ME vo futbale 2020: Taliansko v dramatickom finále zdolalo Anglicko, rozhodol penaltový rozstrel (foto)

ME vo futbale 2020 (finále): Taliansko - Anglicko
Talianski reprezentanti s víťaznou trofejou po víťazstve vo finále ME vo futbale 2020 nad Anglickom. Londýn (Wembley), 11. júl 2021. Foto: John Sibley/Pool Photo via AP.
  • aktualizované 12. júla 0:17

Futbalisti Talianska v dramatickom finálovom zápase na európskom šampionáte zdolali  domácich Angličanov.

Viac o téme: ME vo futbale 2020

Úvodný gól na londýnskom Wembley už v 2. minúte strelil Luke Shaw. O vyrovnanie sa v 67. minúte postaral Leonardo Bonucci. Do konca riadneho času ani v predĺžení už gól nepadol a o víťazovi rozhodol až penaltový rozstrel.

V piatej sérii taliansky brankár Gianluigi Donnarumma vyrazil pokus anglického mladíka Bukaya Saku a spečatil tým titul pre svoj tím. Predtým z bieleho bodu neuspeli ani ďalší dvaja anglickí striedajúci hráči Marcus Rashford a Jadon Sancho. Od „azúrových“ v penaltovej lotérii zaváhali Andrea Belotti a Jorginho.

Angličania sa dočkali finálového súboja na veľkom podujatí po 55 rokoch. Doteraz jedinýkrát si zahrali o titul v roku 1966, keď sa rovnako na domácej pôde stali majstrami sveta.

„Azúroví“ sa do finále európskeho šampionátu prebojovali po deviatich rokoch, doteraz naposledy v ňom hrali v roku 2012, kedy podľahli práve Španielom.

Taliani ťahajú famóznu sériu duelov bez prehry, premožiteľa nenašli už v 34 zápasoch, zatiaľ naposledy odchádzali z hracej plochy ako zdolaní tím ešte v septembri 2018 zo súboja Ligy národov proti Portugalsku. Odvtedy absolvovali už 34 duelov, vrátanie nedeľňajšieho finálového vo Wembley, pričom nezvíťazili len šesťkrát.

Majstrami Európy sa doteraz Taliani stali len raz, podarilo sa im to ešte v roku 1968 po triumfe nad bývalou Juhosláviou 2:0 na rímskom Stadio Olimpico.. Odvtedy boli vo finále ešte dvakrát, no v rokoch 2000 a 2012 v ňom prehrali a brali len striebro.

ME vo futbale 2020

• finále

Taliansko – Anglicko 1:1 po predĺžení (0:1, 1:0 – 0:0)

• Wembley (Londýn)

2. min – 0:1 L. Shaw
67. min – 1:1 L. Bonucci

Penaltový rozstrel: 3 – 2
1. séria: D. Berardi (gól) – H. Kane (gól)
2. séria: A. Belotti (nedal / J. Pickford vyrazil) – H. Maguire (gól)
3. séria: L. Bonucci (gól) – M. Rashford (nedal / trafil žrď)
4. séria: F. Bernardesci (gól) – J. Sancho (nedal / G. Donnarumma vyrazil)
5. séria: Jorginho (nedal / J. Pickford vytlačil loptu na žrď) – B. Saka (nedal / G. Donnarumma vyrazil)

Žlté karty: 5 – 1
47. N. Barrela, 55. L. Bonucci, 84. L. Insigne, 90.+6 G. Chiellini, 114. Jorginho – 106. H. Maguire

strely celkovo (na bránu): 20:6 (6:1), rohové kopy: 3:5, ofsajdy: 6:1, držanie lopty (v %): 62 – 38, rozhodcovia: Björn Kuipers – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (všetci Hol.)

Taliansko: G. Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (118. Florenzi) – Barella (54. Cristante), Jorginho, Verratti (96. Locatelli) – Chiesa (86. Bernardesci), Immobile (54. Berardi), L. Insigne (91. A. Belotti)
Anglicko: Pickford – Walker (120. Sancho), Stones, Maguire – Trippier (71. Saka), Phillips, Rice (74. Henderson / (120. Rashford), Shaw – Mount (99. Grealish), Sterling – Kane

I. polčas

Taliani vstupovali do finále s vizitkou tímu, ktorý neprehral v 33 zápasoch (27 víťazstiev – 6 remíz) a na aktuálnom šampionáte ani raz nedoháňal gólové manko na súpera. To sa však zmenilo už po necelých dvoch minútach, keď Luke Shaw rozjasal vyše 60-tisíc divákov na Wembley.

Kieran Trippier mu ponúkol center na vzdialenejšiu žrď a obranca Manchestru United halfvolejom s pomocou žrde otvoril skóre – 0:1. Gól padol v čase 1:57 min, čím sa stal najrýchlejším v histórii európskych šampionátov. Shaw v šestnástom reprezentačnom zápase skóroval vôbec prvýkrát.

Anglický reprezentant Luke Shaw (3) sa teší z gólu v sieti Talianska počas finálového zápasu na ME vo futbale 2020. Londýn (Wembley), 11. júl 2021. Foto: Paul Ellis/Pool via AP.

Talianski futbalisti sa dlhšie spamätávali z počiatočného šoku. Ich hre chýbal moment prekvapenia a hoci mali v prvom polčase zjavnú prevahu v držaní lopty (62% – 38%), ani raz poriadne nevystrelili na bránku Angličanov.

V 34. min ukázal dobrý ťah na bránku Federico Chiesa, ktorý po víťaznom súboji s Declanom Riceom a vystrelil tesne vedľa anglickej bránky. Táto priamočiarosť a odvaha v osobných súbojoch Talianom chýbala po väčšinu prvého polčasu. V nadstavenom čase sa dostal k strele v dobrej pozícii Ciro Immobile, ale John Stones jeho pokus zablokoval.

II. polčas

Krátko po zmene strán sa Angličania dožadovali pokutového kopu po údajnom faule na Raheema Sterlinga, ale spomalený záznam ukázal, že na penaltu to nebolo.

Na druhej strane Lorenzo Insigne pohrozil z priameho kopu, no netrafil anglickú bránku. V 57. min sa opäť Insigne dostal až blízko k Jordanovi Pickfordovi, ale z veľkého uhla ho už neprestrelil. O ďalších päť minút Chiesa takmer prekonal Pickforda, ale gólman Anglicka predviedol skvelý zákrok.

Taliansky reprezentant Leonardo Bonucci sa teší zo svojho gólu v sieti Anglicka vo finálovom zápase na ME vo futbale 2020. Londýn (Wembley), 11. júl 2021. Foto: Paul Ellis/Pool via AP.

V 67. min už domáci brankár kapituloval. Po rohovom kope Domenica Berardiho a hlavičke Marca Verratiho sa lopta s prispením žrde dostala k Leonardovi Bonuccimu a ten zblízka vyrovnal na 1:1. Skúsený stopér sa ako 34-ročný stal najstarším strelcom finálových zápasov v histórii.

Po góle Talianom narástli krídla, aktívny bol najmä Berardi, no v riadnom hracom čase už gól nepadol.

Predĺženie a penaltový rozstrel

V predĺžení sa obraz hry nezmenil, lepší boli futbalisti z juhu Európy v modrých dresoch. V 103. min Emerson Palmieri potiahol akciu po ľavej strane, odcentroval na Bernardeschiho, ale ten loptu v dobrej pozícii nezasiahol. Pickford bol rýchlejší.

V 107. min Bernardeschi z priameho kopu preveril Pickforda, na druhej strane chýbali Stonesovi centrimetre, aby sa dostal k zrejme gólovej hlavičke.

Gól už nepadol a zápas napokon pokročil do rozstrelu z bieleho bodu. V ňom sa stal talianskym hrdinom brankár Donnarumma, až traja anglickí hráči proti nemu zlyhali. Rozhodujúci taliansky gól strelil Federico Bernardeschi.

Trofej pre víťaza ME vo futbale pred finálovým zápasom medzi Talianskom a Anglickom. Londýn (Wembley), 11. júl 2021. Foto: Paul Ellis/Pool via AP.
Fanúšikovia pred finálovým zápasom ME vo futbale 2020 medzi Talianskom a Anglickom. Londýn (Wembley), 11. júl 2021. Foto: Andy Rain/Pool Photo via AP.
Úvodný ceremoniál finálového zápasu ME vo futbale 2020 medzi Talianskom a Anglickom. Londýn (Wembley), 11. júl 2021. Foto: Facundo Arrizabalaga/Pool via AP.