Mayovej sa nedarí získať podporu pre brexit, severoírska strana je rozhodujúca

Theresa Mayová
Britská premiérka a predsedníčka Konzervatívnej strany Theresa Mayová. Foto: archívne, SITA/AP

LONDÝN 18. marca (WebNoviny.sk) – Britskej premiérke Therese Mayovej sa nedarí dosiahnuť prelom v rokovaniach o získaní podpory zo strany parlamentu pre jej dohodu o podmienkach odchodu Británie z EÚ.

Tretie hlasovanie

Zostáva pritom už iba zhruba jeden deň na to, aby Mayová dosiahla zmenu názoru parlamentu, inak sa Británia bude musieť snažiť o dlhý odklad brexitu. Hovorca premiérky James Slack uviedol, že pokračujú rokovania medzi vládou a severoírskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP), ktorej podpora je rozhodujúca.

Mayová dúfa, že svoju dohodu o podmienkach brexitu, ktorú britský parlament dvakrát odmietol, tento týždeň poslancom predloží na tretie hlasovanie. Podľa hovorcu premiérky to však vláda urobí iba vtedy, ak bude existovať „realistická perspektíva úspechu“.

Odloženie brexitu

Posledným dňom, kedy sa v parlamente môže hlasovať, je streda, pretože potom Mayová odíde na summit Európskej únie, kde bude žiadať o odloženie brexitu.

Ak sa dohoda o podmienkach odchodu Británie z EÚ v britskom parlamente schváli, Mayová požiada o krátke „technické odloženie“. Ak poslanci dohodu neschvália, britská premiérka sa bude snažiť o oveľa dlhšie odloženie brexitu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Theresa Mayová
Firmy a inštitúcie EU Európska únia