Mayová tlačí na Trumpa, aby predĺžil jadrovú dohodu s Iránom

Donald Trump, Theresa May
Americký prezident Donald Trump a britská premiérka Tereza Mayová. foto: SITA/AP

LONDÝN 11. októbra (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová vyzvala amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby predĺžil jadrovú dohodu s Iránom, pretože je „životne dôležitá pre regionálnu bezpečnosť“.

Mayovej kancelária uviedla, že premiérka a Trump spolu v utorok telefonovali a zhodli sa na tom, že pred konečným rozhodnutím o dohode ostanú ich tímy v kontakte. Britský minister zahraničia Boris Johnson tiež v tejto súvislosti hovoril so svojím americkým kolegom Rexom Tillersonom, aby vyzdvihol výhody dohody s Iránom. Trump totiž pohrozil jej zrušením, pričom ju označil za „najhoršiu dohodu vôbec“.

Trump musí americkému Kongresu do 15. októbra oznámiť, či podľa neho Irán dohodu dodržiava. Americký prezident ťažko vyrokovanú dohodu uzavretú v roku 2015 opakovane spochybňuje. Dôležití členovia jeho vlády, ako napríklad minister obrany James Mattis, ju však obhajujú a iné štáty pred jej vypovedaním rovnako varujú.

V takomto prípade by totiž Kongres opätovne rozhodoval, či voči Iránu znovu zavedie ekonomické sankcie. Výmenou za ich stiahnutie pritom Teherán súhlasil s výrazným obmedzením svojho jadrového programu a prísnou medzinárodnou kontrolou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonDonald TrumpJames MattisTheresa Mayová