Mazák opätovne vyhlásil voľby na kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ

Ján Mazák
Predseda Súdnej rady Ján Mazák. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák opätovne vyhlásil voľby na kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie. Kandidát na sudcu by mal pôsobiť za Slovenskú republiku v medzinárodných súdnych orgánoch.

Požiadavky na takéhoto kandidáta zahŕňajú viacero podmienok, napríklad aj to, že by mal byť bezúhonný a preukázateľne významnou osobnosťou v odbore práva.

Morálne vlastnosti

Zároveň jeho morálne vlastnosti musia dávať záruku, že funkciu sudcu bude riadne vykonávať. Oprávnení navrhovatelia sa môžu prihlásiť najneskôr do 14. septembra 2021, do 15:00. Informovala o tom súdna rada na svojej internetovej stránke.

Mazák vyhlásil voľbu kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie v tomto roku už dvakrát, no ani raz sa neprihlásil žiaden uchádzač.

Nedokáže obsadiť post

Slovensko nedokáže obsadiť post dodatočného sudcu Všeobecného súdu v Luxemburgu od roku 2016. Naposledy poradný výbor Rady EÚ neodporučil Martinu Jánošikovú, ktorej chýbal dostatok rokov praxe vo vysokých sudcovských alebo právnických pozíciách.

Na súd poslalo Slovensko okrem nej aj ďalších štyroch kandidátov, zakaždým však neúspešne. Najprv neuspela Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka.

Po nej neuspel ani expolitik Radoslav Procházka, ktorému chýbal dostatočný morálny kredit. Ivan Rumana nepochodil pre slabú vedomosť o prejednávanej agende. Slovensko vyslalo aj Michala Kučeru, no ani jeho poradný súdny výbor neodporučil. Slovensko je tak v počte neúspešných pokusov „rekordérom“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MazákMária PatakyováMartina Jánošíková
Firmy a inštitúcie Súdna rada SRVšeobecný súd Európskej únie