Matovičovci popierajú dohodu s Ficom, SDKÚ chce vedieť viac

Poslanci dorazili na Luník XI
Poslanci NR SR Igor Matovič (uprostred), Alojz Hlina (vpravo) a Peter Pollák (vľavo) na svojej ceste po rómskych osadách navštívili v piatok košický Luník IX., na ktorom sa pred ich príchodom robilo veľké upratovanie. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS chce vedieť, aký typ dohody uzavreli Smer-SD s Obyčajnými ľuďmi a nezávislými osobnosťami (OĽaNO) pri obsadení pozície splnomocnenca vlády pre rómsku komunitu.

Ako uviedol v stredu na tlačovej besede predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, Smer sa dohodol s OĽaNO na obsadení rómskeho splnomocnenca, ale nie je jasné, či ide o koalíciu, ani to, o aký typ spolupráce ide.

„Veľmi nás to zaujíma. Budeme radi, ak sa obe strany vyjadria, aký typ dohody uzavreli, aby sa politici mohli zariadiť,“ povedal.

Frešo však ocenil, že rómskej problematike sa chcú politické strany venovať. „Budú sa hľadať riešenia, na ktorých sa dokážu politici zhodnúť, čo je mimoriadne správne, pretože to nie je vec politických tričiek, ale vecou reality. Rómska problematika narastá a treba sa jej venovať,“ uviedol.

Pre SDKÚ-DS sú dôležité pri riešení rómskej problematiky tri piliere. Prvým je platnosť zákona pre všetkých, druhým, že pracovať sa oplatí a tretím, že politici budú aktívne prispievať k tvorbe pracovných miest aj pre nekvalifikovaných ľudí, napríklad formou medzitrhu práce.

Matovičovci dohodu odmietajú

Cigani
Foto: SITA/AP

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OľaNO) neuzatvorili podľa predsedu hnutia Igora Matoviča žiadnu koaličnú dohodu so Smerom-SD o obsadení postu rómskeho splnomocnenca.

Ako povedal Matovič v stredu na tlačovej besede, on a nový splnomocnenec Peter Pollák uzatvorili dohodu na riešení jedného parciálneho problému, ktorý je jeden z najväčších. Vôbec sa za dohodu nehanbia a sú podľa Matoviča na ňu hrdí.

„Prišli sme s riešeniami, našli sme odozvu v Smere. Je psou povinnosťou poslanca sa takto správať. Nie je to dohoda celého nášho klubu, ale my dvaja poslanci sme sa dohovorili s vládnou mocou, ktorá sa nemusela s nami baviť, a presvedčili ju o dobrých riešeniach. Dokázali sme sa zhodnúť,“ povedal s tým, že Slovensko si zaslúži spravodlivé riešenie rómskeho problému, ktoré však neznamená, že budú Rómom stavať domy.

Rómsku reformu chcú predstaviť 15. októbra. „Budeme vyžadovať, aby právo platilo pre každého. Aby mal každý práva a povinnosti. Už nič nemôže byť zadarmo. Časť sociálnych dávok si ľudia budú musieť odpracovať,“ konštatoval. Matovič avizuje, že za tri a pol roka urobia odpočet, čo dokázali.

Sme plní nádeje, že Smer nás v tom nenechá samých,“ uviedol. Podľa Matoviča politické strany by sa nemali predháňať v tom, kto bude väčší „romobijca“ a získavať na tom politické body.

Nový splnomocnenec si mandát ponechá

Pollák sa poslaneckého mandátu nevzdá, bude zároveň poslancom NR SR i splnomocnencom. „Uvedomujem si, že bude veľmi náročné skĺbiť mandát poslanca a splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Prijímam túto zodpovednosť,“ povedal s tým, že sa vzdá platu splnomocnenca a bude ho používať na projekty na rozvoj rómskej komunity.

Podľa neho za 22 rokov sa ani jedna strana nestavala zodpovedne k rómskej problematike. „SDKÚ malo desať rokov premiéra a neurobilo nič. Aj SDKÚ dopustilo, že problematika je v takom stave, v akom je,“ upozornil.

Rómska problematika nie je podľa neho o tom, či sa pomôže Rómom, ale Slovensku. Slovensko sa musí postaviť zodpovedne k tejto problematike, bez toho nie je možné napredovanie, povedal. Podľa neho SDKÚ vytrháva z rómskej problematiky len čerešničku na torte, ktorou chce získať politické body.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPavol FrešoPeter Pollák
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická stranaSMER-SD