Mayová chce dotlačiť poslancov k schváleniu jej dohody, inak vraj nikdy k brexitu nedôjde

Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová počas príhovoru v Grimsby. Grimsby, 8. marec 2019. Foto: SITA/AP

LONDÝN 8. marca (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová v piatok apelovala na tých britských poslancov, ktorí sú za vystúpenie krajiny z Európskej únie, aby podporili dohodu medzi jej vládou a úniou o brexite. V opačnom prípade podľa nej krajina z EÚ možno nikdy nevystúpi.

Rovnakú dohodu už raz odmietli

O dohode s EÚ bude dolná komora britského parlamentu hlasovať v utorok. Ide pritom o úplne rovnakú dohodu, akú poslanci už raz odmietli, a to veľmi výrazným rozdielom hlasov.

Mayová sa preto v piatok snažila na poslednú chvíľu opätovne apelovať aj na európskych predstaviteľov, od ktorých požaduje, aby dohodu s Londýnom o brexite ešte raz otvorili a pokúsili sa ju v niektorých bodoch vyrokovať odznova.

Európski predstavitelia však dali Mayovej už veľakrát najavo, že opätovne otvárať 585-stranovú dohodu je nereálne. Navyše Mayová stále nepovedala, čo a ako by si konkrétne priala v dohode zmeniť.

Odchod bez dohody

Rozhodnutia, ktoré v najbližších dňoch urobí Európska únia, budú mať veľký dopad na výsledok hlasovania britských poslancov o brexite,“ povedala v piatok Mayová. „Je v záujme Európy, aby sme neodchádzali bez dohody,“ dodala britská premiérka.

Na britských poslancov, ktorí sú zástancami brexitu, zas zatlačila s tým, že ak v utorok za brexit – v podobe, v akej je vyrokovaný s EÚ – nezahlasujú, možno to bude znamenať, že žiadny brexit nikdy nebude.

Požadujú opätovné referendum

V skutočnosti je to tak, že ak poslanci dohodu s EÚ o brexite v utorok opätovne odmietnu, bude nasledovať hlasovanie o prípadnom odložení brexitu na neskôr.

Toto riešenie sa však Mayovej nepáči, pretože by podľa jej slov „mohlo viesť k ďalším mesiacom a rokom sporov“ okolo vystúpenia krajiny z EÚ. „Ak sa vydáme touto cestou, možno nakoniec z EÚ nikdy nevystúpime,“ pohrozila premiérka stúpencom brexitu.

Podľa prieskumov verejnej mienky je pritom výrazná väčšina občanov Veľkej Británie už dlhé mesiace proti odchodu krajiny z únie a mnohí politici preto požadujú opätovné referendum o brexite. To však Mayová striktne odmieta, pretože podľa nej je hlúpe pýtať sa občanov ešte raz na to isté, na čo už raz odpovedali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Theresa Mayová
Firmy a inštitúcie EU Európska únia