Medvedev pobúril tisíce Rusov, žiadajú Putina, aby konal

Dmitrij Medvedev
Ruský premiér Dmitrij Medvedev. Foto: SITA/AP

MOSKVA 5. augusta (WebNoviny.sk) – Viac ako 160 000 ľudí už podpísalo petíciu, ktorou ruského prezidenta Vladimira Putina žiadajú, aby odvolal premiéra Dmitrija Medvedeva z funkcie. Bezprostrednou príčinou pre začatie petície bol Medvedevov komentár ohľadom odmeňovania pedagógov v Rusku.

Išlo o odpoveď na otázku mladíka z Dagestanu, ktorý sa premiéra pýtal, ako je možné, že učiteľ v jeho republike má o polovicu nižší plat ako policajt. Medvedev odpovedal, že učiteľské povolanie nie je pre tých, ktorí chcú zbohatnúť, ale súčasne dodal, že mladý človek plný energie si vždy môže privyrobiť bokom.

Iniciátori petície uviedli, že politik, ktorý „učiteľom odporúča privyrobiť si bokom“, by nemal viesť vládny kabinet. Pred tým, ako sa Medvedev stal predsedom vlády, zastával v rokoch 2008-12 aj funkciu prezidenta Ruskej federácie. K petícii za Medvedevovo odvolanie sa ešte vo štvrtok vyjadril aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Uviedol, že s jej požiadavkami nie je oboznámený. Dodal, že reakcia vedenia krajiny bude závisieť od „charakteru výzvy“.

Podľa agentúry RIA Novosti sa po Medvedevových výrokoch na adresu učiteľov objavilo na internete dokonca niekoľko petícií za jeho odvolanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij MedvedevDmitrij PeskovVladimir Putin