Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ústne maturity
Ústna maturitná skúška na 8-ročnom Gymnáziu Jána Papánka na Vazovovej ulici v Bratislave. Foto: SITA/Diana Černáková
20. 05. 2013 7:45 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Maturantov čakajú ústne skúšky dospelosti

BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Ústne maturitné skúšky čakajú od pondelka stredoškolákov.

Obdobie ústnych maturít na jednotlivých stredných školách potrvá od 20. mája do 7. júna. O termínoch rozhodujú odbory školstva na obvodných úradoch.

Tento rok sa na maturitných skúškach kladie väčší dôraz na písomné skúšky.

Pri ústnych maturitách žiak odpovedá pred predmetovou maturitnou komisiou.

Vyžrebuje si jedno zo schválených maturitných zadaní, v predmete teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky si žiak žrebuje jednu zo schválených tém.

Ústna odpoveď je verejná. Pri väčšine predmetov majú študenti 20 minút na prípravu a 20 minút na odpoveď.

Ústnej maturite predchádzali od 12. do 18. marca písomné maturitné skúšky na 757 stredných školách po celom Slovensku. Na tohtoročné maturitné skúšky sa prihlásilo vyše 57-tisíc žiakov na školách s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským.

Obrazom: Maturanti podstupujú ústnu časť skúšky dospelosti

Pri celkovom hodnotení maturitnej skúšky je dôležitá úspešnosť z externého testu i písomnej práce. Kým vlani si mohol maturant neúspešnú písomku opraviť na ústnej skúške, tento rok sa na to nemôže spoliehať. Pri jazykoch, ktoré majú externú časť i písomnú prácu, sa teraz bude prihliadať na ich výsledky aj v prípade, ak žiak zvládne ústnu skúšku na 3 alebo lepšie. Vtedy pre úspešné zvládnutie maturitnej skúšky musí dosiahnuť buď viac ako 25 percent z písomnej práce alebo viac ako 33 percent z externého testu.

Ak dostane na ústnej maturite známku 4, uvedenú percentuálnu úspešnosť musí dosiahnuť v oboch prípadoch. Maturanti z matematiky, ktorá má iba externý test, musia dosiahnuť buď viac ako 25-percentnú úspešnosť, ak zvládnu ústnu skúšku nie horšie ako na známku 3, alebo viac ako 33-percentnú úspešnosť, ak budú ústne odpovedať na 4.

Neúspešní maturanti budú opakovať externú časť a písomnú formu internej časti maturitnej skúšky až o rok, počas budúcoročných maturít. Ústnu formu internej časti si budú môcť opraviť v septembri alebo februári. Oficiálne výsledky tohtoročných písomiek rezort školstva ešte nezverejnil, objavili sa už ale informácie, že písomky z matematiky údajne nespravilo 780 maturantov.

Stredoškoláci v Bratislavskom kraji v pondelok začali maturovať ústne

Stredoškoláci na školách v pôsobnosti Bratislavského kraja v pondelok začali s ústnymi maturitami, tie potrvajú do 7. júna.

Ústnu časť skúšky dospelosti absolvuje v kraji 1 337 gymnazistov a 2 812 študentov stredných škôl vrátane nadstavbového a externého štúdia. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka Bratislavského samosprávneho kraja Miroslava Rácová.

Pre tých, ktorí nemôžu maturovať teraz, sú pripravené dva mimoriadne termíny, jeden v septembri 2013 a druhý vo februári 2014.

Bratislavský samosprávny kraj plánuje v budúcom školskom roku otvoriť viac ako 150 prvých ročníkov na stredných školách. V školskom roku 2013/2014 otvoria na stredných školách v pôsobnosti kraja aj nové učebné odbory. Ide napríklad o odbor služby v cestovnom ruchu, obchodné a informačné služby, dizajn, elektromechanika či mechanika strojov a hasičskej techniky.

Nové odbory pribudnú v Bratislave na SOŠ automobilovej, na SOŠ IT Hlinícka, SOŠ obchodu a služieb S. Jurkoviča na Sklenárovej ulici, priemyselný dizajn budú môcť žiaci študovať na ŠUV J. Vydru na Dúbravskej ceste, za mechanika hasičskej techniky sa môžu učiť na SOŠ Kysucká v Senci a odbor Služby v cestovnom ruchu ponúkne Spojená škola v Ivánke pri Dunaji.

Bratislavský samosprávny kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 58 stredných škôl. Z toho je 37 stredných odborných škôl, dve jazykové školy, 14 gymnázií, dve konzervatória a tri spojené školy. V tomto školskom roku v nich študuje 19 567 žiakov.

Odporúčané články

Maturanti možno v budúcnosti nebudú maturovať v jeden deň Maturita z matematiky by sa mohla zrušiť, českí politici navrhli zmenu školského zákona

Neprehliadnite

Video: Spochybňovanie SNP nie je podľa premiéra Pellegriniho vôbec namieste Kybernetickú bezpečnosť ohrozuje najmä ľudský faktor, spoločnosti chcú ochrániť priemyselné siete Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Ak Pellegrini a Gál nestiahnu Jankovskú z funkcie štátnej tajomníčky, OĽaNO zorganizuje protest NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Slovenské volejbalistky sú bez straty bodu, na majstrovstvách Európy si poradili so Švajčiarkami

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X