ME vo futbale 2020: Slovensko začalo víťazne, Poľsko dohrávalo bez vylúčeného Krychowiaka (foto)

ME vo futbale 2020: Poľsko - Slovensko, Milan Škriniar
Slovenský reprezentant Milan Škriniar sa teší z gólu v sieti Poľska počas zápasu na ME vo futbale 2020. Petrohrad, 14. jún 2021. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 14. júna 20:17

Slovensko má prvé tri body do tabuľky E-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale. V pondelok podvečer v Petrohrade zverenci trénera Štefana Tarkoviča zdolali Poliakov 2:1 (1:0) a posilnili svoje postupové ambície do vyraďovacej časti turnaja.

Viac o téme: ME vo futbale 2020

Na prvom slovenskom góle mal okrem Róberta Maka podiel aj poľský brankár Wojciech Szczesny. Poliaci hneď po zmene strán vyrovnali, ale dôležitým okamihom zápasu v Gazprom Arene bolo vylúčenie poľského stredopoliara Grzegorza Krychowiaka v 62. min, po ktorom strelil slovenský stopér Milan Škriniar víťazný gól.

Druhý diel slovenského vystúpenia na EURO 2020 príde na rad opäť v Petrohrade, v piatok 18. júna od 15.00 SELČ nastúpia „sokoli“ proti Švédom a účinkovanie v E-skupine potom zakončia 23. júna v Seville proti domácim Španielom (18.00).

ME vo futbale 2020

• E-skupina

Poľsko – Slovensko 1:2 (0:1)

• Gazprom Arena (Petrohrad)

18 min. – 0:1 W. Szczęsny (vl. gól)
46 min. – 1:1 K. Linetty
69 min. – 1:2 M. Škriniar

Žlté karty: 2 – 1
22. a 62. G. Krychowiak – 20. T. Hubočan

Červené karty: 1 – 0
62. G. Krychowiak (po druhej ŽK)

strely celkovo (na bránu): 17:11 (3:2), rohové kopy: 5:2, ofsajdy: 0:1, držanie lopty (v %): 56 – 44, rozhodcovia: Ovidiu Haţegan – Radu Ghinguleac, Sebastian Gheorghe (všetci Rum.)

Poľsko: Szczęsny – Bereszynski, Glik, Bednarek, Rybus (74. Puchacz) – Linetty (74. Frankowski), Krychowiak, Klich (85. Moder) – Jóźwiak, Lewandowski, P. Zieliński (85. Swiderski)
Slovensko: Dúbravka – Pekarík (79. Koscelník), Šatka, Škriniar, Hubočan – Haraslín (87. Ďuriš), Kucka, Hromada (79. Hrošovský), Mak (87. Suslov) – Hamšík – Duda (90.+1 Greguš)

I. polčas

Slováci začali podľa predpokladov v hlbšom defenzívnom bloku, ale Poliaci z územnej prevahy v úvodnej desaťminútovke vyťažili iba jednu zablokovanú strelu obávaného kanoniera Lewandowského.

ME vo futbale 2020: Poľsko - Slovensko, Robert Lewandowski
Poľský kanonier Robert Lewandowski počas zápasu proti Slovensku na ME vo futbale 2020. Petrohrad, 14. jún 2021. Foto: Jevgenija Novoženina/Pool via AP.

Po 14 minútach sa vpredu osmelil Duda. Z ľavého krídla sa dostal na hranicu šestnástky a predviedol prvý strelecký pokus Slovenska na ME – tesne vedľa pravej žrde poľskej bránky. O štyri minúty neskôr už prišiel prvý slovenský gól. Mak sa z ľavého krídla vrútil do šestnástky cez Bereszynského a s prispením jemného teču Glika, pravej žrde bránky a chrbta brankára Szczesného skóroval – 0:1.

ME vo futbale 2020: Poľsko - Slovensko, Róbert Mak
Slovenskí reprezentanti sa tešia z gólu v sieti Poľska v zápase na ME vo futbale 2020, ktorý zariadil Róbert Mak. Petrohrad, 14. jún 2021. Foto: Jevgenija Novoženina/Pool via AP.

Slováci dostali krídla a v 26. min sa aktívny Haraslín prekľučkoval do dobrej pozície, ale zakončiť už nestihol. O čosi neskôr Kucka namieril spoza šestnástky nad poľskú bránku.

Poliaci zrazu nevedeli, čo majú hrať. Lewandowski bol vpredu odpojený, keďže stred poľa patril Slovákom. V 36. min kapitán Hamšík netrafil bránku spoza šestnástky a stav sa už do konca prvého polčasu nemenil.

ME vo futbale 2020: Poľsko - Slovensko, Lukáš Haraslin
Slovenský reprezentant Lukáš Haraslín v súboji o loptu s Poliakom Karolom Linettym počas zápasu na ME vo futbale 2020. Petrohrad, 14. jún 2021. Foto: Anton Vaganov/Pool via AP.

II. polčas

Po prestávke Poliaci skórovali hneď z prvej útočnej akcie. Na loptu z krídla si do šestnástky nabehol Linetty, ktorý pomalou strelou po zemi prekonal Dúbravku – 1:1.

ME vo futbale 2020: Poľsko - Slovensko, Martin Dúbravka
Poliak Karol Linetty prekonáva slovenského gólmana Martina Dúbravku počas zápasu na ME vo futbale 2020. Petrohrad, 14. jún 2021. Foto: Kirill Kudriavcev/Pool via AP.

Poľskí futbalisti začali vyššie napádať a prevzali iniciatívu. Prišla ďalšia Linettyho, hlavička Glika, ale Slováci sa ubránili. V 62. min sa Poliaci zastavili v rozlete, lebo Krychowiak po faule na Hromadu videl druhú žltú kartu a tým aj červenú.

Razom sa zmenil pomer síl a do 7 minút bolo 2:1 pre Slovensko. Lopta sa po rohu Maka dostala k Škriniarovi a šéf defenzívy Slovenska preukázal skvelú orientáciu v šestnástke – pohotovou strelou k pravej žrdi prekonal Szczesného – 1:2.

Slovenský reprezentant Milan Škriniar sa teší z gólu v sieti Poľska počas zápasu na ME vo futbale 2020. Petrohrad, 14. jún 2021. Foto: Jevgenija Novoženina/Pool via AP.

V závere Slováci upustili od aktívnej hry a nechali Poliakom možnosti na vyrovnanie. Najprv Lewandowski hlavou nenasmeroval loptu na nohu niektorého zo spoluhráčov po rohovom kope a potom Bednarek netrafil bránku. Slováci tesné víťazstvo ubránili, lebo Dúbravka vykryl strelu Swiderského v nadstavenom čase.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Marek Hamšík (kapitán a stredopoliar SR): „Nedá sa ani opísať, čo prežívame – je to fantázia. Málokto to asi čakal, Išli sme za víťazstvom. Pomohlo nám vylúčenie Krychowiaka, vkročiť takto do turnaja majstrovstiev Európy je niečo úžasné. Mohlo to byť z mojej strany lepšie. Bolo to cítiť, že som dlho nehral reprezentačný zápas. Päť-šesť chalanov skončilo v kŕči, ‚odmakali‘ sme si to. Proti Švédom nás toto víťazstvo nakopne, ale nesmieme mať veľké oči. Musíme zostať pri zemi.“

Milan Škriniar (obranca SR a strelec víťazného gólu): „Samozrejme, veľká spokojnosť aj radosť. Vedeli sme, že Poliaci majú silný tím, ale vedeli sme, že keď budeme ‚makať‘ všetci ako jeden muž, budeme odmenení. Som rád, že po rýchlom góle Poliakov v druhom polčase sme sa ako mužstvo nepoložili. Môj gól bol bonus, lídrom chcem byť najmä vzadu, kde chcem čo najviac pomáhať. Samozrejme, verím aj v to, že ešte nejaký gól v reprezentácii pridám. Myslím si, že celé mužstvo si veľmi dobre rozumieme. Tešíme sa z víťazstva, ale od zajtra sa už pripravujeme na ďalší zápas.“