Aktualizované: Mečíř proti Poliakom predbežne vyrukoval so šesticou hráčov bez Kližana

Martin Kližan
Slovenský tenista Martin Kližan. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 5. septembra 17:13

BRATISLAVA 5. septembra (WebNoviny.sk) – So šesticou Norbert Gombos, Lukáš Lacko, Jozef Kovalík, Andrej Martin, Alex Molčan a Igor Zelenay zatiaľ ráta kapitán Slovákov Miloslav Mečíř na domáce stretnutie s Poliakmi 15. – 17. septembra na antuke pod odtiahnutou strechou Aegon arény NTC v Bratislave v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára tenisových reprezentačných družstiev mužov.

Informáciu priniesol web Slovenského tenisového zväzu (STZ) aj s pripomenutím stredajšej tlačovej besedy v dejisku (11.00 h). Devätnásťročný Molčan v minulosti ešte nebol v kádri. Na spomenutej TB bude spolu s Mečířom, ale aj Gombosom a Lackom.

V utorok je uzávierka oficiálnych predbežných nominácií. Mečíř bude musieť nahlásiť Medzinárodnej tenisovej federácii (ITF) konkrétnu štvoricu. V každom tíme sa potom môžu udiať dve zmeny pred žrebom programu vo štvrtok 14. septembra.

Päť neúspešných bojov o postup

Hrdina slovenskej daviscupovej sezóny 2015 Martin Kližan sa momentálne dáva dokopy po zranení lýtka. V súvislosti s budúcim týždňom sa prihlásil na antukový challenger v poľskom Štetíne rovnako ako poľský singlista číslo jeden podľa postavenia v renkingu Jerzy Janowicz.

V SR sa bude hrať v rámci pravidla o reciprocite. Finalista Davis Cupu 2005 Slovensko spadlo do tejto časti „pavúka“ februárovou nečakanou domácou prehrou 1:3 s Maďarskom v rozhodujúcom 2. kole príslušnej regionálnej zóny. Slováci sú v „II. lige“ sústavne od sezóny 2007. Medzičasom 5-krát neúspešne hrali o postup (2007 Kórejská republika, 2008 Srbsko, 2014 USA, 2015 Poľsko, 2016 Austrália) a v piatich prípadoch odvrátili zostup do II. skupiny euroafrickej zóny (2009 Macedónsko, 2010 Bielorusko, 2011 Ukrajina, 2012 Portugalsko, 2013 Švédsko), teraz majú pred sebou šieste záchranárske práce, prvé po štyroch rokoch.

Slovensko sa nachádza na 25. pozícii v daviscupovom renkingu krajín ITF. Poľsko figuruje na poslednom 133. mieste, čo vyvstalo zo súboru trestov za neregulárne rýchly povrch vlani v marci v Gdansku proti Argentíne: odrátali mu 2000 bodov, s nimi by bolo na 20. priečke.

Poliakom máme čo vracať

V doterajšej daviscupovej histórii sa slovenský tím stretol s poľským dva razy. V septembri 1996 v II. skupine euroafrickej zóny v Trnave zvíťazili domáci 4:1, v septembri 2015 Slováci prehrali v Gdyni v play-off o svetovú skupinu 2:3. „Poliakom máme čo odplácať. Bude to veľmi ťažké, Poľsko má kvalitný a nebezpečný tím. Dúfam, že našich chlapcov zastihne tento zápas v dobrej forme. Rozhodnú maličkosti a okamžité dispozície,“ povedal ešte v apríli pre agentúru SITA generálny sekretár STZ Igor Moška.

Poliaci od spomenutého predvlaňajšieho triumfu nad Slovákmi inkasovali tri prehry za sebou. Postupne nestačili v osemfinále elitnej šestnástky na Argentínu (bol to debut „orlice“ vo svetovej skupine), prehrali s Nemcami v baráži a vo februári podľahli Bosniakom v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny.

Janowicz s poľským tímom definitívne skončil

S národným tímom som definitívne skončil. Zranilo ma veľa vyjadrení funkcionárov na moju adresu a jednoducho nemám ochotu hrať v Davis Cupe,“ vyhlásil ešte v júli Janowicz pre sport.tvp.pl, zdieľal to napríklad eurosport.onet.pl. Poliak však vtedy dodal, že má v pláne hovoriť s novým prezidentom národného zväzu PZT Miroslawom Skrzypczyňským na tému prípadného návratu.

Dvadsaťšesťročný niekdajší 14. muž svetového rebríčka Janowicz momentálne aj vinou vleklých zdravotných problémov z ostatného obdobia figuruje až na 110. priečke v počítačovom poradí, ale stále vysoko nad 251. Majchrzakom a 404. Hurkaczom. Od roku 2008 má v Davisovom pohári zápasovú bilanciu 21:10. Dosiaľ naposledy v ňom hral v septembri 2015 práve proti Slovákom. Zdolal Gombosa a prehral s Kližanom.

Vo všetky tri dni sa program stretnutia Slovensko – Poľsko začne o 15.00 h. V piatok a v nedeľu to podľa tradičného scenára tejto súťaže budú postupne dve dvojhry, v sobotu štvorhra. Vstupenky na singlový piatok a nedeľu stoja zhodne 10 eur, na deblovú sobotu 5 eur. Kúpiť sa dajú na www.ticketportal.sk, www.predpredaj.sk a na recepcii NTC.

PREDBEŽNÉ NOMINÁCIE

SLOVENSKO
Norbert Gombos (84. vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre, 604. vo štvorhre)
Lukáš Lacko (120. / 1277.)
Jozef Kovalík (156. / 442.)
Andrej Martin (183. / 196.)
kapitán: Miloslav Mečíř

POĽSKO
Kamil Majchrzak (251. / 458.)
Hubert Hurkacz (404. / 438.)
Lukasz Kubot (- / 3.)
Marcin Matkowski (- / 31.)
kapitán: Radoslaw Szymanik

Mediálny plán (všetky podujatia budú v sále 1 NTC v Bratislave):
streda 6. septembra (11.00 h): tlačová beseda k oficiálnej predbežnej nominácii Slovenska
pondelok 11. septembra (14.30 h): prezentačná TB tímu Slovenska
utorok 12. septembra (14.30 h): prezentačná TB tímu Poľska
štvrtok 14. septembra (11.00 h): žreb programu a následná TB

Začiatky programu:
piatok 15. septembra (postupne dve dvojhry): 15.00 h (slávnostné otvorenie stretnutia o 14.50 h)
sobota 16. septembra (štvorhra): 15.00 h
nedeľa 17. septembra (postupne dve dvojhry): 15.00 h

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alex MolčanAndrej MartinIgor MoškaIgor ZelenayJerzy JanowiczJozef KovalíkLukáš LackoLukasz KubotMarcin MatkowskiMartin KližanMiloš MečířMiloslav MečířNorbert Gombos