Matovičova vláda by chcela získavať údaje o ľuďoch, ktorí prišli z nie bezpečných krajín na Covid-19

Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Vláda chce pomocou mobilných operátorov získavať informácie o ľuďoch prichádzajúcich z krajín, ktoré Slovensko nezaradilo do zoznamu bezpečných. Pred rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Je to však podľa neho stále v štádiu riešenia, k takejto kontrole by bolo totiž potrebné zmeniť legislatívu.

Ľudia dostanú SMS správu

Ako minister doplnil, mobilných operátorov už požiadali, aby občania, ktorí sa nachádzajú v nie bezpečných krajinách, dostali sms správu, že sú v takejto krajine a že po príchode na Slovensko majú rešpektovať všetky usmernia regionálneho Úradu verejného zdravotníctva.

Viac o téme: Koronavírus

Opätovné zavedenie povinnej štátnej karantény je však podľa Krajčího otázka na konzílium odborníkov a ústredný krízový štáb, má totiž súvis aj s opätovným vyhlásením núdzového stavu v krajine.

Mala by sa podľa vás opäť zaviesť povinná štátna karanténa?

Na masívne testovanie ešte nie je čas

Krajčí tiež informoval, že v prípade siedmich potvrdených prípadov koronavírusu v Čadci ide o dohľadávané kontakty na základe predchádzajúcich pozitívne testovaných v tomto regióne.

„V Čadci je pravdepodobnosť, že to má súvis s blízkym regiónom Karvinej a Sliezska, kde je naozaj veľmi veľa pozitívnych ľudí, ktorí sa nakazili najmä v bani. Uvidíme ďalej, budeme situáciu sledovať. To isté je aj o dohľadávaní kontaktov v Revúcej, kde bolo pozitívne potvrdené, že práve prišli baníci z tejto lokality, z českej Karvinej, sem na Slovensko,“ dodal šéf rezortu.

Na masívne testovanie podľa ministra ešte nie je čas. Ak sa však situácia bude zhoršovať a do nemocníc budú pribúdať prípady, čo sa zatiaľ nedeje, rezort zváži ďalšie opatrenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR