ME vo futbale 2020: Švajčiarsko šokujúco vyradilo Francúzsko, padlo šesť gólov a rozhodol penaltový rozstrel (foto)

ME vo futbale 2020: Francúzsko - Švajčiarsko
Švajčiarsky reprezentant Granit Xhaka sa snaží zastaviť Francúza Kylian Mbappého počas osemfinálového zápasu na ME vo futbale 2020. Bukurešť (Arena Națională), 28. jún 2021. Foto: Marko Djurica/Pool Photo via AP.
  • aktualizované 28. júna 23:55

Futbalisti Švajčiarska v dramatickom osemfinálovom zápase na európskom šampionáte vyradili úradujúcich majstrov sveta Francúzov.

Viac o téme: ME vo futbale 2020

V prvom polčase večerného duelu v Bukurešti mali viac z hry Švajčiari a svoju jediné strelu do priestoru bránku v úvodnej štyridsaťpäťminútovke pretavili na vedúci gól hlavičkou Harisa Seferoviča.

Po zmene strán sa ako „prebudili“, no inkasovať mohli aj druhýkrát, Ricardo Rodríguez však v 55. min nepremenil pokutový kop a na opačnej strane prišiel trest. Karim Benzema najprv v 57. min vyrovnal a o dve minúty neskôr poslal Francúzov do vedenia.

Keď v 75. min presnou ďalekonosnou strelou zabezpečil favoritovi dvojgólový náskok Paul Pogba, zdalo sa, že o postupujúcom tíme je rozhodnuté. Húževnatí Švajčiari však v 81. min skorigovali zásluhou ďalšieho zásahu Seferoviča a v 90. min striedajúci Mario Gavranovič prekonal Huga Llorisa, čím poslal duel do predĺženia.

V predĺžení už gól nepadol a v penaltovom rozstrele to bola dráma až do piatej série. Na švajčiarskej strane sa nemýlil ani jeden z piatich exekútorov, u Francúzov zlyhal v závere topkanonier Kylian Mbappé. Tomu turnaj nevyšiel, keď neskóroval ani raz a práve jeho nepremenená penalta znamená vypadnutie z turnaja.

ME vo futbale 2020

• osemfinále

Francúzsko – Švajčiarsko 3:3 po predĺžení (0:1, 3:2 – 0:0) * na pok. kopy: 4:5

• Arena Națională (Bukurešť)

16. min – 0:1 H. Seferovič
* v 55. min nepremenil R. Rodríguez pok. kop
57. min – 1:1 K. Benzema
59. min – 2:1 K. Benzema
75. min – 3:1 P. Pogba
81. min – 3:2 H. Seferovič
* v 85. min neplatil pre ofsajd gól M. Gavranoviča
90. min – 3:3 M. Gavranovič

Penaltový rozstrel: 5 – 4
1. séria: M. Gavranovič (gól) – P. Pogba (gól)
2. séria: F. Schär (gól) – O. Giroud (gól)
3. séria: M. Akanji (gól) – M. Thuram (gól)
4. séria: R. Vargas (gól) – P. Kimpembe (gól)
5. séria: A. Mehmedi (gól) – K. Mbappé (nedal)

Žlté karty: 3 – 4
31. R. Varane, 88. K. Coman, 91. B. Pavard – 33. N. Elvedi, 62. R. Rodríguez, 77. G. Xhaka, 108. M. Akanji

:strely celkovo (na bránu): 26:13 (8:5), rohové kopy: 8:5, ofsajdy: 1:1, držanie lopty (v %): 54 – 46, rozhodcovia: Fernando Andres Rapallini – Juan Pablo Belatti, Diego Yamil Bonfa (všetci Arg.)

Francúzsko: Lloris – Kimpembe, Lenglet (46. Coman / 111. M. Thuram), Varane – Rabiot, Kanté, Pogba, Pavard – Griezmann (88. M. Sissoko) – Mbappé, Benzema (94. O. Giroud)
Švajčiarsko: Sommer – Rodríguez (87. A. Mehmedi), Akanji, Elvedi – Zuber (79. C. Fassnacht), Xhaka, Freuler, Widmer (73. Widmer) – Shaqiri (73. Gavranovič)  – Embolo (79. R. Vargas), Seferovič (96. F. Schär)

Fanúšikovia počas osemfinálového zápasu ME vo futbale 2020 medzi Francúzskom a Švajčiarskom. Bukurešť (Arena Națională), 28. jún 2021. Foto: Robert Ghement/Pool via AP.
Úvodný ceremoniál osemfinálového zápasu na ME vo futbale 2020 medzi Francúzskom a Švajčiarskom. Bukurešť (Arena Națională), 28. jún 2021. Foto: Daniel Mihailescu/Pool Photo via AP.