Medvede začali ohrozovať ľudí priskoro, rádio im neprekáža

Medved
Medvedík, ktorý ráno uviazol pri hľadaní potravy v kontajneroch v Hornom Smokovci vo Vysokých Tatrách. Horný Smokovec, 18. máj 2012. Foto: SITA/TANAP

RUŽOMBEROK 16. júna (WEBNOVINY) – Zvýšený pohyb medveďov v okolí obydlí v Bielom Potoku pri Ružomberku zaznamenávajú v týchto dňoch tamojší obyvatelia.

Pre agentúru SITA to potvrdil aj výrobno-obchodný riaditeľ Mestských lesov Ružomberok Milan Šlávka.

Navyše, medvede začali chodiť oveľa skôr, doposiaľ prichádzali k obydliam väčšinou až na jeseň.

Prekážkou nie je ani plot, zasvietené svetlo, či pustené rádio.

„Zvýšený pohyb sme zaznamenali v okolí včelstiev, ktoré ničia. Už začiatkom roka sme podali žiadosť na Ministerstvo životného prostredia o regulačný odlov dvoch medveďov, predbežne nám odsúhlasili jeden,“ informoval Šlávka.

Ďalej uviedol, že môžu požiadať aj o ochranný odlov medveďa, ktorý spôsobuje škody. „K tomu však potrebujeme podklady, písomné žiadosti a sťažnosti poškodených, čo býva problémom. Preto vyzývame všetkých, ktorí zaznamenali medveďa na svojom pozemku, v záhradách, aby nám dali vedieť. Len tak môžeme začať konať,“ poznamenal.

Ministerstvo zatiaľ v oblasti neeviduje nebezpečné strety medveďov s obyvateľmi.

V roku 2011 nás požiadali Mestské lesy o povolenie na odstrel problematického jedinca. Ich žiadosti sme vyhoveli, ale voči rozhodnutiu sa odvolalo Lesoochranárske združenie VLK. Predchádzajúci minister odvolanie zamietol a predĺžil možnosť odstrelu v poľovnom revíri Smrekovica aj v roku 2012,“ konštatoval Maroš Stano z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia.

Stano dodal, že v prípade tlaku medveďov na obyvateľov Bieleho Potoka môžu Mestské lesy účinne zasiahnuť aj v tomto čase.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR