Medvedev aj Putin označili haváriu za strašnú

Medvedev
Foto: SITA/AP

GORKI 10. apríla (WEBNOVINY) – Prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev a premiér Vladimir Putin nazvali pád poľského lietadla pri Smolensku strašnou tragédiou. „Stala sa tragédia, veľmi vážna tragédia. Zomrel prezident Poľska, jeho manželka a významné množstvo poľských občanov, ktorí leteli do Smolenskej oblasti,“ tlačová agentúra RIA Novosti citovala Medvedeva, ktorý to uviedol v sobotu počas jeho stretnutia s premiérom Putinom. Medvedev poznamenal, že podpísal rozhodnutie o vytvorení vládnej komisie, na čele ktorej bude premiér. „Dal som príkaz bezpečnostným orgánom, vyšetrovaciemu výboru a zvláštnym službám vykonať dôsledné prešetrenie všetkých okolností tragédie v spolupráci s poľskými partnermi, aby spolu v súlade s ruským zákonodarstvom a poľským zákonodarstvom dôkladne prešetrili všetky okolnosti tejto tragickej udalosti,“ povedal Medvedev. „Musíme spraviť všetko pre to, aby všetky organizačno-technické riešenia, ktoré sprevádzajú takýto druh udalosti, boli vykonané maximálne dôkladne a v úzkom kontakte s poľskými partnermi,“ dodal.

Po týchto slovách sa prezident prostredníctvom telefónu spojil so zastupujúcim poľským prezidentom, predsedom dolnej komory poľského parlamentu Bronislawom Komorowským, a s poľským premiérom, aby spolu prediskutovali nevyhnutné detaily ďalšieho postupu.

Za seba ruský premiér Putin povedal, že ide o „strašnú tragédiu“. „Rozprával som sa s poľským premiérom, vyjadril som mu svoju sústrasť,“ uviedol Putin. Ako vyhlásil, „nič podobné sa nikdy nestalo“. „Nie je čo povedať, možno iba úprimne prejaviť sústrasť rodinám tých, ktorí zahynuli,“ povedal premiér.

Medvedev dodal, že sobotná havária je „strašnou, bezprecedentnou tragédiou“.

Pri sobotnej havárii lietadla počas pristávania na západe Ruska zahynul poľský prezident Lech Kaczynski a jeho manželka spolu s 94 ďalšími cestujúcimi. Guvernér smolenského regiónu, kde sa tragédia odohrala, potvrdil, že haváriu nikto neprežil. Poľské ministerstvo zahraničia potvrdilo, že prezident s manželkou boli na palube lietadla.

Kaczynski bol na ceste do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry tisícov dôstojníkov poľskej armády sovietskou NKVD. Ďalšími významnými poľskými predstaviteľmi na palube bol šéf generálneho štábu armády Franciszek Gagor, guvernér národnej banky Slawomir Skrzypek, šéf prezidentskej kancelárie Wladyslaw Stasiak, bývalý minister obrany a prezidentský kandidát Jerzy Szmajdzinski či zástupca ministra zahraničia Andrzej Kremer. Premiér Donald Tusk zvolal vo Varšave mimoriadne zasadnutie kabinetu. Prezidentské právomoci prevezme predseda parlamentu.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij MedvedevDonald TuskLech KaczynskiMedvedevSlawomir SkrzypekVladimir Putin