Mečiar bude prešetrovaný pre podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa

Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar Foto: archívne, SITA/Tomáš Benedikovič
  • aktualizované 30. júna, 18:18

BRATISLAVA 30. júna (WebNoviny.sk) – Bratislavská krajská prokuratúra, ktorá vykonáva pôsobnosť vo vzťahu k amnestiám bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara, bude skúmať naplnenie zákonných znakov trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová, v piatok GP SR po oboznámení sa s nálezom Ústavného súdu SR k zrušeniu amnestií dala v tomto smere bratislavskej prokuratúre pokyn.

Jej hovorca Michal Šúrek v stanovisku zdôraznil, že až po naštudovaní predmetného nálezu Ústavného súdu SR, ako aj ďalších s tým súvisiacich skutočností, bude možné rozhodnúť o ďalšom zákonnom postupe.

Ústavný súd SR vo štvrtok zverejnil plné znenie nálezu v kauze Mečiarových amnestií a udelenia milosti. Ústavný súd nálezom potvrdil, že uznesenie NR SR z 5. apríla o zrušení Mečiarových amnestií je v súlade s Ústavou SR. Samotný nález v kauze zrušenia Mečiarových amnestií má 156 strán.

Denník Sme upozornil, že Ústavný súd SR vyčíta Mečiarovi práve zneužitie právomoci verejného činiteľa. „Je očividné, že predseda vlády sa požiadavkou zdržanlivosti pri výkone právomoci udeľovať amnestiu, v čase, keď zastupoval prezidenta, neriadil, naopak, zásadným spôsobom ju zneužil bezprostredne po ujatí sa jej výkonu,“ píše sa v zdôvodnení, ktoré vydal Ústavný súd.

Za zneužívanie právomoci verejného činiteľa hrozia podľa Trestného zákona platného v čase, keď bol Mečiar v úrade, tresty od pol roka do desiatich rokov väzenia, pripomenul denník.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR