Aktualizované: Mayová ostro odsúdila teroristický útok v Londýne: Čo je veľa, to je veľa

Theresa May
Theresa May, britská premiérka. Foto: Steve Parsons/PA via AP
  • aktualizované 4. júna, 14:33

LONDÝN 4. júna (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová sa pred svojím sídlom na Downing Street č. 10 vyjadrila k sobotňajšiemu teroristickému útoku v Londýne, ktorý – rovnako ako nedávny bombový útok v Manchestri – ostro odsúdila. Informujú o tom agentúry AP a DPA.

Premiérka vyzvala svojich krajanov na tvrdší postoj k extrémistom a prísnejšej kontrole kybernetického priestoru, ktorý môže byť zneužitý radikálmi. Hoci posledné teroristické útoky podľa nej nesúvisia, spája ich jedna ideológia zla, ktorá hlása, že západné hodnoty nie sú zlučiteľné s islamom.

Mayová pripomenula, že britská polícia a tajné služby od marca zmarili päť pripravovaných teroristických činov. Potvrdila tiež, že sobotňajší útok na Londýnskom moste a v lokalite Borough Market si dosiaľ vyžiadal už sedem mŕtvych a 48 zranených, z ktorých mnohí sú v život ohrozujúcom stave.

Útok bol zacielený na nevinných civilistov

Premiérka, ktorú cituje spravodajská stanica BBC, povedala, že teroristický útok bol zacielený na „nevinných a neozbrojených civilistov“. Upozornila, že nadišiel čas povedať „čo je veľa, to je veľa“. Prisľúbila tiež prehodnotenie protiteroristickej stratégie uplatňovanej na území Británie.

Mayová, ktorá predsedala stretnutiu vládneho bezpečnostného výboru Cobra, zároveň potvrdila, že všeobecné voľby sa budú konať podľa plánu vo štvrtok 8. júna a predvolebná kampaň politických strán (okrem Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva – UKIP, ktorá ju neprerušila) sa obnoví v pondelok.

Krajina priveľmi tolerantná voči extrémizmu

„Kým v uplynulých rokoch sme spravili výrazný posun, úprimne povedané, naša krajina je priveľmi tolerantná voči extrémizmu. Musíme sa preto stať zdatnejšími pri jeho identifikovaní a likvidovaní naprieč celým verejným sektorom a spoločnosťou. Bude si to vyžadovať náročnú a často nepríjemnú konverzáciu, ale naša krajina sa musí v boji proti extrémizmu zjednotiť. Nesmieme žiť v segregovaných, odlúčených komunitách, ale ako jedno skutočne Spojené kráľovstvo,“ vyhlásila Mayová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Theresa Mayová