premiéra. „Prosím ťa, aby sme naozaj slúžili pravde, dobru a láske. Amen,“ zakončil svoje vystúpenie.

Po Vašečkovi je do rozpravy k programovému vyhláseniu písomne prihlásených ďalších 15 poslancov, potom dostanú členovia snemovne príležitosť prihlásiť sa opäť. O tom, kedy sa o programovom dokumente bude hlasovať, rozhodne záujem pléna o diskusiu.

Na programe je aj poisťovňa a SPP

Robert Fico
Foto: SITA/Marián Peiger

Po prerokovaní programového vyhlásenia vlády prídu na pretras dve normy z dielne vládneho Smeru-SD.

Richard Raši do parlamentu predložil novelu zákona o zdravotnom poistení, vďaka ktorej by mala Všeobecná zdravotná poisťovňa ročne získať o 30 miliónov eur viac.

Sociálni demokrati tiež plánujú presadiť, aby o podávaní návrhov na zmenu regulovaných cien nerozhodovalo predstavenstvo, ale valné zhromaždenie regulovaného subjektu.

Znamenalo by to, že návrh na úpravu cien plynu v SPP by neschvaľovalo predstavenstvo, kde má väčšinu francúzsky Gaz de France a nemecký E.ON Ruhrgas, ale valné zhromaždenie, ktoré ako väčšinový akcionár kontroluje štát.

Ak Fico sľúbi zrušenie imunity, SaS stiahne vlastný návrh

Sulík
Foto: SITA/Marián Peiger

Poslanci za SaS sú pripravení stiahnuť vlastný návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity, ak predseda vlády a strany Smer Fico verejne prisľúbi, že táto poslanecká výhoda bude zrušená.

„Chceme počuť jasný verejný prísľub, že do 1. septembra bude zrušená trestnoprávna imunita. (…) Zažívame totiž už 20 rokov, že stále sú len tanečky okolo zrušenia imunity,“ povedal v stredu na tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík.

Dodal, že aj zrušenie priestupkovej imunity v minulom volebnom období bolo predovšetkým výsledkom snáh liberálov. Sulíkovcom postačí slovná deklarácia premiéra, nepotrebujú, aby bol sľub potvrdený aj formálne. „Stačí, keď to Robert Fico verejne vyhlási. Máme za to, že je to človek, ktorý si váži svoje slovo,“ podotkol Sulík. Dodal, že takmer milión ľudí sa v referende v roku 2010 vyjadrilo, že si neželajú, aby boli poslanci „nadľudia“ s imunitou.

Smer návrh SaS nepodporí

O návrhu na zrušenie trestnoprávnej imunity z dielne SaS by mal parlament rokovať už na aktuálnej druhej schôdzi parlamentu. Predseda parlamentu Pavol Paška podľa podpredsedu SaS Juraja Miškova na grémiu oznámil, že Smer-SD takýto návrh nepodporí. Keďže ide o novelu ústavy, bez Smeru-SD návrh prijatý byť nemôže. Paška zároveň avizoval, že vytvorí skupinu, ktorá pripraví zrušenie trestnoprávnej imunity tak, aby bolo účinné na 20. výročie prijatia Ústavy SR – 1. septembra 2012.

Predseda SaS je pripravený zúčastniť sa na práci v komisii, ale myslí si, že návrh je dávnejšie kvalitne pripravený. „Treba konať a nie sa schovávať za komisie. Keď to má byť podmienkou, zúčastníme sa v takejto komisii, ale chceme vidieť, že k prvému septembru trestnoprávna imunita nebude existovať.“

Poslanec za SaS Jozef Kollár sa nazdáva, že na zrušenie trestnoprávnej imunity nie je potrebné vytvárať žiadne pracovné skupiny. „Ak to myslia vážne, treba len v tejto veci konať a zahlasovať za takýto návrh.“ Sulík vzápätí zdôraznil, že SaS svojimi jedenástimi hlasmi podporí akýkoľvek návrh na zrušenie imunity, hoci ho aj predložia iné kluby. „My si na to až tak veľmi nepotrpíme, nám ide o vec, nie o vytĺkanie kapitálu,“ podotkol.

Premiér Fico na výzvu SaS reagoval slovami, že sa jeho vláda nebude zúčastňovať na politickom divadle strany SaS. „Ako sme už avizovali, po diskusii s relevantnými stranami predložíme do NR SR kvalifikovaný návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity,“ odkázal Fico cez tlačový odbor Úradu vlády SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef KollárPavol PaškaRichard RašiRichard SulíkRichard VašečkaRobert Fico