Mayová je ochotná v boji proti extrémizmu obmedziť i ľudské práva

Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová. Foto: SITA/AP

LONDÝN 7. júna (WebNoviny.sk) – Britská premiérka vyhlásila, že je ochotná obmedziť zákony na ochranu ľudských práv, aby uľahčila deportáciu či zamedzila pohyb podozrivých militantov, pri ktorých nie je dosť dôkazov na obžalobu a súdny proces. Informovala o tom v noci na stredu agentúra Reuters.

Mayová využila v utorok jeden zo svojich posledných prejavov v predvolebnej kampani, ktorá sa zmenila na debatu o národnej bezpečnosti, na vyostrenie rétoriky proti islamskému extrémizmu. Premiérka prisľúbila, že bezpečnostné služby dostanú také právomoci, aké potrebujú.

Sľubuje aj zmenu zákonov

Tento sľub prichádza niekoľko dní po tom, čo Británia zažila tretí veľký tohtoročný teroristický útok, pri ktorom traja militanti zabili sedem ľudí. Najprv vrážali do chodcov na moste London Bridge a potom brutálne útočili nožmi do ľudí v reštauráciách a baroch na neďalekom rušnom trhovisku Borough Market.

Mayová ďalej uviedla, že úrady potrebujú mať väčšie možnosti pri výkone práce, vrátane obmedzenia pohybu podozrivých militantov, keď má polícia dostatok dôkazov o tom, že môžu predstavovať hrozbu, ale nie dostatok dôkazov na trestné stíhanie.

„Ak nám naše zákony na ochranu ľudských práv bránia trestne ich stíhať, zmeníme tieto zákony tak, aby sme to mohli urobiť,“ povedala Mayová na predvolebnom zhromaždení a vyvolala tým nadšenie a potlesk.

Vyzvala na zavedenie dlhších trestov

V utorkovom prejave takisto vyzvala na zavedenie dlhších trestov odňatia slobody pre ľudí odsúdených za teroristické činy a na uľahčenie deportácií podozrivých zahraničných militantov.

V Británii sa budú vo štvrtok konať predčasné parlamentné voľby, v ktorých podľa všeobecných predpokladov zvíťazia Mayovej konzervatívci, i keď niektoré prieskumy verejnej mienky naznačujú, že väčšinu nezískajú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Theresa Mayová