Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(82)

Matovičovu výzvu na detektor berie Fico ako cirkusantstvo

KEŽMAROK 10. februára (WebNoviny.sk) – Premiér SR Robert Fico nebude reagovať na výzvu lídra OĽaNO – NOVA Igora Matoviča, aby s ním išiel na detektor lži. Jeho návrh označil za cirkusantský.

Myslím si, že dôkazy, ktoré boli predložené, hovoria za všetko, už tu boli podávané všelijaké návrhy krížom krážom, myslím si, že všetko je v rukách orgánov činných v trestnom konaní, nech posúdia, či bol alebo nebol spáchaný trestný čin zo strany pána Matoviča a ja ich rozhodnutie budem rešpektovať,” uviedol dnes premiér v Kežmarku na margo výzvy Matoviča, ktorý Ficovi, v prípade, že s ním na detektor lži pôjde a odpovie na jeho otázky, ponúka 121 miliónov korún (viac ako štyri milióny eur). Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OľaNO – NOVA) chce takýmto spôsobom ukončiť kauzu okolo predaja svojej bývalej firmy.

Pán Matovič vulgárne a bez dôkazov urážal túto vládu, staval svoju kariéru na tom, že on je najlepší, ponaťahoval na seba biele vrany a ďalších ľudí a tvrdil, že on je ten, ktorý je zárukou verejného čistého života. Nie je to tak, dôkazy boli predložené, nič na nich nebolo vyvrátené a ja už to nechám na orgány činné v trestnom konaní, nemám čas sa viac zaoberať pánom Matovičom,” reagoval predseda vlády. Podľa jeho slov predložil dôkazy a nie výmysly a pripomenul aj výpoveď kľúčového svedka, Pavla Vandáka. Opätovne dnes zopakoval svoje stanovisko.

Ak je tu niekto, kto si svoju kariéru buduje na obviňovaní iných, dokonca na obviňovaní zo závažných trestných činov, bez dôkazov, a s tvrdením, že on sám jediný je čistý, je normálny verejný záujem vedieť, či ten, kto takto obviňuje bez dôkazov, takýto život aj vedie, a to bez ohľadu na to, či ide o život podnikateľský či život politický,” povedal Fico.

Z predložených dôkazov podľa neho vyplýva, že “deň pred daňovou kontrolou Matovič fiktívne prevádza svoju firmu na bieleho koňa, ktorý nemá žiadne peniaze a súčasne sa likviduje účtovníctvo, aby sa už nikdy nikto nemohol spätne dozvedieť, čo sa v tejto firme dialo“. Ako premiér zopakoval, Matovič nepredložil žiadne dôkazy, ktorými by vyvrátil, že fiktívne predal zmluvu bielemu koňovi bez financií a tiež to, že účtovníctvo nebolo odnesené do zberu alebo zničené. “Ako môžeme veriť niekomu, kto si nepamätá, či odstúpil od 122-miliónovej zmluvy?” uviedol v reakcii premiér.

Predseda vlády SR v piatok 5. februára

obvinil predsedu OĽaNO Igora Matoviča, že v roku 2008 fiktívne previedol svoju firmu regionPress na bieleho koňa, prepral 122 miliónov korún a zlikvidoval účtovníctvo firmy za roky 1997 až 2008, aby zabránil kontrole daňového úradu. Matovič podľa predsedu vlády 14. augusta 2008, deň pred plánovanou kontrolou daňového úradu, predal svoju firmu bielemu koňovi, Pavlovi Vandákovi, za 122 miliónov korún. V ten istý deň mala byť suma vo výške 121 milión korún vyplatená z firemného účtu na súkromný účet Igora Matoviča, zvyšný milión mal dostať v hotovosti. V rámci fiktívneho prevodu podľa premiéra Matovič odovzdal Vandákovi celé účtovníctvo firmy za dobu jej existencie, teda roky 1997 až 2008. Celé účtovníctvo regionPressu podľa Fica skončilo v zbere.

Podľa Vandáka však Matovič nedal účtovníctvo firmy do zberu, ale zrejme ho sám zničil. Vyplýva to z výpovede Vandáka pred Národnou protikorupčnou jednotkou Národnej kriminálnej agentúry, ktorú potvrdilo aj Prezídium Policajného zboru SR. Vandák tiež uviedol, že v roku 2008 podpisoval papiere, ktoré mu dával Matovič bez toho, aby vedel, o čo ide. Matovič Vandákovi podľa jeho výpovede povedal iba to, že bude chodiť vymáhať pohľadávky. Vandák sa stal po podpise zmluvy 14. augusta 2008 majiteľom podniku s účtom, na ktorom bolo viac ako 121 miliónov korún. Vandák však tvrdí, že o tom nevedel a že nikdy toľko peňazí nemal. Podľa premiéra Matovič 10. októbra 2008, teda dva mesiace po prevode firmy, od zmluvy o predaji odstúpil. Predseda OĽaNO Igor Matovič všetky obvinenia premiéra odmietol, tvrdenia označil za lož a predsedu vlády za klamára. Matovič dôrazne vylúčil, že by krátil dane alebo pri podnikaní inak podvádzal. Uviedol tiež, že Fico sa k dokumentom, ktoré novinárom predložil, dostal nelegálnym spôsobom.

Odporúčané články

Matovič vyzval Fica na detektor lži, ponúka mu milióny Matovič podľa Fica klame, odstúpenie od zmluvy si nepamätá

Témy

Diskusia

Gaštan Je mi vás ľúto ubožiaci - 19:21 a 19:27, ale bohužiaľ nemám vám ako pomôcť. hahahá Nejaké odkazy na Matovičov "výkon" na "detektore lží". Minulý rok sa mi do rúk dostala kniha od autora Antona Uheríka "Detektor lži neexistuje" Dr. Anton Uherík, DrSc Vyštudoval psychológiu a filozofiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v roku 1954. Od... asi tak Nejaké odkazy na Matovičov "výkon" na "detektore lží". Minulý rok sa mi do rúk dostala kniha od autora Antona Uheríka "Detektor lži neexistuje" Dr. Anton Uherík, DrSc Vyštudoval psychológiu a filozofiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v roku 1954. Od... aj tak je to smiešne, predám firmu za 122 miliónov podľa zmluvy, ale vraj kúpna cena bola 612 tisíc korún.... Vy ste predávali firmu a nedostali ste od pána Vandáka 121.388 miliónov korún. Áno dostal som. A prečo ste hovorili, že ste... Pavol Privalinec Bol by som veľmi rád keby sa birmovaný komouš Ficko takto angažoval aj v kauze GORILA. Tam mu nejako nikto dôkazy nenosí. To asi predo lebo v tejto zlodejskej kauze je namočený až po uši.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...